1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. 40 yıllık bekleyiş…
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

40 yıllık bekleyiş…

A+A-

 

Lefkoşa Uluslararası Havaalanını gezdik dün…
Hani 40 yıl önce uçuşlarına kilit vurulan, şimdi yıkılmaya terkedilmek zorunda kalınmış havaalanına…
Önce 15 Temmuz Yunan Darbesi, ardından beş gün sonra da 20 Temmuz Savaşı… Kıbrıs’ın tek havaalanı artık uçak kaldıramaz, yolcu taşıyamaz olmuştu. Ülke ikiye bölününce, havaalanı da bölünmüş Ada’nın tam ortasında kalınca başka havaalanlarına ihtiyaç vardı. Ticaret Odası eski başkanlarından Erdil Nami’nin anlattığına göre önce Larnaka Havaalanı alelacele barakalarla hizmete başlarken daha sonra da Ercan, Kıbrıs’ın kuzeyi için görev yapmaya başladı.

***

United Medya, YENİDÜZEN ve Kanal Sim olarak kapalı havaalanına giderken iki tarafın Ticaret Odası yeni ve eski başkanları da oradaydı.
Sevgili Sami Özuslu’nun organizesi ile gerçekleştirdiğimiz Havaalanı ziyareti dünden 40 yıl öncesine, hatta ondan da öncesine götürdü bizi, düşündürdü, bazı şeyleri hatırlamamızı sağladı, bundan sonraki yıllar için ne olması gerektiği üzerinde kafa yordurdu.

***

Orada olmak, 40 yıl önce Kıbrıs’ta hayatın bir anlamda durduğunu çağrıştırdı bana… Şimdi kendi bölgelerimizde yaşıyoruz veya yaşamaya çalışıyoruz ama 40 yıl sonra o geniş alanın ortasında durmak aslında 74’ten sonraki 40 yılı bitecek bir oyunun bir bölümü gibi yaşıyoruz izlenimi uyandırıyor.
Veya farklı bir yorumla hayat bir gün aniden kapandı, yeniden açıldı ve o günden sonra 1’den başlayarak 40’a kadar geldi.
Bundan sonra ne olacak?
Peki o günden önceki günler?..
Onlar ne oldu?
Yaşanmamış olarak sayabilir miyiz o yılları?
74 sonrası 40 yıldan önceki onlarca yıllar silinmiş miydi?
Peki bundan sonra ne olacak?
Tahrip olmuş ve artık can güvenliği nedeniyle içerisine girmenin yasak olduğu ve içerisinde incir ağacı büyümüş Terminal binası ile apronda park etmiş halde 40 yıldır bekleyen Cyprus Airways’e ait uçağın artık dökülen parçaları, patlamış camları ve çarpışma anında kurşunlarla delinmiş gövdesinin bundan sonrası için verecek mesajları yok mu?
Mutlaka vardır, hatta bir ara müze yapılması için öneri sunulmuş ama koçanının hâlâ üzerinde olduğu Cyprus Airways bu öneriyi reddetmiş.

***

Lefkoşa Uluslararası Havaalanı gibi yerler herkese açılmalı… Gidip ziyaret edilmeli… O günleri yaşayanlar, daha sonra doğanlar, olup biteni çok da kavrayamamış olanlar da gitmeli… Mutlaka o meydanın, o binanın hatırlatacağı şeyler vardır, öğreteceği şeyler de vardır, önümüzdeki yaşam için kafalarda başka ışıklar da yakacaktır.

***

Havaalanına giderken yaşanan yolculuk bile bazı şeyler öğretir insana… Kalabalık ekibimize Metehan’dan Türk askeri ara bölgeye kadar eşlik etti. Ara bölgede Birleşmiş Milletler askeri teslim aldı, Havaalanı’na götürdü, gezdirdi, tekrar BM askeri kontrolünde ara bölge geçilip Türk askerinin kontrolüne verildik, Metehan’a geri geldik.
İlginç olan; bu geçtiğimiz yerler, ‘ülkemiz’ dediğimiz yerlerdi.

Bu yazı toplam 1317 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar