Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

38 yıl

A+A-

 

Bugün 12 Aralık…
Yani YENİDÜZEN’in yayın hayatına başlamasının üzerinden dolu dolu 38 yıl geçmiş.
Dile kolay 38 yıl demek ama zor olanı bu 38 yılda yaşananlar…
Sesini kısmak için demokrasi dışı hareketlerin defalarca Gazetemize, matbaamıza müdahaleleri…
1975 yılının 12 Aralık’ında yayına başladığında demirbaşı bir teksir makinesidir YENİDÜZEN’in… Haftalık yayın olarak başlamıştır.
Bu ilk sayıda Naci Talat, YENİDÜZEN’in neden yayınlandığını anlatmıştı;
“YENİDÜZEN, Kıbrıs sorununun barışçıl yollardan çözümünden yanadır. YENİDÜZEN, bağımsız, bloksuz, emperyalist üslerden arınmış, federatif bir Kıbrıs Cumhuriyeti’ni sonuna kadar savunacaktır. YENİDÜZEN, anti emperyalist, anti faşist, anti militarist, yurtta ve dünyada barışı savunan, ezilen, sömürülen dünya halklarından yana bir politika izleyecektir. YENİDÜZEN, yeni düzen kavgası verenlerin toplandığı demokratik güçlerin bir ileri karakolu, ülkemizin mutlu yarınlarına giden yolun bir toplanma noktası olacaktır.”
***
Bir süre farklı yerlerde hazırlanan ve basılan Gazete, daha sonra kendi matbaa binasına ve gazete binasına sahip olur. Bunu yapanlar yine YENİDÜZEN’i yaratanların alın terleridir. Binası da gazeteyi yaratanların omuzlarında yükselir.
12 Aralık 1983, KKTC’nin ilanından sonra YENİDÜZEN’in günlük olarak yayınlanmaya başladığı tarihtir.
Aralık 1985’te yayınlanan Özker Özgür’ün ‘Babalar’ yazısı, Rauf Denktaş’ın tazminat talebiyle mahkemeye gitmesine ve 1988 yılında mahkemenin YENİDÜZEN’den 200 milyon TL istemesine kadar gider.
1986’nın Ocak ayı Gazete binası önünde demokrasiye gönül vermişlerin etten duvar örmesine sahne olur. Çünkü haciz memurlarının ardından polis ve itfaiye de bina önüne gelmiştir, matbaa makinelerine el konulmak istenmiştir ancak etten duvarı yıkmak ve geçmek mümkün olmamıştır.
YENİDÜZEN yoluna devam eder. Yola devam ederken “Niçin Çıkıyoruz” yazısını yazan Naci Talat’ı 26 Haziran 1991’de o başbelası hastalık almıştır aramızdan…
Ardından Haşmet Gürkan ve 1996 yılının 6 Temmuz’unda da Kutlu Adalı’yı gönderdik sonsuza… Adalı, evinin önünde kurşunlanır, demokrasi katledilir ve vuranlar geldikleri karanlığa döner saklanırlar yine…
***
YENİDÜZEN bu dönemde ekonomik zorlukları da çok yaşamıştır. Başlangıçta yayınına ara vermek durumunda da kalmıştır, bazen sayfa sayısını azaltmış, bazen küçülme yaşamıştır.
İşte bu günlerden geçen ve bugüne gelen tam 38 yıllık bir YENİDÜZEN var bugün elinizde…
Küçülmeyi değil, büyümeyi seçmiş, ekonomik zorluklarını büyük çabalarla aşmış ve bugün personeline 13. maaşını ödeyerek 38. yılını kutlayan bir YENİDÜZEN vardır artık…
Naci Talat’ın “neden çıkıyoruz” diyerek yazdığı gibi; Federal bir Kıbrıs’ı kovalayan, anti emperyalist, anti faşist, ezilen halkların yanında, sürekli barışı savunan ve ülkemizin mutlu yarınlarına giden yolun bir toplanma noktası olmaya” devam ediyor.
Sizlerin desteğiyle…

Bu yazı toplam 1687 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar