1. YAZARLAR

  2. Eralp Adanır

  3. Yahudi Muhacirler-14
Eralp Adanır

Eralp Adanır

Yazarın Tüm Yazıları >

Yahudi Muhacirler-14

A+A-

Yahudi Mültecilerin Filistin’e yerleştirilip kendilerina ait bir yurt kurmaları için Avrupa’nın çeşitli yerlerinden gemilerle gönderilen söz konusu Mültecilerin, Mağusa-Karağulos (Karaoğlu) Kampı’na yerleştirilmelerinin üzerinde 3 ay geçmiş, 4. Aya girilmişti. Ağustos’ta başlayan seferler, Mağusa kentine demir atmışlığıyla, bazı sorunları da beraberinde getirmiştir. Özellikle bölge halkının bazı konulardaki tepkisi yazılı basına yansımaktaydı. Aralık 1946’ya gelindiğinde, bir ay öncesine kadar gruplar halinde Yahudi Muhacirlerin Filistine götürülmeye başlandığının haberlerini basında okumaya başlamıştık. Ama işin ilginç tarafı, bir yandan Filistin’e yerleşim için gönderilirken, diğer yandan Mağusa’ya yeni yeni Yahudi Mülteci gruplarının geldiğine şahit oluyoruz. İşte bu “iki” gidiş-gelişle ilgili baş sayfadan verilen haberler...

07-05-2017--1960-exodus-original-film-title-exodus-composer-ernest-gold-director-f6eaym.jpg

1 Aralık 1946-Hür Söz-s:1

Yeni Mülteci Yahudiler Geliyor

“Geç saatta aldığımız bir resmi tebliğe göre Kıbrıs Hükümeti Kıbrıs’a yeni mülteci Yahudilerin geleceğini bildirmekte ve bundan dolayı duyulan teessürü izhar etmektedir. Diğer taraftan çıkarılan ayrı bir tebliğde Kıbrıs’taki bazı Yahudiler için Filistin’de barınacak yerler hazırlanmakta olduğu bildirilmektedir. Bu hususta mufassal malûmatı yarın gazetemizde bulacaksınız.”

 

2 Aralık 1946-Hür Söz-s:1

Bir Miktar Yahudi Gidiyor

“Dün akşam geç vakit aldığımız resmi bir habere göre 300 mülteci Yahudi bu sabah Mağusa’dan Filistin’e hareket edecektir.”

 

2 Aralık 1946 tarihli gazetenin 2. Sayfasında ise Filistin Hükümeti’nin yayınladığı bir bildiriye yer veriliyordu. Tebliğ’de (bildiri) dikkati çeken konulardan biri; bir müddet daha Mağusa Karağulos kampına Yahudi Muhacirlerin getirileceği, diğer ise; kaçak yollardan Filistin’e girmeye çalışan Yahudilerin bu durumlarından doğan rahatsızlık dile getiriliyor Filistin Hükümetince. Aynı şekilde, Muhacirleri taşımakta olan gemilerin “esir gemisi” şeklinde Yahudilerde bir kanı oluştuğu yönünde de, bir mesaj vermektedir haber...

 

2 Aralık 1946-Hür Söz-s:2

Filistin Hükûmetinin Bir Tebliği

Kıbrıs’a Yeni Yahudiler gönderilmek mecburiyetinde kalınıyor.

“Filistin Hükûmeti çıkardığı bir tebliğde Kıbrıs’a yeniden mülteci Yahudi gönderilmek mecburiyetinde kalınacağından dolayı duyulan teessürü izhar etmektedir. Hükûmet bu bakımdan mültecilerin katlanmakta olduğu güçlük ve zorlukları tamamı ile müdrik bulunmakla beraber, hiçbir memleketin hududları dahiline binlerce kimsenin gayri meşru bir şekilde girmesine müsaade edilmiyeceğini, halbuki yapılan bütün ihtarlara rağmen Filistin’e ayak atmak teşebbüslerinin devam ettiğini bildirmektedir.

Tebliğ, Yahudileri taşımakta olan gemilerin “Esir Gemisi” diye adlandırıldığını, halbuki bunun tamamı ile hakikata mugayir olduğunu zira mültecilere mümkün olan serbesti ve rahatlık temin edilmiye çalışıldığını da ilâve etmektedir.

Diğer taraftan Kıbrıs’taki bazı mültecileri Filistin’deki kamplara nakletmek için Filistin Hükûmeti imkânlar araştırmaktadır. Bu kamplara ilk olarak 750 Yahudi sevkedilecektir.”

Bu yazı toplam 1399 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar