1. YAZARLAR

  2. Hasan Ecer

  3. Yalova Yenicami’yi terletti
Hasan Ecer

Hasan Ecer

Yalova Yenicami’yi terletti

A+A-

On bir yıl aradan sonra yeniden Süper Lig'te mücadele etmeye başlayan Yalova, ligin üçüncü haftasında şampiyonlukta iddialı Yenicami'yi konuk etti. Yıllarca Kıbrıs Türk futbolunda, adından önemli ölçüde söz ettiren ve bir çok önemli oyuncuları Kıbrıs Türk futboluna kazandıran Yalova, konuk ettiği Yenicami karşısında rakibine adeta ecel terleri döktürdü.

İki haftada iki beraberlik alan Yalova, dünkü karşılaşmada oyuna savunma agırlıklı başladı.
Her takım Yenicami karşısına çıkarken önce savunma önlemini düşünmek zorundadır. Yalova da doğal olarak bunu yaptı ve başarılı oldu.

Yenicami geçen haftaki kadrosundan Sadıklar’ın yerine Ünal'ı, Tansel’in yerine de Behiç'i ilk onbire alarak oyuna başladı. İlk dakikalardan itibaren kontrolü eline alan Yenicami, kanatlardan geliştirdiği ataklarla gol aradı. Ancak golü kalesinde gören taraf oldu. Gelişen bir kontra atakta topla buluşan Burak Koçar takımını öne geçirdi.

Yenicami oyunda atak görünse de organize atak geliştirmekte güçlük yaşıyor. Orta alanda organisayon yapmak konusunda önemli sıkıntılar yaşıyor. Oyunu hızlandıracak rakip defansı bunaltacak ataklar yapma konusunda büyük zaaflar var. Bir an önce orta alana önlem alması gerekmektedir. Yoksa bu sistemle her takım karşısında zorlanır.

Dün de orta sahasında önemli hatalar yaptılar. Geçen haftaya oranla topu kanatlara taşıdılar, ancak ne yazık ki güzel ortalar yapacak, adrese teslim paslar verecek oyuncusu yoktu. Oyunun büyük bir bölümü rakip takımın kendi alanında oynanmasına rağmen, oyunu  hızlandıracak etkili paslar verecek hamleleri yapamıyorlar. Bir an önce orta sahadaki al gülüm ver gülüm paslarından kurtulmalıdır. Oyunu dikeyine oynayacak topu kanatlara gönderecek oyun anlayışına geçmelidir. Bunu da yapabilecek en iyi oyuncusu Peter’dir.

Dünkü maçta da, oyunun özellikler ikinci yarısından sonra, Peter'in orta alandaki etkili oyunu, takımın galip gelmesinde öneli rol oynadı. Gol attı, attırdı bir de penaltı kazandı. Ayrıca ikinci devrede yapılan değişiklikler de galibiyette önemli rol oynadı. 

Uğur’un yerine Tansel, daha sonra da Nevval'in yerine Çağdaş oyuna girince tempo arttı. Tansel’in orta alandan aldığı topları süratli ve çabuk kullanması, Çagdaş'ın da ileriye gönderdiği düzgün ve etkili ortalarla, Yenicami daha çok pozisyon buldu ve golleri sıraladı. Her zaman yazdığım ve söylediğim gibi Peter ortada oynatıldığı zaman Yenicami’nin pozisyon bulması kolaylaşır.

Önce beraberlik arkasından da galibiyeti yakalayan Yenicami ikinci devredeki doğru değişiklikler ve doğru oyun anlayışı ile zor da olsa iki kez mağlup duruma düştüğü karşılaşmadan gelip gelmesini başarmıştır.
Yenicami dünkü maçta ilk kez bu kadar savunma hatası yaptı. Tecrübesi ve fizik üstünlüğü bu kadar yüksek olan oyuncuların bu kadar basit hatalar yapması düşündürücüdür. Gerçi orta sahada kaptırılan toplar nedeni ile  kontra ataklara yakalandılar, ancak yine de Erbay veya Serkan gibi oyuncuların, bu tür kontra düşünen takımlara karşı kopuk oynamaları gerekmektedir. 

Aslında Yenicami’nin galip gelmesinde biraz da Yalova’nın katkısı oldu diyebiliriz. Galip durumdayken ve Yenicami savunmasına kontra toplarla zor anlar yaşatırken, Ertuğ ve Burak'ın oyunda alınmaları ve savunmaya yönelik oyun anlayışı içerisine girilmesi, Yenicami’nin işini kolaylaştırdı. Bu noktadan sonra Yenicami, Yalova üzerine daha etkili gitmeye başladı ve hiç beklemdiği bir dirençle karşılaştığı Yalova karşınında, galip gelerek derin bir nefes aldı.

Bu yazı toplam 1411 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar