1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Sahibine kavuşan asırlık dolabın öyküsü… - 1 -
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Yağışlara rağmen kazılara devam…

A+A-

 

Kayıplar Komitesi’nin “kayıp” Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’dan geride kalanları aramakta olduğu adamızın kuzey ve güneyindeki kazılara yağışlara rağmen devam ediliyor.
Yağışlar, Palekitre’de (Balıkesir) bir “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu kazıyı etkiledi ve bu kazı çamur deryasına dönen tarlada yapılamayacak hale gelince ara verildi. Ancak diğer kazılar kesintisiz sürdürülüyor.
Kayıplar Komitesi “Celebrity” diye bilinen Lapta’daki telli askeri bölgede iki kazı ekibiyle birlikte başlatılmış olan kazıyı sürdürüyor. Burada yüzeyde bir “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulunmuş ancak bu bölgenin bir operasyonla boşaltılmış olabileceği kuşkuları doğmuştu.
Bir “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu Ağırdağ’daki kazı da devam ediyor.
Bir okurumuzun göstermiş olduğu Abohor’daki (Epikho, Cihangir) bir diğer kazı da sürdürülüyor.
Devam eden bir diğer kazı Korkuteli’nde (Gayduras). Paşaköy’de (Aşşa) bir “kayıp” Kıbrıslıtürk’ün gömülmüş olduğu söylenen bir kuyuda da kazı başlatılması bekleniyor.
Aymarina’dan “kayıp” edilmiş bir Kıbrıslıtürk’ün aranmakta olduğu bir diğer kazı da Omorfo yolunda başlıyor.
Sinde’de iki “kayıp” Kıbrıslırum’un aranmakta olduğu kuyu kazısında ise herhangi bir ize rastlanmadı ve bu kazı sona erdi.
Kıbrıs’ın güneyinde ise Bodamya’da bu bölgeden “kayıp” edilen bir Kıbrıslıtürk’ün aranmakta olduğu kuyu kazısı devam ediyor. Yine iki “kayıp” Kıbrıslıtürk’ün gömüldüğü söylenen Baf Piskobusu’ndaki dereyatağı kazısı da devam ediyor.
Kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz…

Bu yazı toplam 1179 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar