1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Sadrazamköy’de bazı “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşıldı...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Sadrazamköy’de bazı “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşıldı...

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıs’ın kuzeyinde ve güneyinde yürütmekte olduğu ve “kayıp” Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’dan geride kalanların arandığı kazılar kesintisiz biçimde devam ederken, dün Sadrazamköy’de (Livera) bir kuyuda bazı “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşıldığı öğrenildi.

Sadrazamköy’de (Livera) kazı yürütülmekte olan alanla ilgili bu sayfalarda geçmiş yıllarda geniş yayınlar yapmış, burada bulunan bir kuyuya beşi çocuk, ikisi yetişkin olmak üzere 1963 yılında yedi kişilik bir Kıbrıslıtürk ailenin infaz edilerek gömülmüş olduğunu yazmıştık.
Bir Kıbrıslırum şahit bize, biz de Kayıplar Komitesi yetkililerine Sadrazamköy’deki (Livera) bu gömü yerini de göstermiştik.
Kıbrıslırum Kayıplar Komitesi yetkilileri de yıllar önce bu yerle ilgili bilgileri Kıbrıslıtürk Kayıplar Komitesi yetkililerine resmi olarak sunmuştu.
Kazıların bugün de devam etmesi, ardından Kıbrıslırumlar’ın “Paska” tatili nedeniyle kazılara bir hafta kadar süreyle ara verilmesi bekleniyor.
Engomi’de ise asbest boru parçalarının kazı alanında bulunması ardından, arkeologların özel koruyucu kıyafetler giyerek kazıları sürdürmekte oldukları öğrenildi.
Diğer yerlerdeki kazılar da devam ediyor.
Öte yandan deneyimli arkeologlarımızdan Arzu Deniz, geçtiğimiz günlerde rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı ve kendisine serum verildi. Arkeolog Arzu Deniz’e “Çok geçmiş olsun” diyoruz...

Bu yazı toplam 1674 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar