1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Rüşvetler uçuşuyor…
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Rüşvetler uçuşuyor…

A+A-

Aşağıdakileri Ercan Havaalanını yenilemek için ihaleyi alan ve şimdiki Ercan’ı da işleten Taş Yapı Grup’un sahibi Emrullah Turanlı söylüyor. Turanlı, KKTC hükümetinin bir bakanı için “Tehditle benden para istedi” diyor.

Mert Özdağ ve Meltem Sonay arkadaşlarımız dün Turanlı’ya sordular, bugün de okuduğunuz gibi Ertuğruloğlu’na sorup iddialara da yanıt aldılar.

***

Emrullah Turanlı;

*"Kıbrıs’taki bazı siyasetçiler benimle uğraşma yolunu seçti.  Başta Tahsin Ertuğruloğlu. Bu adamların taraftarı olamadım"

*“Davalarımı geri çekmek karşılığında 4 yıl sözleşme uzatma önerdiler, kabul ettim davaları geri çektim”

*"Tahsin Ertuğruloğlu, o zaman Ulaştırma Bakanı idi. Sayın Bakan beni makamına çağırarak tehditle 12 milyon Euro'yu ayda 200 bin Euro taksitle arkadaşı Ömer Elmas'a denetim parası adı altında ödememi istedi"

*"Eğer arkadaşıma bu parayı ödemezsen ben sana burada iş yaptırmam' dedi.  Şaşırdım kaldım. Kavga buradan başladı."

*"Geçenlerde açılışını yaptıkları yol (Akıncılar Yolu)  filan var ya! Hani alt geçit açtık,  biz açtık filan diyorlar, onu onların yaptığı filan yok. Biz yaptık, projemizin parçasıydı. Sözleşmemin gereği yaptık"

*“Biraz yürekli olsunlar yürekli. Ben olsam sokakta yürüyemem, utanırım…”

*"Milletin parasını çarçur ettiniz, kimlerin cebine paylaştırdınız bu paraları? Kendi siyasetlerini, kendi kavgalarını benim üzerimden yapmaya çalışıyorlar."

* "Ertuğruloğlu etik dışı bir davranış yapmıştır ve yakalanmıştır. Bunu kapatamaz. Bu kapatılacak bir mesele değildir, çünkü belgeleri Ombudsman’dadır"

* "Bakın bir tek lira, bir tek Euro hatalı bulsunlar 10 Euro vereceğim. Bir Euro'ya 10 Euro vereceğim. Yalan söylüyorlar. Bunlar müfteri Sayın Bakan müfteri ve yalancı! Kendini ispata davet ediyorum"

* "Yok asker problemi dediler, yok çiftlik problemi dediler, her gün bir problem var. Şu anda da bir problem var. Gene dava açacağım. Şimdi de gümrükte makinelerimi (iş araçlarını) çıkartmıyorlar "

gibi iddialar ve söylemlerde bulunurken bugün de Ertuğruloğlu, Turanlı’nın kendisine rüşvet teklif ettiğini söylüyordu.

***

"Turanlı bana rüşvet teklif etti" dedi Ertuğruloğlu ve İçerisinde siyasetin, hukuk çevrelerinin de olduğu bir koronun bu durumdan nemalandığını” öne sürdü. Kim doğru söylüyor, hangisi haklı, kim haksız? Yoksa ortada haklı bir durum yok da taraflar bir şekilde üstünlük mü sağlamaya çalışıyorlar. Herhalde bu süreç yargıya taşınacaktır, öyle de olması lâzım. Gerçi Turanlı “davalardan vazgeçmem karşılığında sözleşmemi 4 yıl uzattılar” demişti, bu durumda yine başka şeyler de gelişir mi bilemiyoruz ama en azından azınlık hükümeti böyle iddialar ortada uçuşurken Ertuğruloğlu’dan biraz dinlenmesini isteyebilir. Aslında Tahsin beyin böyle bir istemde bulunması gerek.

Yine Turanlı’nın dediği gibi “içinde siyaset ve hukuk çevrelerinin bulunduğu bir grup durumdam nemalanıyorsa” bu sürecin ileriye götürülmesi istenmeyebilir mi!

***

Sonuçta bir garabet durum ve garabet bir yönetim ortada duruyor… Değneğin ucundan tutulabilir mi yoksa her iki taraf da b…klu mu, yoksa olduğu gibi değnek b…ka mı battı!?

 

 

 

Bu yazı toplam 1363 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar