1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Poli’de “kayıp” edilen Milletvekili Cengiz Ratip ve öğretmen Turgut Sıtkı için arayış sürüyor...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Poli’de “kayıp” edilen Milletvekili Cengiz Ratip ve öğretmen Turgut Sıtkı için arayış sürüyor...

A+A-

Kayıplar Komitesi yetkilileri, geçtiğimiz günlerde Pomo’ya bir ziyarette bulunarak 14 Şubat 1964’te yani bundan tam 60 sene önce Poli’den “kayıp” edilen Milletvekili Cengiz Ratip ve beraberindeki öğretmen Turgut Sıtkı için olası bir gömü yerini incelediler.

Kayıplar Komitesi’nde Kıbrıslıtürk Üye Hakkı Müftüzade, Kıbrıslırum Üye Lenidas Pandelidis’in yanısıra, komitenin araştırma görevlilerinin de katıldığı inceleme ziyaretinde, Pomo’da baraj yakınlarında bir olası gömü yeri hakkında ayrıntılı inceleme yapıldı. Araştırma ziyaretine Kayıplar Komitesi Kazılar Koordinatör Yardımcısı Arkeolog Erge Yurtdaş ve Kıbrıslırum muadili de katılarak geçmişte bu bölgede yürütülmüş olan kazılar hakkında Kayıplar Komitesi yetkililerine bilgi verdiler.

 

14 ŞUBAT 1964’TE “KAYIP” EDİLMİŞLERDİ...

Bilindiği gibi Kıbrıs’tan tek “kayıp” milletvekili olan Cengiz Ratip ve beraberindeki öğretmen Turgut Sıtkı, 14 Şubat 1964 tarihinde Poli’de kasaba meydanında bazı Kıbrıslırumlar’ın kurduğu pusuya düşürülerek ateş altında kalmışlar ve içinde bulundukları arabayla birlikte oradan “kayıp” edilmişlerdi.

O günlerde yapımı devam etmekte olan Pomo’daki baraj yakınlarına gömüldükleri ancak bu iki Kıbrıslıtürk için başlatılan araştırma ardından bulundukları yerden çıkarılarak baraj yakınlarındaki ormanlık araziye tekrar gömüldükleri anlatılmaktaydı.

Okurlarımız bu bölgeyle ilgili çeşitli bilgiler vermişler, biz de bu bilgileri yıllar önce Kayıplar Komitesi’yle paylaşmıştık.

Kayıplar Komitesi’nin geçen yıl vefat eden Kıbrıslırum Üye Yardımcısı Ksenofon Kallis, baraj yapımı aşamasında deneme maksatlı açılmış olan çeşitli deliklerden birisine bu iki “kayıp” Kıbrıslıtürk’ün gömülmüş olabileceği varsayımı üzerinde de durmaktaydı...

Kayıplar Komitesi’nin bu iki “kayıp” Kıbrıslıtürk’ün gömü yeri hakkında Pomo’da yapılan bu inceleme ardından, eski haritalar ve baraj yakınındaki bu deliklerin konumlarıyla ilgili incelemelerini derinleştirmesi bekleniyor.

sayfa-17-ustteki-haber-icin-resim-001.jpg
 


“İsrail, Batı Şeria'da bir çocuğun öldürülmesinde 'savaş suçu' işlemekle suçlanıyor...”

Geçen yıl 29 Kasım günü öğle saatlerinde, Filistinli birkaç çocuk işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan mahallelerinde oynamak için sokağa çıktı.

O çocuklardan ikisi dakikalar sonra İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu öldürüldü.

BBC, 15 yaşındaki Basil ve 8 yaşındaki Adem’in vurulduğu gün yaşanan olayları farklı unsurları bir araya getirerek inceledi.

Cep telefonu ile güvenlik kamerası görüntüleri, İsrail ordusunun bölgedeki hareketliliği, görgü tanıklarının ifadeleri ve yapılan teknik analizler, ciddi insan hakları ihlallerine işaret eden sonuçları ortaya çıkardı.

BBC’nin elde ettiği kanıtları inceleyen, BM'nin insan hakları ve terörle mücadele özel raportörü Ben Saul, Adem'in öldürülmesinin “savaş suçu" izlenimi verdiğini kaydetti.

Hukukçu Dr. Lawrence Hill-Cawthorne da bu ölümle sonuçlanan güç kullanımının "ayrım gözetmeksizin” yapıldığı saptaması yaptı.

İsrail ordusu, bu olayı “incelemekte olduklarını” açıkladı.

İsrail ordusunun çatışma kurallarına göre, “sadece yaşama yönelik ivedi tehdit durumunda ya da başka yollar tüketildikten sonra tutuklama amacıyla” ateş açılabiliyor.

Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e yönelik saldırısından bu yana işgal altındaki Batı Şeria’da çok sayıda kişi öldürüldü.

BBC burada yaşayan Filistinlilere ait evlere grafitiyle zarar verildiğine, sivillerin silahla tehdit edilerek komşu Ürdün'e gitmeye zorlandığına dair kanıtlar da elde etti.

Batı Şeria'da bir Filistinli savaşçının ölü bedenine askerler tarafından zarar verildiği da görgü tanıkları tarafından BBC'ye anlatıldı.

 

29 Kasım günü neler yaşandı?

29 Kasım gününe ait videoları Basil'in, kepenkleri tamamen kapalı bir hırdavatçının yanında durduğunu gösteriyor.

İsrail'e ait zırhlı araçlar yaklaştığında Batı Şeria'daki Cenin'de dükkanların kepenk kapatması alışageldik bir durum.

Görgü tanıkları, o gün yakınlardaki Cenin Mülteci Kampı'na düzenlenen bir operasyonda silah sesleri duyulduğunu anlattı.

Futbolsever ve sıkı bir Lionel Messi hayranı olan Adem, o sırada 14 yaşındaki ağabeyi Baha ile sokaktaydı.

Sokakta toplamda dokuz çocuk vardı ve bu çocukların tamamı, neredeyse 360 derecelik bir görüş açısı sağlayan güvenlik kameralarına yansıdı.

Birkaç yüz metre ötede, en az altı zırhlı İsrail askeri aracından oluşan bir konvoy köşeyi dönerek mahalleye girdi ve çocuklara doğru ilerlemeye başladı. Tedirgin halleri kameraya yansıyan çocuklardan birkaçı bu anlarda uzaklaştı.

O ana ait cep telefonu görüntülerinde zırhlı bir aracın ön kapısının açıldığı görülüyor. Kameradaki asker çocukları doğrudan görebilecek bir açıdaydı.

Basil yolun ortasına fırlarken, askerlerden 12 metre uzakta olan Adem koşarak uzaklaşmaya çalışıyordu.

Sonra en az 11 el silah sesi duyuldu.

BBC’nin yaptığı araştırma bu anda sıkılan mermilerin geniş bir alana isabet ettiğini gösterdi.

Dört mermi metal direğe, ikisi hırdavat mağazasının kepenklerine isabet etti. Biri park halindeki bir arabanın tamponunu, diğeri ise tırabzanları deldi.

BBC'nin elde ettiği bir rapor, bu kurşunlardan ikisinin Basil'in göğsüne sıkıldığını gösteriyor.

Bir kurşun ise kaçar haldeki sekiz yaşındaki Adem’i başının arkasından vurdu.

 

''Adem, Adem!' dedim ama cevap vermedi'

Ağabeyi Baha, ‘ambulans’ diye bağırırken çaresizce kardeşini güvenli bir yere sürüklemeye çalışıyordu.

Ama yardım için çok geçti. Baha, kardeşi Adem ve arkadaşı Basil'in gözleri önünde öldüğünü söyledi.

BBC’ye gözyaşları içinde kardeşinin ölümünü anlatan küçük çocuk, “Şok olmuştum. Onunla konuşmaya çalıştım. Ruhu bedenini terk ediyordu" dedi.

Olay anına ait görüntüde Basil'in vurulmadan önce elinde bir şey tuttuğu görülüyor. Bunun ne olduğu belli değil.

İsrail ordusu patlayıcı olduğunu söylediği bir cismin fotoğrafını paylaştı.

Olay yerine ilişkin incelememizde elde ettiğimiz kanıtları, BM ve bazı diğer tarafsız kuruluşlarla paylaştık. Bu kişiler arasında, insan hakları avukatları, bir savaş suçları uzmanı ve bir terörle mücadele uzmanı da yer aldı.

Bu kişilerden bazıları isimlerini kullanmamızı istemedi.

Görüşüne başvurduklarımızdan bir kısmı, olayın soruşturulması gerektiği konusunda hemfikirdi. Bazıları daha ileri giderek uluslararası hukukun ihlal edildiğini savundu.

BM'nin insan hakları ve terörle mücadele özel raportörü Ben Saul, elinde patlayıcı olması durumunda dahi Basil isimli çocuğa karşı öldürücü güç kullanılmasının yasalara uygunluğu konusunda soru işaretleri olabileceğini söyledi.

Saul, kaçarken vurulan Adem’in öldürülmesi için ise “sivillere kasıtlı, ayrım gözetmeksizin veya orantısız şekilde saldırmayı yasaklayan uluslararası insancıl hukukun ihlali, bir savaş suçu ve yaşam hakkının ihlali gibi görünüyor” ifadesini kullandı.

 

Bristol Üniversitesi Uluslararası Hukuk Merkezi eş direktörü Dr. Lawrence Hill-Cawthorne ise şu değerlendirmeyi yapıyor:

"Askerler zırhlı araçlarındaydı. Bir tehdit olsa bile, uluslararası hukuk ihlali olan, ayrım gözetmeden ölümcül güç kullanmak yerine araçlarını sürmeye devam etmeleri ve tutuklamaya yönelmeleri gerekirdi.”

İsrail ordusu ise, şüphelilerin askerlere patlayıcı fırlatmak üzere olduğunu ve bu durumun onları tehlikeye attığını savundu.

Ordu "Askerler ateşle karşılık verdi ve vurulan kişiler tespit edildi” açıklamasını yaptı.

Ancak incelediğimiz video görüntülerine ve tanık ifadelerine göre Adem silahlı değildi ve kafasının arkasından vurulduğunda kaçıyordu.

 

İsrail ordusu, askerlerine soruşturma açar mı?

Ordu, Basil ve Adem'ın öldürülmesinin "inceleme altında” olduğunu söyledi.

Ordu benzer açıklamayı, Batı Şeria'da askerleri tarafından öldürülen her çocuk için rutin olarak yapıyor.

BBC’nin elde ettiği kanıtları izleyen birçok eski İsrailli asker, haklı olup olmadığına bakılmaksızın, İsrail hukuk sisteminin ölümcül güç kullanan askerleri koruyacağına inandıklarını söyledi.

2018-2020 yılları arasında Batı Şeria'da görev yapan ve BBC’ye konuşan eski bir asker, Adem’in olayında ceza davası açılması ihtimalinin “yüzde 0” olduğuna inanıyor.

İsrailli insan hakları grubu Yesh Din'in verilerine göre, İsrail askerlerine yönelik şikayetlerin yalnızca yüzde 1'inden azı soruşturmayla sonuçlanıyor.

Hamas'ın yaklaşık bin 200 kişiyi öldürdüğü ve 253 kişiyi rehin alındığı 7 Ekim'de saldırısının ardından İsrail’in Gazze’ye yönelik savaşında 34 binden fazla insan öldürüldü.

Bu savaşla birlikte İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'daki askeri operasyonları da arttı. Geçen yıl buradaki çocuklar için kaydedilen en ölümcül yıl oldu.

UNICEF’e göre, 2023'te toplam 124 çocuk öldürüldü. Bu çocukların 85'inin 7 Ekim'den sonra öldürüldüğü açıklandı.

2024 yılında şu ana kadar 36 Filistinli çocuk bölgedeki İsrailli yasa dışı yerleşimciler veya ordu güçleri tarafından öldürüldü.

Batı Şeria bir savaş bölgesi olarak sınıflandırılmadığı için uluslararası hukuka göre güç kullanımı konusunda daha sınırlayıcı hükümler işliyor.

İsrail ordusu, angajman kurallarıyla ilgili protokollerini gizli tutuyor.

Ancak BBC’ye konuşan emekli ve görevdeki İsrail akerleri, ölümcül güç kullanımına, aşamalı bir şekilde, ancak askerlerin hayatına yönelik “ivedi tehdit” halinde son çare olarak başvurulabileceğini söylüyor.

Öldürücü güç kullanımı öncesi, Arapça ve İbranice uyarıların yapılması gerektiği, ardından göz yaşartıcı gaz gibi ölümcül olmayan silahlara başvurulabileceği, ardından bacaklara ateş açma ve en son öldürmek için ateş etmeye kadar aşamalar olduğu kaydediliyor.

Batı Şeria'daki Filistin Yönetimi BBC'ye, Ocak 2023 ile Ocak 2024 arasında İsrail ateşi sonucu öldürülen, yaşları 2 ile 17 arasında değişen 112 çocuğun tıbbi raporlarına erişim izni verdi.

Ölüme yol açan bu olayların tümünün tam olarak nasıl gerçekleştiğini bilmemiz mümkün değil ve bazıları gerçekten İsrail askerlerinin hayatlarına yönelik bir tehdit oluşturmuş olabilir.

Ancak analizimiz, bu vakaların yaklaşık yüzde 98'inde ölümcül yaraların vücudun üst kısmında olduğunu gösterdi. Bu da askerlerin bu vakalarda yaralamaktan çok öldürmek amacıyla ateş etmiş olabileceği sonucunu ortaya koyuyor.

Bu durum, askerlerin Batı Şeria'daki angajman kurallarına uyup uymadığı sorusunun yanında bir ‘ölümcül güç kullanma kültürüne’ ilişkin de soru işaretlerini gündeme getiriyor.

 

Silahlı İsrail güvenlik gücü

Batı Şeria'da beş haftalık bir sürede yapılan askeri operasyonlarda, askerlerin tutumu konusunda ciddi soru işaretleri uyandıran birçok olayın kanıtlarına ulaştık.

BBC, Ocak 2024'te İsrail'in Tulkarim Mülteci Kampı'nda ‘Direniş’ olarak bilinen Filistinli bir silahlı bir grubu hedef alan 45 saatlik askeri operasyonu izledi.

Bu operasyon sonrası BBC’ye konuşan çok sayıda Filistinli, askerler tarafından silahla tehdit edildiklerini ve komşu Ürdün'e taşınmalarının söylendiğini anlattı. İsrail ordusu sivillerin tehdit edildiğine dair her şikayeti inceleyeceğini açıkladı.

Kanada vatandaşı da olan 12 yaşındaki Filistinli Haytham isimli çocuk, bir İsrail askeri tarafından bıçak zoruyla tehdit edildiğini söyledi. Bu iddia, erkek kardeşi ve babası tarafından da desteklendi.

Kamptaki bir aile, evlerinin bir duvarına Davut Yıldızı çizdiğini iddia ettikleri bir grup askerin, bir diğer duvardaki Mescid-i Aksa fotoğrafını da yırttığını anlattı.

İsrail ordusu bunların "İsrail ordusunun değerlerine aykırı olduğu" ve askerlerinden bekledikleri davranış şekliyle uyuşmadığı açıklamasını yaptı.

 

Batı Şeria'daki 'ihlal' iddiaları

Üst kattaki evde yapılan aramada, mutfak dolapları parçalanmış, oyuncaklar zarar görmüş ve televizyonlar kırılmıştı. Kamptaki birçok evde benzer bir tablo vardı.

Kudüs'teki Diakonia Uluslararası İnsani Hukuk Merkezi'nde hukukçu olan Dr. Eitan Diamond, "Duvarlara Davud Yıldızı çizmek veya '7 Ekim' ile ilgili yazılar yazmak gibi vandalizm örnekleri açıkça yasa dışıdır" yorumunu yapıyor.

Diamond, Tulkarm kampında bir çocuğun bıçakla ve diğer bazı sivillerin de silah zoruyla tehdit edildiğine ilişkin haberler için de uluslararası hukukun ihlal edilmiş olabileceği yorumunu yapıyor.

Bu kamp baskınına katılan askerlere, üzerinde patlayıcı taşıdığı iddia edilen bir Filistinli savaşçıyı vurarak öldürdükten sonra cesedi üzerine idrar yapma suçlaması yöneltildi.

Görgü tanıklarının iddiasına göre ceset darp edildikten sonra bağlanarak sokaklarda sürüklendi.

BBC'ye bağlanmış bir cesedin fotoğrafları gösterildi.

Bu olayın yaşandığı söylenen yerde yaptığımız incelemede, resimlerde cesedi bağlamak için kullanılan malzemeyle uyumlu olan kumaş ve kablo parçası gördük.

Bu kanıtları da yine bağımsız uzmanlara gösterdik.

Cenevre Üniversitesi'nden uluslararası hukuk uzmanı Prof. Marco Sassoli, bu olaydaki öldürücü güç kullanımının uluslararası hukuk kuralları içinde meşrulaştırılabilir olması halinde bile cesede saygı gösterilmesi gerektiğini vurguluyor ve “Gösterdikleriniz uluslararası insan hakları hukukunun ihlal edildiğine işaret ediyor. Hatta savaş suçu dahi teşkil edebilir” diyor.

İsrail ordusu ise bu olaya ilişkin yaptığı açıklamada ise, ölü savaşçının üzerinde patlayıcılar bulunduğu ve Kızılay görevlilerinin cesede dokunmayı reddettiği savunuldu.

Açıklamanın devamında "Bu nedenle İsrail askerleri, güvenliklerini sağlamak ve cesedin altında silah olup olmadığını kontrol etmek için onun elleri ile ayaklarını kontrol altına almak zorunda kaldı" savunması yapıldı.

BBC'nin elde ettiği kanıtlarını inceleyen bazı eski İsrailli askerler, İsrail ordusunun Batı Şeria'daki operasyonlarındaki uygulamalarının, Filistin silahlı direnişini daha da körüklemesinden korktuklarını söylüyor.

Aralarından biri, "Filistinlilerin, her gün yaşadığı şekilde, askerlerle karşı karşıya gelmek ve sanki hiçbir şey olmamış gibi hayata devam edilebileceğini düşünmek, bu gerçeklikte yaşayan insanların silaha sarılamayacağını varsaymak, en iyi ihtimalle saflık ve onlara insan olarak bakmamaktır” dedi.

Bu eski asker sözlerini "İşler daha da kötüye gidiyor" diyerek bitiriyor.

 

(BBC – 2.5.2024)

sayfa-16-basil-solda-ve-o-gun-sokakta-oldugu-ademin-agabeyi-baha-ile.jpg
 Basil (solda) ve o gün sokakta olduğu Adem'in ağabeyi Baha ile...

 

sayfa-16-filistinli-adem-adli-cocuk-israil-askerleri-tarafindan-vuruldu.jpg
Filistinli Adem adlı çocuk, İsrail askerleri tarafından vuruldu...

 

sayfa-16-guvenlik-kamerasi-goruntusunde-basil-en-onde-goruluyor.jpg
 Güvenlik kamerası görüntüsünde Basil en önde görülüyor...

Bu yazı toplam 634 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar