1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Kıbrıslırumlar’a açık çağrı…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Kıbrıslırumlar’a açık çağrı…

A+A-

 

Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslırum Üyesi Teofilos Teofilu, yaptığı yazılı bir açıklamayla, 1963–64 veya 1974 döneminde kaybolmuş veya hayatını kaybetmiş Kıbrıslıtürk veya Kıbrıslırumlar’ın gömülü oldukları yerleri bilen veya bu konuda bilgisi olan kişileri, Kayıp Şahıslar Komitesi’ni veya kendisini bilgilendirmeye çağırdı. Kıbrıslırum toplumuna açık bir çağrı yapan Teofilu, bilgi sahibi olanların bunu paylaşmalarının bir insanlık ve yurtseverlik görevi olduğunu da vurguladı.
Açıklamasında bu bilgilerin yararına işaret eden Teofilos Teofilu, verilecek ifadelerin ahlaki bir sorumluluk ve insanlık görevi olduğunu vurguladı.
Bu durumun, Kıbrıslıtürk kayıpların akıbetinin araştırılması yönündeki çabalarına, aynı zamanda kayıp yakınlarının acısını hafifletilmesine katkıda bulunacağını dile getiren Teofilu, bu durumun, çok sayıda Kıbrıslırum kayıp şahsın akıbetinin belirlenmesi çabasına yardımcı olacağını da dile getirdi.
Devamla, bütün kayıpların akıbetinin, ayrım gözetilmeden ve başka gecikme olmadan belirlenmesinin, iki toplumun yeniden yakınlaşmasına ve barış içerisinde bir arada yaşamasına olumlu bir yansıması da olacağını dile getiren Teofilu, bunun müzakere ortamının iyileşmesine de katkı sağlayacağını ve bulunacağını umdukları çözümün hayata geçirilmesini de kolaylaştıracağını sözlerine ekledi.
Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslırum Üyesi Teofilos Teofilu, Türkçe’ye çevirdiğimiz çağrı metninde şöyle dedi:
“Kayıp şahıslar konusu, Kıbrıs halkının onlarca yıldan bu yana yaşamak zorunda kaldığı dramanın en trajık yönüdür.
Her gün kayıp yakınları bu dramayı, başka herhangi bir yurttaşlar grubundan daha fazla yaşamaktadır. 1963-64 olayları nedeniyle sevdikleri kayıp olanlar neredeyse yarım yüzyıldan bu yana, işgal esnasında sevdiklerinin izini kaybedenler ise neredeyse 40 yıldır işkence çekiyorlar, kaygı, belirsizlik ve sevdiklerinin akibeti konusunda korku içinde yaşıyorlar. Ruhlarında hala kanamakta olan açık bir yara vardır ve bu da tarifsiz acılara neden olmaktadır. Bildiğimiz gibi böylesi bir acı, fiziksel acılardan çok daha fazla ıstırap verir ve fiziksel acılardan daha güçlüdür. Fiziksel acılar tıbbi bakım ve tedaviyle iyileştirilebilir oysa kayıp yakınlarının çektiği böylesi acıların yumuşatılıp iyileştirilmesi çok zordur.
Kayıp şahıslar konusu ile kayıp yakınlarının yaşamakta olduğu dram aynı zamanda hem Kıbrıslırumlar’dan hem de Kıbrıslıtürkler’den oluşan Kıbrıs toplumunun açık bir yarasıdır. Ortak yurdumuzun bedeninde açık bir yaradır bu. Kayıp yakınlarının yaşamakta olduğu dram çok uzun süredir devam etmektedir. Sevdiklerinin akibetinin belirlenmesi çok uzun süre geciktirilmiştir. Hem kişisel, hem de toplumsal düzeyde bu yarayı iyileştirmek, mümkün olan en kısa sürede bu dramaya son vermek kaçınılmazdır.
1963-64 döneminde ve/veya 1974’te kayıp olmuş veya öldürüldüğü bilinen Kıbrıslıtürkler’in veya Kıbrıslırumlar’ın gömü yerleri hakkında bilgi sahibi olanlara veya bu yerleri bilenlere çağrıda bulunuyorum ve bizimle bu bilgiyi paylaşmalarını, bu konuda sahip oldukları kanıtları ilgili yetkililerin dikkatine getirmelerini istirham ediyorum.
Bu bilgiyi vermek, ahlaki ve insani bir görevdir. Böylece Kıbrıslıtürk kayıp şahısların akibetini belirleme çabalarımıza katkı olacak ve onları arayan acı içindeki yakınlarının rahatlatılmasına katkıda bulunacaktır. Aynı zamanda Kıbrıslırum kayıp şahısların akibetlerini belirleme çabalarımıza da yardımcı olacaktır. Bu nedenle bilgi sahibi olan kişilerin ilgili yetkililerle işbirliği yaparak Kıbrıslıtürk kayıp şahısların gömü yerlerinin bulunmasına yardımcı olmak, aynı zamanda yurtseverlik görevidir de. Bu bize yüzlerce kayıp Kıbrıslırum’un gömülü olduğu toplu mezarları bulmamızda karşılaştığımız engeller ve zorlukları aşmamıza yardımcı olacaktır. Onlarca yıldan bu yana kayıp yakınlarının çekmekte olduğu ve toplumumuzu da derinden etkileyen dayanılmaz acılara neden olan yaraların iyileştirilmesine çok büyük bir katkı olacaktır.
Hiçbir ayırım gözetmeksizin ve hiç zaman yitirmeksizin tüm Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum kayıp şahısların akibetinin belirlenmesi, iki toplum arasında yeniden yakınlaşmaya ve uzlaşmaya olumlu bir etki yaratacaktır. Başlaması beklenen müzakereler için atmosferin iyileştirilmesine ve adamızın siyasi sorununun çözümüne, bulunmasını istediğimiz çözümün uygulanmasını kolaylaştırmaya katkıda bulunacaktır.
Tüm kayıp şahısların akibetine ilişkin aratşrımalardaki zaman sınırlamaları daralmıştır ve tükentmek üzeredir. Gömü yerlerini şimdi açmalıyız ki yaralar kapanabilsin.
Bu amaca katkıda bulunabilecek olan herkesin ahlaki, insancıl ve yurtsever görevlerini yerine getirerek gömü yerleri hakkında bilgi ve kanıt sunmalarını bekliyorum.

Teofilos V. Teofilu
Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslırum Üyesi”

Bu yazı toplam 1998 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar