1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Kayıp” İlkay Yusuf’la ilgili yeni belgeler... (2)
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Kayıp” yakınları Sevilay Berk ve Maria Yeorgiadu’nun yaşamları San Sebastian Film Festivali’nde…

A+A-

 

Kıbrıslı şair Neşe Yaşın’ın şiirleri ve Kıbrıs’ta “kayıplar”la ilgili İspanyol belgesel filmi Mugaminak (Ortak Sınırlar), dünyanın en önemli film festivallerinden biri olan 64. San Sebastian Film Festivali’nde “Tematik Retrospektif” bölümünde 16 ve 17 Eylül 2016 tarihlerinde üç kez gösterildi.

64. San Sebastian Film Festivali’nde gösterilen belgesel filmde Kıbrıslı şair Neşe Yaşın’ın yaşamı ve şiirlerinin yanısıra, biri Kıbrıslıtürk, biri Kıbrıslırum iki “kayıp” yakını olan ve dostluklarıyla barışın sembolü haline gelmiş olan Sevilay Berk ile Maria Yeorgiadu’nun yaşamları ve “kayıp” edilmiş yakınları da ele alınıyor. Belgesel filmde bizim yıllardır devam eden “kayıplar”la ilgili çalışmalarımız da yer aldı.

İspanyol film yönetmeni Xuban Intxausti tarafından çekilen belgesel gelecek yıl Avrupa Kültür Başkenti olacak olan Baf’ta, Neşe Yaşın’la İspanyol şair Amets Arzallus’un buluşarak şiirlerini okumalarıyla başlıyor, Kıbrıs’ın “çatisma” geleneğine dokunuyor ve bölünmüş tek Avrupa ülkesi olan Kıbrıs’ta “kayıplar”a eğiliyor…

Değirmenlik’ten (Kitrea) annesi, babası, kızkardeşi ve erkek kardeşi 1974’te “kayıp” edilen Maria Yeorgiadu’nun evinde yapılan çekimlerde, annesi ve babası 1964’te Trikomo’dan (Yeni İskele) “kayıp” edilmiş olan Sevilay Berk de konuşuyor… Bir Kıbrıslırum okurumuzun yardımlarıyla Trikomo’da bir kuyuda kalıntıları bulunan ve daha sonra Mağusa’da Canbulat Şehitliği’ne defnedilen Sevilay Berk’in sevgili annesi Şefika Hüseyin ile sevgili babası Hüseyin Ahmet Kamber’in kabirlerine ziyaret yapılıyor ve belgeselde Sevilay Berk ile Maria Yeorgiadu’nun “kayıpları”na karşın sağlam dostlukları ve birer barış sembolüne dönüşmeleri de yansıtılıyor.

54 dakikalık İspanyol belgeseli, San Sebastian Film Festivali’nde gösterilmekte olan 32 filmden birisi oldu… Festival 16-24 Eylül 2016 tarihlerinde İspanya’nın San Sebastian kentinde devam ediyor.

Çağdaş toplumlardaki ana sorunlar ve çatışmaları ele alan “Tematik Retrospektif” bölümündeki 32 filmden biri olan “Mugaminak” (Ortak Sınırlar) belgesel filmi, şiirler ve belgesel aracılığıyla Kıbrıs’ın geçmişine ve bugününe odaklanıyor… Biz de bu filmin “kayıplar”la ilgili bölümlerinin 8 Temmuz 2016 tarihindeki çekimlerinde İspanyol film ekibine yardımcı olmuştuk…

2016 yılının Avrupa Kültür Başkenti olan San Sebastian’ın film festivali, dünyada en saygın film festivallerinden biri durumunda.

Wikipedia’ya göre “San Sebastian Uluslararası Film Festivali, 1953'ten bu yana İspanya'nın San Sebastian şehrinde düzenlenmekte olan film festivalidir.

Festival önceleri İspanyolca filmlerin ödüllendirilmesi amacıyla düzenlenmeye başlamış olsa da, 1950'lerin sonunda diğer dillerdeki filmlerin katılımına da açıldı.

Ödüllerin çoğunluğu bir jüri tarafından verilir. Ayrıca en popüler filme seyirci ödülü verilir. Ana ödüller Concha de Oro (Altın İstiridye) ile Gümüş İstiridye'dir. Her yıl bir, iki ya da üç oyuncu, Donostia Ödülü'ne değer görülür.”

“Kayıp” yakınları Sevilay Berk ve Maria Yeorgiadu, onları tanıştırdıktan sonra çok yakın dost olmuşlar, “kayıplar”la ilgili tüm etkinliklerimize birlikte katılarak, birlikte çeşitli uluslararası etkinliklerde yer alarak, çeşitli okullarda ve köylerde gençlere birlikte konuşarak barış mesajı vermişler ve “kayıp” yakınları olarak birer barış sembolüne dönüşmüşlerdi.

Bundan önce de çeşitli belgesel filmlere konu olan bu dostluk aracılığıyla barış mesajı veren Sevilay Berk ve Maria Yeorgiadu, başka “kayıplar”ın bulunması için de çabalarıyla tanınıyor… İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam Kurbanları örgütü “Birlikte Başarabiliriz”in liderlerinden olan Sevilay Berk ve Maria Yeorgiadu, geçen yıl ve bu yıl boyunca gençlere yönelik “kayıplar”la ilgili eğitim çalışmalarına da katılmışlardı…

 

 

Bu yazı toplam 1468 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar