1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. IŞİD – Fransa- Avrupa-Kıbrıs
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

IŞİD – Fransa- Avrupa-Kıbrıs

A+A-

Ortadoğu kaynarken Avrupa da kaynamaya başladı.  Her yer alarmda. Saldırı bekliyorlar. Herkesin kafasında aynı soru: “Acaba şimdi sırada neresi var ?”

‘Reklamın iyisi kötüsü olmaz’ derler. IŞİD de öyle düşünüyor herhalde. Cinayetler, saldırılar v.s. derken IŞİD ismini duymayan kalmadı dünyada.  Birkaç yıl  öncesine kadar El Kaide çok ünlüydü (!)... Şimdi birinci sırada IŞİD var.
IŞİD İslami bir örgüt. Bu çok net. ‘Dava’ ne ? Pek anlaşılamadı...  Hedef ? Hristiyanlar mı ? Tam olarak “öyledir” denemez. Çünkü Müslümanları da katletmekteler. İşin daha da ilginç tarafı,  IŞİD militanları arasında Hristiyan gençler de var.
Yaşamını nasıl sürdürüyor IŞİD ? Bazı kaynaklara göre yardım eden ülke veya ülkeler var. Bazı kaynaklar ‘uyuşturucu’ diyor... ‘Petrol’ diyenler de var... Peki silah, mühimmat v.s. ? Bitmek tükenmek bilmeyen cephanenin kaynağı neresi ? Hatta ve hatta  güçlü silahların ?
***
Fransa çok üzgün ve kızgın. Haksız değil. Şimdi, IŞİD yuvalarına  bomba yağdırarak acısını dindirmeye çalışıyor.
Fransa darbe yeyince tüm Avrupa’da da panik başladı.  Asılsız çıkan ihbarlar da cabası. Oralarda, her köşede IŞİD’li avı var şimdilerde. İşin kötü tarafı, panik içindeki Avrupalı, olup bitenlerin bir Müslüman-Hrıstiyan çatışması olduğu düşüncesinde.
Bu noktada insan sormadan edemiyor....
Fransadaki olaydan kısa bir süre önce de Türkiye’de benzeri bir olay yaşanmıştı. Ankara’da da, Paris’deki gibi yüzün üzerinde masum insan hayatını kaybetmişti. Ama her nedense dünya, Paris’de yaşananlara gösterdiği tepkinin yarısını bile göstermemişti Ankara’da olanlara.
***
Şimdi Fransa, IŞİD’e karşı savaşta. Her gün bomba yağdırıyorlar üzerlerine. Havadan atılan bombaların sayısı,  gün geçtikçe artarken,  IŞİD’den gelecek ‘intikam’ saldırıları korkusu kol geziyor Avrupa merkezlerinde.
Ortadoğu ve Avrupa’da bunlar olurken Kıbrıs ? Kıbrıs’da henüz birşey yok. “Şimdilik...” desem mi demesem mi ? diye düşünürken,  İngilizler’den açıklama:  Fransa’ya  Kıbrıs’daki üslerimizi açmaya hazırız...
Özellikle de Ağrotur üssünden söz ediyor İngilizler. Malum, orası hem İngilizlerin hem de Amerikalıların kalesi durumunda. Amerikalıların, yıllardır,  Ağrotur Üssü’nü nasıl tepe tepe kullandıkları biliniyor.  Varsın Fransızlar da kullansın.  Ne olacak ?  Dün, İngilizler... Sonra, Amerikalılar... Şimdi de Fransızlar...
Peki Kıbrıslılar ?
Kıbrıslılar, uzaktan bakmaya, birbirleriyle uğraşmaya devam ediyorlar daha.

Bu yazı toplam 2026 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar