1. YAZARLAR

  2. Cenk Mutluyakalı

  3. GECE 'AY'DIR !..
Dr Filiz Besim

Dr Filiz Besim

Haydi Yapalım… Let’s Do It KKTC…Çevremizi temizlerken, ruhumuzu da temizleyelim...

A+A-

Yıllardır içinde boğulduğumuz kronik bir sorun şu çöplerimiz. Sokağa her çıkışımızda kahrolduğumuz, bir misafirimizi gezdirirken utanç duyduğumuz, sadece fiziki sağlığımızı değil, ruh sağlığımızı da darmadağın eden bir çözümsüzlük... Ama asıl ondan da daha büyük travmamız bu sorunu çözmekten aciz olmamız. Sürekli konuşuyoruz... Vurdumduymazlığımızı, zihniyetimizi kendimizi ve çevremizi yerden yere vuruyoruz.
İşte böylesine duygular içinde her gün kahrolurken bir süre önce genişletilmiş Çevre Platformu toplantısında gündeme geldi “Let’s Do It” hareketi. Hepimiz bir anda heyecanlandık. Olabilir miydi bu? Bir günde bütün Kuzey Kıbrıs’ı temizlemek... İçine düştüğümüz kaostan kurtulmak… Aslında çöpleri temizlerken ruhumuzu da temizlemek... Yaşadığımız topraklara sahip çıkmak... Dünya ile aynı dili konuşabilmek. Aidiyet duygumuzu yeniden hissetmek...

FİKRİN DOĞUŞU…

Peki ama nedir bu “Let’s Do It”?.. “Let’s Do It’ bir temizlik modelidir. Bir günde uygulanan seferberlikle bütün ülkenin temizlenmesidir. Tüm kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin katıldığı apolitik bir harekettir.
Bu geniş çaplı uluslararası çevre projesine dair fikir, 2008 yılında, küçük bir Baltık ülkesi olan Estonya’da gerçekleştirilen “Let's Do It!” adlı halk hareketinden kaynaklandı ve hızla gelişti. Bu hareket kapsamında 3 Mayıs’ta bir araya gelen 50.000 Estonyalı, yalnızca 5 saat içinde 10.000 ton atığı ortadan kaldırarak, tüm ülkeyi temizledi. Yasadışı şekilde atılmış olan aynı miktarda atığın temizlenmesi, normal koşullar altında Estonya hükümetinin 3 yılına ve 22.500.000 Euro’ya mal olacaktı.

Eylemin video görüntüleri bir anda her yere yayıldı ve dünyanın birçok ülkesi ardı ardına bu harekete katılarak, kendi ülkelerinde de "Let’s Do It!" adı ve sloganı altında bir günde temizlik etkinlikleri düzenlediler. Sonunda, Estonyalılar tarafından “Let’s Do It! Clean World” (Haydi Yapalım! Temiz Dünya) projesi başlatıldı… Ve işte “World Cleanup” (Dünya Temizliği) sloganı da bu şekilde doğmuş oldu. 2012 - 2018 yılları arasında yürütülecek olan proje, temiz bir dünya amacına hizmet ediyor. 2018 yılına kadar dünya nüfusunun %5’inin bu temizlik kampanyalarına katılması bekleniyor.

POLİTİKAYA YER YOK…

“Let’s Do It!”, apolitik bir harekettir ve herkesin bu harekete katılımını teşvik etmektedir. Anahtar kelime olarak “herkesin katılımı” kullanılmaktadır. Bu kapsamda yerel halkları, STK’ları, özel sektörü, devlet kurumlarını, vb. herkesi çağırmaktadır.

“Let’s Do It!” aslında basit bir fikirden ibarettir… Amaç, temizliği eğlenceli bir hale getirebilmek ve bu hareketin çevresinde güzel bir enerji yaratabilmek, bu sayede de muazzam miktarlardaki atığın temizlenebilmesi için çok sayıda insanı harekete geçirebilmek.. Ve en önemlisi, bunu bir gün içinde yapabilmek.

“Let’s Do It!” etkinliklerinde, hareketin ilk kez 2008 yılında Estonya’da başlamasından bu yana, yaklaşık 9 milyon kişi yer almış bulunmaktadır. Hareket 110 ülkeye yayılmış durumdadır. Türkiye 10 Mayıs’ta, bir buçuk milyon gönüllü ile Akdeniz kıyılarını temizleyecek.

Kıbrıs Türk Çevre Platformu, bugünlerde çok yoğun bir şekilde bu kampanyanın organize edilebilmesi için uğraş veriyor. Birkaç gün içinde eminim bu hareketin heyecanı ve ortak ruhu hepimizi saracaktır.

5 HAZİRANDA, 5 SAAT İÇİNDE…

Dün yapılan çok önemli bir toplantıda 5 Haziran Perşembe günü için bizler de “LET’S DO IT KKTC” (HAYDİ YAPALIM KKTC) dedik. Kolları sıvadık...

Neden olmasın? 5 Haziran’da, 5 saat içinde neden biz de pırıl pırıl, tertemiz bir KKTC yaratmayalım?
Haydi yapalım… Biz Kıbrıslıtürkler bu adada çok şeyler başardık. Hiç kuşkusuz bu çöp denizinden kurtulmayı da başarabiliriz. Yeter ki isteyelim ve buna yürekten inanalım.

Bu yazı toplam 4123 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar