1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Cami kapısı
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Cami kapısı

A+A-

 

Camilerin yapımının neden bu kadar arttığını sonunda anladım!
Çünkü yönümüzü kaybedersek camiler bize yönümüzü bulmak için yardımcı oluyor da ondan!!
Yok, yok manevi anlamda yorumlanabilir belki bu cümle ama gerçekten de kaybolursak eğer camiler bizi kurtarıyor çünkü kapıları kuzeye, minare üzerindeki kapılar da güneye bakıyormuş.
Bunu okuyunca çıkıp etrafınızdaki camilerin kapılarını denetleyebilirsiniz.

***

Peki nerden çıktı şimdi bu bilgilendirme!
Çünkü böyle bir soru bir dersanenin kolejlere hazırlık sınavlarında soruldu.
 

Aşağıdakilerden hangisi, yön bulmamıza yardımcı olur?
A) Dijital saat B)Kuş yuvası C)Minare kapısı D)Çiçek bahçesi

4. sınıflar Sosyal Bilgiler soruları arasında yer alan bu soru, hem öğrenciler hem de öğretmenler arasında ilgi uyandırdı.
Tabii yazdıklarımızdan da anlayacağınız gibi sorunun yanıtı C şıkkı, yani minare kapısı oldu.
Öğrenciler nasıl yanıt verdi bilemem ama böyle bir sorunun doğru yanıtı olarak ‘minare kapısı’ seçilmesi ülkemizde faaliyet gösteren bir dersane için ilginç oldu.
Yanıt yanlış değil ama bu yanıtın dışında, yani yön bulmak için bilinmesi gereken başka şeyler de var.
Örneğin pusula… örneğin çubuk yöntemi… örneğin karınca yuvalarına bakarak… örneğin taşlarda ve ağaçların gövdelerindeki yosunlara bakarak… örneğin kutup yıldızına bakarak…
Bu şıklar daha önemli herhalde çünkü şehir içinde yönümüzü kaybetmemiz pek mümkün değil.
Ancak belki bir ormanda, bir dağ başında yürüyüşe çıkmışsak, kamp kurmuşsak yönümüzü kaybedebiliriz. İşte o zaman da ormanda cami olamayacağı için kapısına bakmak pek mümkün değil ama cami sayısının çoğaltılmasının nedenleri arasında belki de bu endişe de var. Yani ormanda kaybolsak dahi orada da bir cami bulunsun ki kapısına bakarak yönümüzü bulabilelim!..

***

Şaka bir yana, az önce saydığım gibi pusula kullanımı öğretilebilir, bir çubuğa düşen gölge yardımıyla yön bulunabilir, en basiti eğer gündüzse güneşin doğudan doğduğunu bildiğimizde yön bulmanın kolaylığı öğretilebilir, karınca yuvalarının güneye baktığı beynimizin bir köşesine yazılabilir ve gece ise kutup yıldızının kuzeyi belirttiğini bilirsek yönümüzü de kolaylıkla bulabileceğimiz öğrenilebilir.

***

Bu sorudaki bilgi, yani ‘cami kapısı kuzeydedir’ bilgisi okullarımızda veya dersanede daha önce çocuklara verildi mi bilmiyorum ama büyük ihtimalle Türkiye deneme sınavlarından kopya edilmiş bir soru gibi geldi bana…
Camilerin kapılarının kuzeyi gösterdiğini bilmemiz de iyi (bu arada kiliselerin de çanları binanın batısında oluyormuş) ama keşke çağdaş eğitimin bir gereği olarak ağaçların gövdelerindeki yosunun kuzeyi gösterdiği gibi yanıtlarla genişletseydik çocuklarımızın ufkunu…

Bu yazı toplam 1751 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar