1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. Bir ‘paralel devlet’ eksikti!
Sami Özuslu

Sami Özuslu

Bir ‘paralel devlet’ eksikti!

A+A-

Geri bıraktırılmış ülkelerin haline bakın!
Daha yeni yeni ‘derin devlet’iyle tanışan ve henüz hesaplaşması bitmeyen Türkiye’nin başına şimdi bir de ‘paralel devlet’ çıktı.
2002’de girdiği ilk seçimde ‘tek başına iktidar’ olma başarısı gösteren ve tam 11 yıldır iktidarda durabilen AKP’nin ‘paralel’indeki ‘Cemaat’ı biliyorduk.
Ama doğrusu Fetullah Gülen Cemaati’nin devlet içinde de ‘paralel’ pozisyona geldiğini kimse tahmin etmemişti doğrusu…
**
Aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yakın üç bakanın çocuklarının ve bazı bakanlık müdürlerinin de yer aldığı onlarca kişinin sabahın erken saatlerinde gözaltına alınmaları Türkiye’deki siyasi iklimi birden değiştirdi.
Ergenekon sanığı gazeteci, CHP milletvekili Mustafa Balbay’ın geçen hafta tahliye edilmesinin ardından Erdoğan’ın son seçimdeki ‘prens’i, futbolcu Hakan Şükür’ün beklenmedik istifası geldi.
Şükür’ün istifa ettiği gecenin sabahı da operasyon başladı.
Bunların birer ‘rastlantı’ olma olasılığı çok düşüktür.
Olup bitenlerin Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle de, Cemaat-Erdoğan çekişmesiyle de yakından alakalı olduğu belli.
Belli olmayan ise şu: Türkiye nereye gidiyor?
**
Yukarıda özetle anlatılan süreç, Türkiye’de demokrasi çarklarının işlemediğini, onun yerine başka süreçlerin çalışmakta olduğunu gösteriyor.
Zaten Erdoğan’ın olayla ilgili ilk tepkisi de üstü kapalı bir mesaj şeklindeydi ve “Arkanızı bir yerlere dayamayın, Mart’ta yerel seçimler var, orada kapışalım” mealindeki sözler ‘demokrasi dışı güçler’e atıftan başka bir şey değildi.
‘Derin devlet’le giriştiği mücadelede önemli başarılar elde eden, orduyu ülke yönetiminden ciddi biçimde uzaklaştıran Erdoğan’ın tarif ettiği ‘demokrasi dışı güçler’ kimler olabilir?
Bu soru çok önemli.
**
Aralarında bakan çocukları, özel kalem müdürleri, üst düzey bürokratlar, iş insanları ve banka yöneticilerinin de bulunduğu göz altılarla ilgili muhtelif görüşler arasında “Bu işin arkasında CIA’nın olduğu” iddiası da var.
Dünya genelindeki Gladio, yani derin devlet örgütlenmelerinde başrolü oynayan CIA bu işin içindeyse ve Fetullah Hoca Efendi de müttefikiyse, bunun anlamı ne olabilir?
Amerika Erdoğan’la işini bitirdi ve yeni oyuncuları mı sahneye sürmeye hazırlanıyor acaba?
**
Yazının başına geri dönelim.
Geri bıraktırılmış ülkelerin haline bakın!

Bu yazı toplam 1597 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar