1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Bayram... Tatil... İzin...
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Bayram... Tatil... İzin...

A+A-

 

Bir ‘Bayram’ daha... Bayram üstüne bayram... Milli Bayramlar, Dini Bayramlar v.s. derken yılın kaç gününde Bayram ve Bayram bahanesiyle ‘tatil’ yaptığımızı hesaplayanınız çıktı mı hiç ? 

K.K.T.C.’de  yıl içindeki Resmi Tatil günlerinin toplamı 17... Buna sayıya,  Resmi Tatiller’de arada kalan günler için verilen İdari Tatil’ler dahil değil. Yani İdari Tatiller’le birlikte bu rakamın rahatça 20’ye çıkması veya  20’yi aşması son derece olağan.

Türkiye’de bu Bayram’da da, ara günler İdari Tatil olarak verilmiş.  Cumartesi ve Pazar’lar da eklenince tatil,  toplam 9 gün oluvermiş. Bizim buralarda, Hükümet, Pazartesi’yi tatil vermeyince  Türkiye’deki gibi uzun olabilecek ‘tatil’  ortasından bölünmüş. (Devlet memurları, herhalde bu karardan pek de memnun olmamıştır.)

Söz tatilllerden açılmışken, Kuzey Kıbrıs’ta, -tüm memurları kızdırmak pahasına da olsa-  bir devlet memurunun yılda kaç gün ‘izin’ yaptığından da söz edelim.
‘Yıllık İzni’, ‘Hastalık İzni’ v.s.’ye Cumartesi ve Pazar günlerini ve Milli ve Dini Bayram tatillerini de eklediğimizde  bir Devlet Memuru’nun, 365 günün yarısından fazlasında izin yaptığı gerçeği ile karşı karşıya kalırız.  Bu rakama, mazeret izinleri ve (hanımlarda) doğum öncesi ve doğum sonrası izin hakları dahil değildir.

Böyle bir lüks’ün, dünyanın bir başka ülkesinde  var olup olmadığını doğrusu çok merak ediyorum.  Hatırladığım kadarıyla,  bu garip durum Annan Planı’nı hazırlayanların da dikkatini çekmiş ve çözüm planında, resmi tatiller de yeniden düzenlenerek azaltılmıştı. Örneğin Rumlar için, Yunanistan milli bayramlarında, Türkler için de Türkiye milli bayramlarında ‘tatil’ yapmak kaldırılmıştı. Dini Bayramlarda da bir düzenleme yapılmış ve örneğin Ramazan ve Kurban Bayramları’nda resmi tatil, bir veya iki güne indirilmişti. Bakalım yeni planda da bu düzenlemeler olacak mı ?

***

Türkiye’de ‘Bayram’ 9 gün... Medya haberlerine göre büyük şehirlerdekile, geçen Cuma’dan bu yana yollarda. Kimileri tatil için kimleri ‘memleket’ ve aile ziyaretleri için... Ve her Bayram tatilinde olduğu gibi bu Bayram’da da gazetelerde, TV’lerde izleyeceğiz meydana gelen trafik kazalarını ve bu kazalarda ölenleri, yaralananları.

Kuzey Kıbrıs’ta hareketlilik bir başka türlü...
Geçen hafta sonundan beri, Ercan’a inip kalkan uçakları izlemek bile zor. Gidenler-gelenler...
Gidenler, Türkiye’deki ailelerini, yakınlarını ziyaret için uçanlar. Ve bir de ‘turlar’la tatile çıkan Kıbrıslılar.. Gelenler ise Türkiye’den tatil için gelenler ve çoğunlukla, kumarhaneleri dolduracak olan turistler (!).
Birkaç yıldır Kıbrıslı Türkler’in  ‘Bayram vazgeçilmezleri’ arasında yer almaya başlayan, ‘Güney’e ziyaretler’i de unutmayalım....

***
Bayram için neşeli birşeyler karalamak için oturdum bilgisayarın başına.   Tamamlandığında, yazının hiç de neşeli olmadığını farkettim. İçimden geçenlerdi ama.
Müslümanların Bayramı kutlu olsun...
Bayram’ı bahane edip tatil yapanlara da tatilleri kutlu ve mutlu olsun...

Bu yazı toplam 2294 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar