1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Adaylar nerede?
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Adaylar nerede?

A+A-

 

UBP-DP seçim ittifakında aday arayışları sürüyor.
Bu arayışların verimli gittiğini söylemek ise çok doğru olmaz.
Hep söylendiği gibi Girne’de durum henüz belli değil.
İki parti Girne’de DP-UG’nin adayının destekleneceği konusunda uzlaşmışlardı bildiğiniz gibi ancak henüz DP bir aday çıkaramadı.
Bazı isimler dolaşıyor ortalıkta ama henüz net bir karar yok.
DP’ye yakın isimler ağızlarda dolaşırken UBP tabanının kendi partilerinden bir ismin çıkmasını istediği belirtiliyor, o yüzden de ittifaktan uzaklaşıyorlar.
Diğer yandan UBP’li Nidai Güngördü’nün her halukârda ‘bağımsız’ olarak aday çıkmak istediği hep söyleniyor.
Güngördü’nün bağımsızlığı yanında ittifakın adayının da bağımsız çıkma ihtimali var.
Yani bulunacak adayın DP-UG’den değil, belki UBP’lilerin de gönlünü hoş tutmak için bağımsız aday olarak gösterilme durumu çıktı ortaya…
***
Değirmenlik ise UBP ve DP-UG’nin karşılıklı yarışacakları yani her iki partinin de aday çıkaracağı belediyelerden biri olarak ittifak uzlaşısında yer almıştı.
Orada da ittifak partilerinden kesinleşen bir isim yok. DP-UG aday arayışını sürdürüyor. Bazı isimlere ısrarlı bir şekilde teklif götürüyor ancak o isimlerin adaylığı kabul etmedikleri söyleniyor.
Değirmenlik’te henüz başkan olan ve CTP’den tekrar adaylığını koyan Osman Işısal’ın karşısında diğer partilerin adaylarının şansları olmadığı da Değirmenlik içinde konuşuluyor.
İttifak’ın bazı yerlerdeki ortak aday arayışları sonuç vermeyecek gibi görünüyor.

-------------------------------------------------------

İstifa ve çözüm

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Hakan Oran görevinden istifa etmiş. İstifa gerekçesi olarak Bakan Hamit Bakırcı ile olan görüş ayrılığını gösterdi. Siyasi kaygılardan uzak, halka hizmet etmek için orada bulunduğunu ancak bunu yapamadığında görevi bırakmak gerektiğinin altını çizdi Oran.
Haklı bir gerekçe… Bu gerekçelere “bunlar da gerekçe mi” diyebilmek mümkün değil.
Bugünlerde taşocaklarının gündemde daha ağırlıklı olarak bulunduğu aşikâr… Karayolları’nın işlettiği Değirmenlik’teki taşocağının artık rehabilite edilemeyeceğini ve tepeyi olduğu gibi keserek ortadan kaldırmak gerektiğini söylemişti bakan Bakırcı… Buna da AB uzmanlarında gelen görüşler doğrultusunda karar verildiğini söylemişti oysa AB uzmanlarında böyle bir görüş veya karar olmadığı yapılan araştırmalarda ortaya çıktı.
İstifa etmiş müsteşarın bu konularda da bakanla ayrı düşmüş olmasını temenni ederim. Çünkü taşocakları da siyasi kaygılardan uzak karar alınması gereken bir alandı ancak yıllardır bu dağların delik deşik olmasını siyasi kaygılarla da göz ardı etti siyasiler… Şimdi ise bakanın bulduğu çözüm! tepenin olduğu gibi kesilip yok edilmesi. Bu çözümü, çözümse eğer herkes bulabilir, bakan olunmasına gerek yok.

Bu yazı toplam 1919 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar