1. YAZARLAR

  2. Mert Özdağ

  3. Yeni yurttaşlar da oy verebilecek mi? Bal gibi de verecek!
Mert Özdağ

Mert Özdağ

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni yurttaşlar da oy verebilecek mi? Bal gibi de verecek!

A+A-

Yüksek Mahkeme Başkanı ve Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Narin Ferdi Şefik Havadis'ten Sevgili Bertuğ Topal'ın sorularını yanıtlarken yeni seçmenlerin de oy kullanabileceğini söyledi ancak konuyla ilgili bir davaya da atıfta bulundu.

Bertuğ'un “Son dönemde yapılan vatandaşlar oy kullanabilecek mi?” sorusuna karşılık Şefik “Bir dava vardı o davada da ara emrinin geri çekildiğini biliyorum. Eğer farklı bir dava da yoksa evet yeni vatandaşlar oy kullanabilecek” dedi.

Narin Şefik'in kastettiği dava CTP tarafından açılan ve istisnai yurttaşlara yönelik dava…
Söz konusu davanın içeriğinde 58 yurttaşlık kararı var.
Konuyu, CTP adına davayı yürüten Avukat Ürün Solyalı KANAL SİM'de Damla Dabiş Özel’e anlattı..

İşte Ürün Solyalı'nın anlattıkları ve  "Yeni yurttaşlar da oy verebilecek mi?" sorusunun yanıtı:

Biliyorsunuz bir dava dosyalandı CTP tarafından.
Bu davada daha önce defaten belirttiğimiz gibi Ağustos ayındaki bir resmi gazetede yayınlanmış olan 58 yurttaşlık kararı ile alakalıydı.
Bu meselede dosyalamayı yaparken bir yurttaşlık haklarından (ki bunlara bir tanesi de seçme seçilme hakkıdır) dava bitene kadar, karar üretilene kadar mahrum olmalarını talep etmiştik.
Yani ara emri başvurusunda bulunmuştuk.  
Yani yeniden belirtmekte fayda var, bu davada söz konusu olan 58 istisnai yurttaşlıktır.
Mahkeme ara emri vermedi.
Bizim ara emrini geri çekmemizle ilgili konu ise mahkemenin işleyişi ile ilgili bir durumdur.
Bu da yeni seçmenlerin tamamına etki edecek bir adım değildir k; zaten dediğim gibi mahkeme de ara emri kararı vermemiştir.
Vatandaşlık elde deden bir kimse sandık seçmen listelerine, yani kütüğe de kayıp olma hakkına da sahiptir. 
Dolayısıyla bu kimseler, kimlik kartlarını elde ettikten sonra bulundukları ilçeden prosedürlerini tamamlayıp, ikametgahlarını alıp ilçe seçim kurullarına gidip başvurup sandık seçmen listelerine kayıt olursa ilçe seçim kurulları onları kaydetmek durumundadır.

Ne güne kadar? 
Yüksek Seçim Kurulu'nun açıklayacağı takvim uyarınca sandık seçmen listelerinin askıya alınacağı güne kadar. Bu 'askı günü' sonuna kadar yeni kayıtlara devam edilecek. O günden sonra yeni bir kayıt yapılmayacak. Siyasi partilere bu listeler gönderilecek. Bizler de eğer o listeler içerisinde ikametgah şartını yerine getirmeyen kimseler varsa, yani bu ülkeye hiçbir şekilde gelmemiş ama sandık seçmen listelerine kayıt edilmiş kimseler varsa itiraz edeceğiz. Ancak o güne kadar yeni vatandaşlar sandık seçmen listelerine ilçe seçim kurulları tarafından seçmen listelerine kayı edilebilecekler.

Elbette bu dinlenecek olan ve bizim açtığımız dava 10 bin yeni yurttaşa aynı anda etki edecek güçte değil. Hukuki açıdan böyle bir etki maalesef olamıyor. Evet bir emsal teşkil ediyor. Seçimden sonra gelecek iktidar tarafından o dosyalar bir bir açılacak ve mahkemenin bize tuttuğu ışık ve ilkeye göre işlem yapılıp yapılmadığına bakılacak. Eğer öyle bir şey yapılmışsa burada bir sakat iş var demektir. Yani kısacası CTP olarak yürüttüğümüz dava sadece 58 yurttaşla ilgilidir ve yeni seçmenlerin  tamamına etki edebilecek bir hukuki zemin maalesef sistemimizde bulunmamaktadır.

Kısacası yeni yapılan yurttaşlar eğer seçmen olma yönünde prosedürü tamamlamışsa oy da verecektir.   

 


 

Dağ Yolu’nu yapacak şirket vergiden muaf mı?

 

Bir iddia… Ancak çok önemli… Kaynak da önemli ve güvenilir olunca yazmak elzem…
İddiaya göre Dağ Yolu’nu yapacak şirkete vergiden muafiyet getirilmiş
Bizzat Maliye Bakanlığı eliyle yapılan bu adımdan sonra söz konusu şirket ilgili inşaatla ilgili vergide muafiyet almış…
Eğer bu iddia doğruysa bu karar neden alınmıştır? Ve neden bir şirkete böylesi bir 'hak' tanınmıştır?  

 

 

Bu yazı toplam 1171 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar