1. YAZARLAR

  2. Hasan Ecer

  3. Risklerin alındığı maçtı…
Hasan Ecer

Hasan Ecer

Yazarın Tüm Yazıları >

Risklerin alındığı maçtı…

A+A-

 

          Lefke yarışta ben de varım demek için mutlak surette bu maçta rakibine yenilmemesi lazımdı. Bu karşılaşmada kaybedilecek puanlar, motivasyonlarını önemli ölçüde bozacaktı. O nedenle, geçen hafta DTB maçında sakatlanan Kasım, Ali Özbahar ve Arif Solkanat’ın tedavilerini uzay hızında yaptırıp dünkü maçta, ilk on birde oynamaları sağlandı.
    

     Öyle maçlar vardır, tüm riskleri göze alarak o maçı mutlak kazanmanız gerekir. İşte Lefke için Yenicami maçı böyle bir maçtı.

         Ne var ki Toygar hoca, tüm riskleri göze almasına rağmen, Yenicami maçından mağlup ayrılarak, aradaki puan farkının altıya çıkmasına engel olamadı. Umarım bu mağlubiyet Lefke’nin bundan sonraki maçlarını olumsuz etkilemez.

         Yenicami her maçta olduğu gibi dünkü maçta da oyuna tempolu başladı. 11.dakika dolarken attığı golle de öne geçti. Ancak, bu sezon her maçta yaptıklarını yaparak, golü attıktan sonra kendi yarı sahalarına çekilip, rakibinin üzerine gelmesine olanak tanıdı.

        Lefke golü kalesinde gördükten sonra riski artırıp atak geliştirmeye başladı. Ne var ki bu ataklar şuursuz olunca, gol noktalarında etkili olamadılar.  İlk devre de Yenicami’nin 1-0’lık önderliğinde noktalandı.

        İkinci devreye bu kez Lefke atak başladı. 50. dakikada golü buldu. Yenicami golden sonra rakibinin üzerine gittiyse de gol noktalarında etkili olamadı.

        Karşılaşmanın 75. dakikası maçın dönüm noktası oldu. Günün formsuz adamı Esin oyundan alındı. Yapılan değişiklik, Yenicami’ye hayat verdi ve akabinde gol geldi.

        Gol, Lefke’nin direncini ve moralini bozunca, arkasından üçüncü gol gelince, Yenicami zorlu rakibini deplasmanda yenerek beş maçta beş galibiyetle haftayı noktaladı.

        Yenicami dün bu sezonun en kötü futbolunu oynadı. Özellikle golü bulduktan sonra ortaya koyduğu oyun, futbol adına göze hoş gelmedi. Esin'in değişikliği tekrardan hayat bulmalarına neden oldu.

        Esin gerçekten çok formsuz. Hem kilo aldı hem de oyun içindeki etkinliği azaldı. Belli ki sakatlık oyun performansını adam akıllı düşürdü. Daha sıkı çalışıp eski formuna kavuşması gerekiyor. Turan hocanın Esin hamlesini daha önceden yapması gerekirdi. Ancak yine de yapılan hamle, oyun temposunu ve düzenini olumlu yönden etkiledi ve son dakikalarda olsa galip gelmesinde önemli rol oynadı

        Yusuf'un kalede ilk yılı. Tecrübesiz olduğu için zaman zaman hatalar yapıyor. Gereksiz çıkışlar ve riskli hareketlerle hem savunmayı hem de kendini zora sokuyor. Hâlbuki fizik gücü iyi bir kaleci. Zamanla tecrübe kazanacaktır. Şu an önünde oynayan abilerinin tecrübelerinde yararlanıp, ikazlarını dinlemesi ve hiç riskli hareketlere girmemesi gerekiyor.

        Halil Turan çok koştu gol attı, asist yaptı ve takımının galip gelmesinde önemli rol oynadı. Uğur sezona çok iyi başladı, çok da iyi devam ediyor. Dün de takımın en iyilerindendi. Serhan hem gol attı hem de savunmadaki hatasız oyunu ile de dikkat çekti. Zaten Serhan tek top oynadığı ve riske girmediği zaman, ülkenin en iyi savunma adamıdır.

          Yenicami geçen yıla oranla kendilerinden emin, özgüvenleri yüksek bir biçimde oynuyor. Ancak zaman zaman özgüven patlamasına yaşadıkları için, kendi inisiyatiflerinde olan oyun temposunu rakibine kaptırıyor. 

         Unutulmasın, aşırı güven hata yapma riskini artırır. Rahat oynamak ve sakatlanma riskini azaltmak istiyorsanız, rakibinizi sıkıştırdığınız an farkı açmalısınız. Tek golün üzerine yatarak oyunu kontrolünüz altına alamazsınız.

         Maçın hakemi Fehim Dayı, zorluk derecesi yüksek maçı çok iyi yönetti. Hakemi ön plana çıkartacak hiç bir olay yoktu.

Bu yazı toplam 1328 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar