1. YAZARLAR

  2. Tümay Tuğyan

  3. Ömer Faruk Öz ve suçun vebali
Tümay Tuğyan

Tümay Tuğyan

Yazarın Tüm Yazıları >

Ömer Faruk Öz ve suçun vebali

A+A-

Adalet ve Kalkınma Partisi Malatya Milletvekili, Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri ve TC-KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ömer Faruk Öz, Cumartesi günü Türkiye’deki Meclis TV’ye, Doğuş Derya ile ilgili bir röportaj veriyor.

Röportaj belli ki bizzat kendi talebiyle yapılmış.

Zaten röportajın videosu da internet ortamına yine bizzat Öz tarafından yüklenmiş.

Bu röportajın konuşulacak çok yanı var.

Öz’ün gerek Başbakan Özkan Yorgancıoğlu gerekse Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber’le ilgili söyledikleri, ayrıca bir tartışma konusudur.

Ancak bu yazının konusu, başka!

Ömer Faruk Öz, röportaj boyunca defalarca, Doğuş Derya’nın çıkıp ‘konuşmamda kastettiğim Türk askeri değildir’ diyen bir basın açıklaması yapmasını beklediğine vurgu yapıyor.

Bir yerde şöyle diyor:

‘Diyecek ki, buradaki kastım Türk askeri değildir. Çünkü Türk askeri hiçbir zaman o dediği anlamda, aşağılık bir görev yapacak bir asker değildir. Dünyanın en şerefli, en haysiyetli askerlerinden biridir Türk askeri’…

Röportajı yapan (muhtemelen kendisinden talep edilen soruları soran) gazetecinin, Doğuş’un konuşmasında tecavüzler konusunda spesifik olarak Türk askerini işaret etmediğini, bu konuda açık bir ifadesinin bulunmadığını söylemesi üzerine ise bakın Öz ne diyor:

‘Ama orada iki şey var, ya Kıbrıslı Türkler bu eylemi yaptı veya Türk askeri yaptı. Eğer Kıbrıslı Türkler’i kastetmişse, o kendi iç meseleleri, kendileri çözsünler. Ama çıkıp şunu açıklamasını bekliyoruz; benim buradaki kastım kesinlikle Türk askeri değildir derse, onu bekliyoruz kendilerinden (…) Çıkıp basın açıklaması yapsın, Türk askerini kastetmedim diyorsa, problem yok. Onlar kendi meselelerini çözsünler. Benim buradaki hassasiyetim, Türk askerini kastedip etmediği noktasındadır çünkü orada, taraflardan birisi Türk askeridir. 74’te orada bir barış harekatı gerçekleşmiş ve Türk askeri orada’.

Yani uzun sözün kısası, Ömer Faruk Öz lafı,‘Türk askeri şerefli ve haysiyetlidir, böyle şeyler yapmaz, tecavüzler söz konusuysa, bunu yapan Kıbrıslı Türkler’dir ve onlara tecavüzcü denmesinde bir problem yoktur, yeter ki Türk askerine laf etmeyin’ demeye getiriyor.

Peki bizim kraldan çok kralcılarımız buna ne diyecekler, ben merak ediyorum doğrusu.

Doğuş’a sordukları gibi, çıkıp Ömer Faruk Öz’e de, ‘nedir senin söylediğin, sen nasıl olur da böyle bir imada bulunursun?’ diye soracaklar mı?

Yoksa bu tür durumlar karşısında her zaman yaptıkları gibi, yine kulaklarının üzerine mi yatacaklar?

Ya kendi içinizde tutarlı olup, tecavüz iddialarını(!) dolaylı yoldan Kıbrıslı Türkler’e mal eden Ömer Faruk Öz’e, birkaç satır söz söyleyeceksiniz, ya da Türkiye siyasetçisine ‘saygınızdan’(!) susup, bu ‘suçu’ kabul etmiş olacaksınız.

Görelim, Türkiye’ye ses yükseltmek mi zor, tecavüz suçunun vebalini paylaşmak mı zor!

 

Not: Ömer Faruk Öz’ün konuyla ilgili olarak Meclis TV’ye verdiği röportajı izlemek isteyenler için ilgili link: https://www.youtube.com/watch?v=-rxvvM8p6F8&feature=youtu.be&app=desktop

Bu yazı toplam 2411 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar