1. YAZARLAR

 2. Onur Olguner

 3. LEFKOŞA MANİFESTOSU: 3- KIŞKIRTICI BİR KENT
Onur Olguner

Onur Olguner

Yazarın Tüm Yazıları >

LEFKOŞA MANİFESTOSU: 3- KIŞKIRTICI BİR KENT

A+A-

Lefkoşa tarihi ve doğal zenginliği ile sadece adanın değil, Akdeniz’in ender çekim merkezlerinden biridir. Fakat bu olağanüstü potansiyele karşın bizler bu zenginliklerini kent kimliği haline getirmeyi maalesef başaramadık.

Halbuki bu potansiyeli kullanmayı başaran bir Lefkoşa sadece kent kimliğini ortaya koymakla kalmayacak, aynı zamanda burada yaşayan, okuyan veya tatilini yapan tüm insanların hayatını değiştirecektir.

            Bu bağlamda kışkırtıcı bir kent yaratmak için atmamız gereken birkaç kentsel tasarım adımı şu şekilde sıralanabilir:

 

CANLI BİR MERKEZ, DEREBOYU

 • Lefkoşa’nın ticaret ve eğlence merkezi olan Mehmet Akif Caddesi artık iş çıkış saatlerinde yaşadığı trafik sorunundan kurtulmalıdır. Geçtiğimiz dönem Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ile imzalanan protokol çerçevesinde mümkün kılınan dereye paralel yol bir an önce kullanıma açılmalıdır. Bu yol iş çıkış saatlerinde trafiği Pronto Çemberi'nden derenin diğer tarafına aktaracak ve takılmadan şehir dışına taşıyacaktır.
 • Derenin diğer yanındaki yol kullanıma açıldığında Girne Kapısı önünde uygulanan döngü sistemi burada da uygulanabilir. Böylece Mehmet Akif Caddesinde engellilerin, yayaların, çocuk arabalarının ve bisikletlilerin kullanabileceği 5 METRELİK kaldırımlar oluşturulabilecektir.
 • Dereboyu 10 ayaktan büyüktür. 10 ayak sorunu kamu faydası çerçevesinde ele alınmalıdır. İmar Planı bölgedeki kafe ile dükkanların üzeri kapalı/yanları açık alan ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmeli ve ticarete destek olmalıdır
 • Üniversiteler – Dereboyu – Lefkoşa Surlariçi güzergahında çalışacak tramvay sistemi ile üniversite öğrencileri ve turistlerin Dereboyu bölgesine ulaşımı cazip kılınmalıdır. Bu şekilde bölgedeki ticaret ve kent ekonomisi güçlenecektir.

 

TARİHİ MERKEZ: LEFKOŞA SURLARİÇİ

 • Lefkoşa İmar Planı Surlariçi vizyonunun bir parçası olan, geçtiğimiz dönem Asmaaltı, Arasta ve İplik Pazarı Yayalaştırma Projesi ile başlatılan Lefkoşa Surlariçi’ni canlandırma ve şehir merkezi haline getirme sürecinin başarısı günbegün kendini gösteriyor. Lefkoşa Surlariçi’nin gece ve gündüz yaşayan ortamı hepimizi mutlu ediyor. Bu sürecin mutlaka desteklenmesi ve yeni adımlar ile güçlenmesi gereklidir.
 • İplik Pazarı Sokak'ın yayalaştırma kapsamından çıkarılması yanlışından geri dönülmelidir. Bu sokak tekrar araç trafiğine kapatılmalı ve ihale projesine dahil edilmelidir. Bu sokağa ek olarak birçok genç işletmecinin canlandırmaya başladığı Uray Sokak da düzenlenme kapsamına alınmalı ve bu bölgenin kalkınması için de projelendirme yapılmalıdır.
 • Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber’in girişimleri ile yarışması yapılan ve Surlariçi’ndeki dönüşüme büyük katkı sağlayacak Girne Caddesi Düzenleme Projesi hayata geçirilmelidir.

 

LEFKOŞA KENT ORMANI

 • Mehmet Akif Caddesi ile Metehan Sınır Kapısı arasında kalan ve şu anda Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı denetiminde bulunan ormanlık alanın kent ormanına dönüşmesi için inisiyatif alınmalı ve asker ile görüşmeler başlatılmalıdır.
 • Bu araziler henüz askeri alan içerisindeyken kent ormanına dönüştürülmeli ve böylece Lefkoşalılara başkente katacağı yaşam değeri gösterilmelidir.
 • Yapılacak ilk imar planı değişikliğinde bölge tamamen kent ormanı arazisine dönüştürülmelidir. Ancak bu şekilde büyüyen bu kent kendi ölçeğinde bir kent parkına kavuşabilecektir.
 • Önümüzdeki on yıllarda Lefkoşa, başkent de olmasından dolayı kaçınılmaz bir şekilde yapılanacak, büyüyecek ve metropolleşecektir. Bugün Lefkoşa Kent Ormanı vizyonu doğrultusunda atacağımız bu adım, şehrin  merkezinde aşıkların piknik yapabileceği, babaların çocuklarına bisiklet sürmeyi öğretebileceği, yaşlıların yürüyüş, spor ve yoga yapabileceği bir ormanı mümkün kılabilir.
 • Bu orman gelecek nesillere bırakabileceğimiz en değerli miras olacaktır.

 

KANLIDERE VE DEREBOYU DERE PROJESİ

 • “İçerisinden akarsu geçen şehirler bahtsız değil şanslıdır!”
 • Kanlıdere, Lefkoşa’nın Surlariçi bölgesinden sonraki en büyük şansıdır. Güney Lefkoşa’da olduğu gibi Kanlıdere bisiklet ve yürüyüş yolları ile şehre kazandırılmalıdır.
 • Kanlıdere boyunca yapılacak bisiklet ve yürüyüş yolları için Mehmet Akif Caddesi'ne paralel olacak Dereboyu Dere Projesi başlatılmalıdır. Bu ticaret ve eğlence merkezine paralel yeşil bant projenin ilk adımı olabilir.
 • Dereboyu Dere Projesi dahilinde Lefkoşa Kent Ormanı içerisine yapay bir gölet yapılmalı, yoğun yağış yaşanan kış aylarında Trodos Dağlarından inen yüksek miktarda su bu gölette rezerv edilmelidir.
 • Kurak yaz aylarında bu rezerv kullanılarak Dereboyu Dere Projesi'nin su ile yaşayan bir proje olması sağlanmalıdır.

Yukarıda bahsedebildiğimiz ve bahsetmeye yer bulamadığımız birçok kentsel tasarım adımı ile birlikte Lefkoşa kendi kendini baştan yaratabilir.

Bu adımlar sayesinde şehrinde yaşayan insanlara şanslı olduklarını hissettiren, okumaya gelen öğrencilerini heyecanlandıran ve ziyarete gelen turistlerinin mutlu bir şekilde ülkelerine geri dönmelerini sağlayan bir marka kent olabilir.

Lefkoşa’nın bunu başarmak için tek bir ihtiyacı var: Biraz istek, biraz irade ve bolca da VİZYON!

Bu yazı toplam 1261 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar