1. YAZARLAR

  2. Zeki Kayalp

  3. KKTC MOK neden illegaldir?
Zeki Kayalp

Zeki Kayalp

Yazarın Tüm Yazıları >

KKTC MOK neden illegaldir?

A+A-


MOK için geçmişte çok şey yazdım. Yönetim şeklini eleştirdim. IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) kurallarına aykırıdır dedim. Bireylerin değil de federasyonların hakim olduğu, siyasetten tamamen arınmış, proje üreten, ülke sporuna yön veren, şekillendiren ilkokuldan tutun da üniversitelere kadar sportif veri tabanı olması gereken bir kurumun gerekliliğinden bahsettim. Ancak KKTC MOK ısrarla federasyonların hakimiyetini reddederek işbirliğinden kaçmış ve illegal bir modelle yaşamını sürdürmek istemiştir. Amacı sportif faaliyet değildir. Olsaydı yıllardır Kıbrıs Türk sporu için adım atardı. Bırakın adım atmayı, diğer federasyonların atmış olduğu adımlara da köstek olmayı ilke edinmiş. Örneğin hiç bir federasyon KTFF-KOP ilişkilerine karşı çıkmamışken, KKTC MOK kış uyukusundan uyanmış ve kurulmuş oyuncak  gibi ayaklanıp KTFF’na karşı çıkmıştır. Sebebi kırmızı çizgisi varmış. Belli ki, talimatla yönetiliyor. O zaman sormak lazım? Sporda kırmızı çizgi kavramı nedir?  

Dünyada Olimpiyat Komiteleri ideolojik bir felsefenin ürünü değildir. Olamaz da. Siyasi mesaj asla vermezler. Olimpiyat bayrağındaki 5 halkanın ne olduğu ve kimleri temsil ettiği çok açıktır. Malesef KKTC MOK olimpiyat bayrağındaki 5 halkayı temsil etmediği gibi, sporun ruhuna ters düşen genel kurul yapısı ile Kıbrıs Türk sporunun ve sporcusunun utanç kaynağı olmuştur. Kendi federasyonlarından uzak duran dünyadaki tek modeldir. Bu model  olimpiyat ruhuna aykırıdır. Amacı spora siyaset sokup, azınlık bir grubun kırmızı çizgisini savunmaktır. Halbuki renklerin ve çizgilerin kalktığı sporda bizler hala daha yozlaşmış eski kafa siyaset kültürü ile kandırılmaya çalışılıyoruz. Tıbkı,“Kıbrıs Cumhuriyeti” pasportlarında yıllarca kandırıldığımız gibi.
KKTC MOK’un sözde genel kurulunun aldığı son karar tam bir skandal ve tutarsızlıkla doludur. “Tüm federasyonlara uluslararası alanda yardım elini uzatacakmış.” Daha sonra da “kendi kimliğimizle, bayrağımızla ve devletimizle uluslararası alanda yarışacakmışız”. O zaman 40 yıldır uluslararası alanda neden yarışamıyoruz? KKTC MOK azınlığının savunduğu uluslararası alan neresidir? Hangi ülkedir? Hangi organizasyondur? Hangi Olimpiyattır? UEFA mı?, FİFA mı? Fenerbahçe ile maç yapma mı? Yoksa, uluslararası bir organizasyonda, “Kıbrıs Cumhuriyeti” bayrağı sallanırken ayakta alkışlama mı?
Sağdan, soldan, yandan, arkadan kısacası sokaktan geçen ve kendi ideolojileriyle örtüşen insan gruplarını üye yapabilen bir kurumun olimpiyat ismini kullanarak, Kıbrıs’ta yalnızca iki toplumun yakınlaşmasında ortaya çıkması, ortaklığı benimsememesi olimpiyat ruhu ile örtüşmediği gibi KKTC MOK’un siyasi amaçlı ve illegal olduğunun göstergesidir. Kendi federasyonlarını reddeden, uluslararası hukuk kavramını benimsemeyen, karşı çıkan ve kendilerini uluslararası hukuğun üzerinde gören, 40 yıldır neden ülkemizi gerçek anlamda uluslar arası alanda temsil edemediğimizi açıklayamayan bir zihniyetin federasyonlar üstünde söz söyleme hakkı yoktur. Olmaz. Olmayacak da.

Bu yazı toplam 1050 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar