1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. Girne’de UBP-DP ‘Güngöremedi’(!)
Fayka Kişi

Fayka Kişi

Yazarın Tüm Yazıları >

Girne’de UBP-DP ‘Güngöremedi’(!)

A+A-


UBP ve DP yerel seçimlerde ‘ittifak’ kararı aldı almasına ancak aday bulma sıkıntısı bugün oldu devam ediyor.
Çeşitli isimleri günlerdir yazıyoruz. Ancak ‘adaylığı’ açıklanan, adaylığı üstünde uzlaşılan bir isim henüz yok.
DP’nin belirleyeceği adaya UBP destek verecek Girne’de… DP şimdi Girne’de tüm imkanları deniyor.
Rasiha Serdaroğlu ve Orçun Kamalı ismi DP’den… Ancak UBP’li isimler de ön plana çıktı bu süreçte…
Son günlerde ismi üzerinde yoğunlaşılan geçmiş dönemde de Girne Belediye Başkanlığı’na aday olan Girne Belediyesi Müdürü Nidai Güngördü…

Güngördü’nün adaylıkta ısrarlı olduğu söyleniyor, ancak DP’liler, eski YKP’li olan Güngördü’nün adaylığına kesinlikle karşı çıkıyor. Güngördü, “Bağımsız aday çıkarım” dediği öne sürülüyor.

Güngördü’ye dün ulaştık, hem adaylık konusundaki fikrini hem de Girne’deki ittifaktaki son durumu sorduk.
Güngördü, aday olma isteğinde, “Teklif gelirse değerlendireceğim” diyor. Ancak, “Yapılan ittifakta aday belirleme DP’nin yetkisinde” diye ekliyor.

“DP ile görüşmeniz oldu mu?” sorumuza Güngördü, “DP ile görüştüm. Görüşme öncesinde ve sonrasında UBP Girne İlçe Başkanı’nı bilgilendirdim. Görüşmeye dair konuşmaları da aktardım” dedi.

DP’nin kendisini aday göstermemesi halinde, ‘bağımsız adaylık’ düşüncesini sorduğumuz Güngördü, “Geçmiş seçimde çok az bir farkla kaybetmiştim. DP’nin karar vermesini bekleyeceğiz. Aday gösterirler veya göstermezler. Ben UBP Girne İlçesi ile birlikte hareket edeceğim” ifadesinde bulundu.

Girne’de yapılan anketlerin tamamlandığı bilgisini de veren Güngördü, “Anket sonuçlarından İlçemiz bizi bilgilendirecek” diye ekledi.


--------------------------------------

Necdet Numan: Kesin kararlıyız, Çatalköy’de aday çıkacak

Çatalköy Belediye başkanlığı için ismi geçen Nejdet Numan, hem hakkında çıkan iddialara yanıt verdi, hem de adaylık düşüncesini paylaştı.

Biliyorsunuz, UBP ve DP ittifaklarının işaret edildiği bir belediyede Çatalköy Belediyesi… Ancak Çatalköy’de önemli bir çıkmaz var.

İttifaka göre Çatalköy’de adayı DP gösterecek, UBP destekleyecek. DP’nin eğilimi mevcut bağımsız belediye başkanı Mehmet Hulusioğlu’nu desteklemek.

Ama buna UBP Çatalköy Örgütü kesin ve kesin karşı çıkıyor.
İşte Nejdet Numan’ın ağzından Çatalköy’deki süreç:

“DP, bağımsız aday Hulusioğlu’nu desteklemek istiyor. Biz örgüt olarak toplanıp karar aldık, ya Hulusioğlu DP’nin adayı çıkacak bu olmazsa, UBP ya kendi adayını gösterecek veya başka bir bağımsız aday çıkaracak. Biz Hulusioğlu’nun bağımsız aday olarak desteklenmesine karşıyız. Bunu partimizin tüm yetkili organlarına da ilettik. Buna bir açıklama istedik. Tatmin edici bir açıklama almadık.”

“Sizin adaylık düşünceniz nedir” yönündeki sorumuza Numan, “Buna partimiz karar verecek, beni gösterirlerse tabi ki olurum” yanıtını verdi.

Parti Merkezi’nin UBP Raporları ışığında adaylığına karşı çıktığına dair iddiaları da sorduğumuz Numan, “Bu kesinlikle doğru değil. Ben seçimlerde yaklaşık 1 ay Genel Sekreterlik görevi yaptım. Ve o zaman kadar zaten her şey yapılmıştı” açıklamasında bulundu.

------------------------------------------------

CTP’de sandık PM’de kurulacak

Haziran ayında yapılacak yerel yönetimler seçimlerine yönelik partilerin çalışmaları devam ediyor. Birçok belediyede adaylarını belirleyen  Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG), Perşembe akşamı yapılacak Parti Meclisi’nde geriye kalan 10 belediye başkan adayını belirlemeyi de hedefliyor.

Konu hakkında bilgi aldığımız CTP MYK üyesi Yerel Yönetimler Sekreteri Hakan Kuntay, Perşembe akşamına kadar aday belirleme sürecinin tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Kuntay, CTP’nin İskele’de aday adayları ile görüşmelerinin devam ettiğini belirterek, “İskele’de de iddialıyız” dedi.

Lefke ve Akdoğan’da ise, aday adaylarının Parti Meclisi’nin vereceği karara bakacağını belirten Kuntay, bu bölgelerdeki adayların da Perşembe akşamı belirleneceğini kaydetti.

----------------------------------------

AKILDA KALMASIN

'Ajans' meselesi parti örgütünde mi konuşuluyor?

Türk Ajansı Kıbrıs eski Müdürü Hüseyin Yalyalı, YENİDÜZEN Okur Temsilcisi'ne yaptığı şikayette, UBP Ortaköy Örgütü'ndeki fotoğrafının 'yanlış yansıtıldığını' söylemiş ve "TAK'la ilgili bir mesele konuştuğunu" belirtmiş.
Devletin haber ajansı gibi konuların UBP Ortaköy Örgüt Binası'nda konuşulması ne kadar doğru?
Bu soruya yanıt vermesi gereken kişi sanırım aynı masada Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ve diğer milletvekilleri.

-----------------------------------------

TWİTTER

Meclisimize bakın arkadaşlar... Yasaya olumlu oy verenlerin bile okumadan oy verdiği ortaya çıkıyor, herkes birbirini suçluyor. Süper :)
Meriç ERÜLKÜ’nün profilinde

FOTO YORUM

 

‘BURASI KKTC’

 

-------------------------------

MERT ÖZDAĞ'IN KULİS NOTLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Bu yazı toplam 2092 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar