1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. DISI önerisi ve Eide’nin yol haritası
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Yazarın Tüm Yazıları >

DISI önerisi ve Eide’nin yol haritası

A+A-

Plebisit kararı bir şekilde değişikliğe uğratılarak Kıbrıs müzakere süreci önündeki engel aşılmaya çalışılıyor.

Güneyde en büyük siyasi parti DISI, meclis komitesine sunduğu ve kabul edilen öneride ‘plebisit oylamasının okul programına girmesine karşı şekilde’ bir düzenle yapmış.

Bu düzenleme meclis komitesinde AKEL’in de oylarıyla geçerken genel kurulda ne olacağı bekleniyor. AKEL komitede öneriye onay verdi ancak öneriye göre okul müfredatlarının meclis komitesine değil, eğitim bakanına bırakılmasına çok sıcak bakmıyor.

Neden?

Çünkü AKEL, kendi dönemi dışında eğitim bakanlarını Kilise’nin atadığını belirtiyor ve seçilmiş meclis yerine bu tip bir atamadan dolayı ortaya çıkacak sıkıntıyı ortaya koyuyor.

***

Bu gelişmenin ardından yine güneyde yayınlanan Alithia gazetesinin bir iddiası var; BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin yeni bir yol haritası hazırladığını yazdı gazete… Müzakerelerin yeniden başlaması ve ileriye götürülerek tamamlanması yani Kıbrıs’ta bir barışa ulaşılması için BM ile uluslararası unsurların yol haritasına onay vermesi halinde çalışmanın yürütülmesi amaçlanıyor.

Alithia, bu haberi yine güneydeki Alpha Kıbrıs kanalına dayandırıyor ve bu yol haritasının 4 adımdan oluştuğunu yazıyor;

Dün  de haberlerde okuduğunuz gibi birinci adımda Akıncı, Anastasiadis ve Eide’nin Nisan başında bir yemekte buluşması ve müzakerelerin yeniden başladığı mesajının verilmesi amaçlanıyor. İkinci adımda Temmuz ayı sonuna kadar müzakerelerin tamamlanması ve anlaşmaya varılması, üçüncü adımda ara dönemde yani Mayıs-Haziran döneminde Garantiler ve Güvenlik ile ilgili konferansın yapılması ve dördüncü adımda da Eylül ayı hedef alınarak referandumun yapılması hedefleniyor.

***

Bütün bunlar sevindirici ve yeniden umut verici gelişmeler olarak görülürken birinci ve şimdilik iddia olarak gündemde olmasına rağmen ikinci gelişmeyi kendimce ilişkilendiriyorum ve Eide’nin yol haritasına önemli bir açılım olması açısından plebisit kararının yumuşatılması veya ortadan kaldırılması gibi bir gelişmenin rolü büyük olacaktır.

Böyle bir gelişme Akıncı’nın veya Türk tarafının önündeki engeli de kaldırmış olacaktır. Müzakerelere ara vermek için şimdi ortada duran gerekçe ortadan kalkmış olacaktır.

***

Öte yandan DISI’nin yeni verdiği öneri genel kurulda da onaylanırsa ‘suçunu’ affettirmiş olacak. Biliyorsunuz daha önce müzakerelere ara vermek gerekçesi olan ELAM önerisinde meclis genel kurulunda çekimser kalarak bir anlamda ELAM’a destek vermiş oldu DISI… Şimdi bu hatayı düzeltmeye çalışıyor.

***

Umarım hata düzeltilir, iddia olduğu belirtilen yol haritası haberi doğru olur ve Akıncı ile Anastasiadis yeniden bir yemekte buluşup ilk adımı atmış olurlar.

 

 

Bu yazı toplam 860 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar