1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Dikomo eski çöplüğünü araştıracağız…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518
Yazarın Tüm Yazıları >

“Dikomo eski çöplüğünü araştıracağız…”

A+A-

Kayıplar Komitesi Kıbrıslırum Üyesi Nestoras Nestoros, SİGMA televizyonuna açıkladı:

“Dikomo eski çöplüğünü araştıracağız…”

Kayıplar Komitesi Kıbrıslırum Üyesi Nestoras Nestoros, geçtiğimiz Cumartesi günü (18 Kasım 2017) SİGMA televizyonuna yaptığı açıklamada, Aşşalı Kıbrıslırum “kayıplar”dan geride kalanların Afanya dışındaki Orniti’deki çiftlik kuyularından çıkarıldıktan sonra Dikomo çöplüğüne taşınıp buraya gömüldükleri yönünde Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nin altı Kıbrıslıtürk’ün ifadesine dayalı olarak verdiği bilgiye atfen, Dikomo eski çöplüğünü araştıracaklarını duyurdu.

Bu yönde POLİTİS gazetesinde aynı gün yer alan bir haberde, Aşşalı “kayıplar”dan geride kalanların Orniti’deki kuyulardan boşaltıldıktan sonra Dikomo eski çöplüğüne götürülüp burada gömüldükleri yönünde Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nin verdiği bilgiyle birlikte, Dikomo eski çöplüğünün kazılmasının beklendiği belirtilmişti.

CYPRUS MAIL NELER YAZDI?

Cyprus Mail ise dünkü sayısında bu yönde bir habere yer verdi…

Cyprus Mail’in haberinde şunlara dikkat çekildi:

***  Kayıplar Komitesi, 1974 işgali esnasında Türk askerleri tarafından öldürülen Aşşalı 70 kişinin kalıntılarının gömülü olduğuna inanılan Kıbrıs’ın kuzeyinde Dikomo’daki eski çöplüğü ziyaret edecek.

***  Kayıplar Komitesi Kıbrıslırum Üyesi Nestoras Nestoros, Orniti’deki bir toplu mezardan 70 kişinin kalıntılarının transfer edilmesinde rol almış olan altı Kıbrıslıtürk’ün ifadelerinin Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk üyesince komiteye sunulduğunu, buna göre kalıntıların Orniti’den Dikomo’daki eski çöplüğe 1995 veya 1996 yıllarında taşınmış olduğunu belirtti.

***  Sigma televizyonuna konuşan Nestoros, “İşgal ordusu tarafından yapılan kalıntıların yer değiştirilmesi eylemi, kitlesel öldürme olayıyla ilgili kanıtların ortadan kaldırılması girişimiydi” dedi.

***  Mesarya ovasında bir köy olan Aşşa’da yaşları 11 ile 84 arasında değişen 105 Kıbrıslırum işgal esnasında “kayıp” edilmişti – bunların 75’i Aşşa’dan, 30’u ise diğer köylerdendi ve Aşşa’da tutuklanmışlardı ve bunlar “kayıplar” arasında addedilmektedir.

***  Haberlere göre çöplük alanı 2002 yılına kadar faaliyette idi (Aslında bu tarih yanlıştır – çöp alanı 2012 yılında ıslah edildi. S.U.) Burası kapatıldıktan sonra, Kıbrıs’ın kuzeyindeki rejim Avrupa Birliği fonlarını kullanarak çöpleri toprakla örterek üstüne ağaç dikmiş bulunuyor.

***  Kayıplar Komitesi 2009 ve 2010 yılları arasında Orniti’deki toplu mezarda yürüttüğü kazılarda, kalıntıların taşındığını fark etmiş ancak bunların nereye götürüldüğü hakkında bilgi bulamamıştı… Bugüne kadar Aşşa’dan 30 “kayıp” şahıs bulunarak kimliklendirilmiştir.

***  Nestoros, Kayıplar Komitesi’nin önümüzdeki günlerde bu alanı ziyaret edeceğini belirterek, “Hedef, ne kadar zor olursa olsun bu bölgeyi kazmaktır” dedi. Nestoros, Kayıplar Komitesi’nin Aşşalı kayıp yakınlarının örgütünü bu konuda bilgilendirdiğini de açıkladı.

***  Kayıplar Komitesi’nin bilgilerine göre 1510 “kayıp” Kıbrıslırum’dan bugüne kadar 637’sinin kalıntıları bulunarak kimliklendirildi, 492 “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten ise 197’sinin kalıntıları bulunarak kimliklendirilmiş bulunuyor. Kayıplar Komitesi halen laboratuarında bulunan 408 “kayıp” şahsı kimliklendirme üzerinde çalışmaktadır.

 


Kayıplar Komitesi’nin şimdi araştıracağı Dikmen Çöplüğü 2012’de AB yardımlarıyla ıslah edilmişti…

Dikmen Çöplüğü, 2012 yılında ıslah edilmişti. O günlerde düzenlenen törende AB yetkililerinin yanı sıra, dönemin Başbakanı İrsen Küçük, dönemin Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğulları ve diğer yetkililer birer konuşma yapmıştı.

21 Kasım 2012 tarihinde TAK Ajansı’nın yayımladığı haberde şöyle deniliyordu:

“Katı Atık Yönetimi Projesi Kapsamında Dikmen Katı Atık Depolama Alanı’nın AB finansmanıyla gerçekleştirilen ıslah çalışmaları tamamlandı ve eskiden “Dikmen Çöplüğü” olarak anılan alan Çevre Koruma Dairesi’nin kontrolüne devredildi.

27.5 hektarlık alanın devri için düzenlenen törene Başbakan İrsen Küçük, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, LTB Başkanı Bulutoğluları ve bazı milletvekilleri ile AB Genişleme Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Joost Korte, AB Koordinasyon Merkezi yetkilileri, proje sorumluları, bazı çevre örgütlerinin temsilcileri ve Bayraktar Ortaokulu’ndan öğrenciler katıldı.

ERÇİN

Törende ilk konuşmayı yapan Başbakanlık AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Erhan Erçin, 2 yıl önce aynı yerde projenin başlangıcının yapıldığını hatırlattı ve bugün katı atık alanının bu hali alacağının o günlerde hayal edilemediğini ifade etti.

AB’nin katı atıkların rehabilitasyonu için sürekli çalışma içinde olduğunu belirten Erçin, bugün KKTC makamlarına teslim edilecek projenin kontrolü ve sürekliliğinin sağlanmasının ileride AB’den ayrılacak kaynakların devamlılığı açısından önemli olduğunu bildirdi.

KORTE

AB Genişleme Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Joost Korte de, Bayraktar Ortaokulundan öğrencileri da törende görmekten mutluluk uyduğunu belirterek başladığı konuşmasında projenin tamamlanmasının AB’yi gururlandırdığını, bu gururun Kıbrıs Türk halkının kirlilik, koku, yangın ve dumandan dolayı yaşadığı sıkıntıların son bulmasından dolayı yaşandığını ifade etti.

Korte, çöplük alanının gösterdiği gelişimin fotoğraflarını da panodan göstererek, KKTC’deki yaşam koşullarının iyileştirilmesi için 259 Milyon Euro olarak planlanan mali yardım içerisinde; söz konusu projenin bir “mihenk taşı” olduğunu kaydetti ve önümüzdeki dönemde benzer projelerin devamının geleceğini kaydetti.

Korte, bunun, Kıbrıslı Türklerin AB’ye katılım isteğinin ne denli tanındığını da gösterdiğini ifade ederek, Kıbrıslı Türkleri izolasyondan kurtarma, ekonomik gelişimini sağlama ve bu yolla Kıbrıs’ta yeniden birleşmeyi gerçekleştirme adına gerçekleştirilen projelerin AB’de vergi ödeyen insanları da mutlu ettiğini söyledi.

Korte, bu hafta AB’de gerçekleştirilecek bir toplantıda ek 28 Milyon Euro’luk bir paketin daha bu yardımlara ekleneceğini hatırlatarak, bu şekilde Kuzey Kıbrıs’taki ofisin çalışmalarını sürdürmeye devam edebileceğini kaydetti.

KKTC’deki katı atıkların ıslahı için 20 Milyon Euro harcandığını kaydeden Korte, Kıbrıslı Türklerin bu projeleri teslim almasının ardından en iyi şekilde yöneteceklerine inandığını da söyledi.

BULUTOĞLULARI

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Cemal Bulutoğluları da belediye başkanı olmasının ardından “25 yıl boyunca çevre felaketine sebep olan alanı piknik alanı yapacağım” dediğini ve herkesin buna güldüğünü  söyledi.

Bulutoğluları, belediyenin ağaçlandırdığı bölgede daha sonra devletin AB ile proje gerçekleştirdiğini kaydederek, Dikmen’e 6, Güngör’e 5 ve Haspolat kanalizasyon alanına 9 Milyon Euro harcanarak toplamda tüm projelerin 20 Milyona tamamlandığını belirtti.

Bulutoğluları, çalışmaların başladığı gün sineklerin dolandığı alanda bugün kelebeklerin uçuştuğunu görmenin kendisini sevindirdiğini belirterek “ne mutlu bizlere” ifadelerini kullandı.

ÜSTEL

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, eskiden çöplük olan bölgenin AB tarafından bugün bir bahçeye dönüştürüldüğünü söyledi.

Girne, Gönyeli ve Alayköy gibi büyük yerleşim birimlerinden KKTC nüfusunun neredeyse yarısının çöpünün toplandığı alanın kimi zaman pislik ve hastalık tehlikesi, kimi zaman da yangın ve dumanla anıldığını kaydeden Bakan Üstel, AB katkılarıyla gerçekleştirilen projeyle Lefkoşa bölgesi, Hamitköy ve YDÜ’nün bu sıkıntılardan kurtulduğunu söyledi.

Temizliğin ülkenin lokomotif sektörü olan turizmi de olumlu etkileyeceğini kaydeden Üstel, çocukların çevre bilincinin artırılması gerektiğini kaydetti.

Üstel, bölgenin etkin denetiminin yapılabilmesi için kamera sistemlerinin yerleştirildiğini ve kaçak çöp dökenlerin en ağır şekilde cezalandırılacağını da kaydetti.

Çevre Koruma Dairesinin alanın kontrolünü ve idamesini en iyi şekilde yapacağını söyleyen Üstel, bir daha bu tip çevre felaketlerinin ülkede yaşanmayacağını vurguladı.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük da yaptığı konuşmada Kıbrıs Türklerine 50 yıldan beri zor günlerinde hizmet veren özellikle 1955-63 yılları arasında kasabaların dışa açılamaması nedeniyle Dikmen bölgesinde seçilen emektar Dikmen çöplüğünün bugün devre dışı kaldığını kaydetti.

Burada meydana gelen yangınların özellikle Lefkoşa-Girne arası seyahat edenleri ve turizmi olumsuz etkilediğini ifade eden Küçük, AB’nin devletin sağlayamadığı bir teknolojiyi sağlayarak “kangren” olan ve ülkede kanser vakalarını da artırma potansiyeli bulunan sorunu çözdüğünü bildirdi.

Bütçeye Dikmen, Güngör ve Haspolat’ın bakım onarım ve idame ödeneklerinin konulduğunu açıklayan Küçük, bütçede AB Koordinasyon Merkezi’nin çalışmalarına ayrılan ödeneğin de artırıldığını, bunun Kıbrıslı Türklerin AB’yi ne kadar istediğinin ufak bir göstergesi olduğunu söyledi.

Daha önce yaptığı konuşmalarda Kıbrıs’ta yapılacak AB projelerinin her iki tarafta aynı şekilde ve eş zamanlı yapılması gerektiğini belirttiğini de söyleyen Küçük, 2013 yılında Rum ve Türk taraflarında hayvan hastalıklarıyla ilgili yeni bir projenin eş zamanlı  başlatılacak olmasından dolayı AB yetkililerine teşekkür etti.

“AB’ye kendimizi uzak görmüyoruz, dolayısıyla ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz” diyen Küçük, Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirdiği temaslarda da bunu sıkı sık dile getirdiğini anlattı.

Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşılabilmesi için iki tarafın da aynı çabayı ve isteği göstermesi gerektiğini kaydeden Başbakan, Güney Kıbrıs’taki seçimlerin ardından Rum tarafının da Türk tarafı kadar çözümü istemesini umduklarını söyledi.

Küçük, projede emeği geçen ve katkı koyanlara da teşekkür etti.

Küçük’ün konuşmasının ardından Bayraktar Ortaokulu korosu şarkılarını seslendirdi ve tesisin devir-teslimi yapıldı.”

(TAK Ajansı Haber Bülteni – 21.11.2012)

 


KAZILARDA SON DURUM… KAZILARDA SON DURUM…

Aşşa kazısı beklemeye alındı, Şillura yakınlarında yeni kazılar…

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nden edindiğimiz bilgilere göre, Aşşa (Paşaköy) askeri bölge içerisinde bazı “kayıplar”ın ikincil gömü yerinin aranmakta olduğu kazılara ara verilerek beklemeye alındı, Şillura (Yılmazköy) yakınlarında yeni bir kazıya başlandı…

Aşşa’da tellenmiş bir askeri bölge içerisinde bir gömü yerinin olduğu, buraya Afanya dışındaki Orniti’den boşaltılan “kayıp” kalıntılarının götürülerek gömüldüğü yönünde POLITIS gazetesinin yayınları üzerine bu alanda kazı başlatılmış ancak POLITIS gazetesi bu yönde bilgi veren Kıbrıslıtürk şahidi bu alana götüremeyince kazı şahit olmaksızın başlatılmıştı. Geniş bir bölge içerisinde çeşitli deneme kazıları ve tarama yapan Kayıplar Komitesi kazı ekibi, herhangi bir bulguya rastlamayınca, Kayıplar Komitesi’nin yeni bir şahit ve yeni bilgiler bulununcaya kadar bu kazıyı beklemeye aldığı anlaşılıyor.

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde yürüttüğü kazılara kesintisiz biçimde devam edilirken, Girne’de Hirondell kavşağına yakın Avrasya Oteli arkasında yürütülen kazılar devam ederken, aynı şekilde Voni’de (Gökhan) askeri bölge içindeki kazılar da sürdürülüyor.

Haspolat’ta (Miamilya) 1963-64 “kaybı” beş-altı Kıbrıslıtürk’ün gömü yerinin aranmakta olduğu kazılar sürdürülürken, Siskilip’te ise (Akçiçek) iki farklı noktada, iki ayrı ekip kazıları yürütüyor.

Kayıplar Komitesi’nin bir diğer kazısı ise Fota’da (Dağyolu) sürdürülüyor…

Lapta’daki kazı tamamlanırken, Boğaz’da da bazı gaminilerin kazılmasında sona geliniyor…

Kıbrıs’ın güneyinde ise Alassa’da “kayıp” bir Kıbrıslıtürk’ün gömü yerinin aranmakta olduğu kazı devam ediyor…

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz.

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1164 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar