1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Boğaz’da askeri bölgede bazı “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşıldı… Yağmurlar nedeniyle kazılara ara verildi…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518
Yazarın Tüm Yazıları >

Boğaz’da askeri bölgede bazı “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşıldı… Yağmurlar nedeniyle kazılara ara verildi…

A+A-

KAZILARDA SON DURUM… KAZILARDA SON DURUM…

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde iki toplumlu kazı ekipleriyle yürütmekte olduğu kazılara Kıbrıs’ı etkisi altına alan yağışlar nedeniyle kısa bir ara verildi…

Son iki gündür kazılar yapılamıyor ve bugün de kazıların yapılmayacağı öğrenildi.

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk üye ofisinden edindiğimiz bilgiye göre, yağışlar öncesinde Boğaz’da askeri bölgede bir okurumuzun Kayıplar Komitesi’ne gösterdiği alanın yakınında bazı “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşıldı. Yağışların geçerek hava koşullarının normale dönülmesiyle birlikte, bu bölgede kazılara devam edilecek.

Hatırlanacağı gibi bir okurumuz bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine Boğaz’da askeri bölge içerisinde bir alanda bir toplu mezar bulunduğu yönünde okurumuz Mayıs 2010’da Kayıplar Komitesi yetkililerine ayrıntılı bilgi vermişti. Okurumuza göre Boğaz Şehitliği yakınına askeri bölge içerisinde bir noktaya 14 “kayıp” Kıbrıslırum gömülmüş olabilirdi. Kendisi de 1978’de askerliğini yaparken, yağmurlu bir gecede bu çukura düşmüştü.

Altı yıl önce bu okurumuzun bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine Boğaz’daki olası bir gömü yeri hakkında bilgi vermesi ardından, 5 Eylül 2016 Pazartesi günü aynı okurumuza Kayıplar Komitesi yetkilileri askeri makamlardan izin alarak, sözünü ettiği gömü yerini bizzat göstermesini sağladılar.

Okurumuz 5 Eylül Pazartesi sabahı Kayıplar Komitesi yetkilileri Ksenofon Kallis, Murat Soysal ve Okan Oktay’la birlikte Girne Boğazı’ndaki askeri bölge içerisindeki olası gömü yerini kendilerine göstermiş bulunuyor. Okurumuz ayırca Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk yetkililerine bu konuda başka kimlerle konuşabilecekleri konusunda bilgiler de verdi.

Okurumuz bize gittikleri bu bölgede araziyle epeyi bir oynanmış olduğunu, bölgeden kablolar geçirmek için çeşitli noktalarda kazı yapılmış olduğunu gözlemlediğini anlattı.

Bunun ardından Kayıplar Komitesi yetkilileri Boğaz’da okurumuzun sözünü ettiği askeri bölgede kazı başlattı ve edindiğimiz bilgiye göre, okurumuzun göstermiş olduğu alanın az ilerisinde bazı “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşıldı.

Bu konuda bizi ve Kayıplar Komitesi yetkililerini bilgilendiren okurumuza “Sonsuz teşekkürler” diyoruz. Onun sayesinde bu alanda araştırmalar hızlandı, kazılara geçildi ve bu alan içerisinde bazı “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşıldı. Dün akşam konuştuğumuz okurumuz böylesi bir süreci başlattığı için çok mutlu olduğunu, kendisinin bu alanda bulunan “kayıplar”ın kimliklerinin belirlenmesi ardından aileleriyle buluşmakta hiçbir sakınca görmediğini, bu işi iç huzura kavuşmak için yaptığını belirtti. Okurumuzun vermiş olduğu  bilgileri değerlendirerek bu alanda kazı başlatan ve araştırmalarını sürdürerek “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşılmasını sağlayan Kayıplar Komitesi yetkililerine de çok teşekkürler diyoruz…

Kayıplar Komitesi kazı ekipleri yağışlar nedeniyle kazılara ara verilmeden önce Galatya’da gölde, Alsancak’ta (Karava), Omorfo’da, Aslanköy’de (Angastina), Arçoz’da (Yiğitler), Haspolat’ta (Mia Milya), Tseri’de ve Kutrafa’da kazılar yürütmekteydi…

--------------------------------------------------

Okurlarımızın yardımlarıyla gömü yeri Polem’de bulunmuştu…

“Kayıp” Ramadan Ahmet bugün toprağa veriliyor…

Kıbrıslırum okurlarımızın çok değerli yardımlarıyla gömü yeri Polem’de bulunan 1963 “kaybı” Ramadan Ahmet, bugün Mağusa’da askeri törenle toprağa verilecek.
Saat 09.15’te Lala Mustafa Paşa Camisi’nde kılınacak cenaze namazı ardından saat 10.00’da Canbulat Şehitliği’nde düzenlenecek askeri törenle “kayıp” Ramadan Ahmet defnedilecek.
Ramadan Ahmet’in ailesinin acısını paylaşıyoruz…

--------------------------------------------------


Britanya Dışişleri Bakanı Boris Johnson’dan “kayıplar” konusunda yardım istedik…

Kıbrıs sorunundaki tıkanıklık nedeniyle Kıbrıs’ı ziyaret eden İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’dan “kayıplar” konusunda yardım istedik.

Britanya Yüksek Komiseri Matthew Kidd’in rezidansında Boris Johnson onuruna önceki akşam düzenlenen bir resepsiyonda kendisiyle tanışma olanağı elde ettik.  Johnson’a “kayıplar”la ilgili “İncisini Kaybeden İstiridyeler” başlıklı kitabımızı takdim ederken, kendisi de eskiden bir gazeteci olan Sayın Boris Johnson'dan "kayıplar" konusunda yardım istedik çünkü İngilizler çok sağlam kayıt tutmakla ünlüdür... Kayıtlarında eminim Kıbrıs'ta "kayıp" edilmiş İngilizlerin yanısıra Kıbrıslılarla ilgili çok mühim bilgiler vardır... Sayın Dışişleri Bakanı’na Kıbrıs’ta yalnızca Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk “kayıplar” değil, İngiliz “kayıplar” da bulunduğunu belirttik ve bu konuda da yardımlarını istedik. Bunun çok trajik bir konu olduğunu söyleyen Sayın Bakan, elinden gelen yardımı yapmaya söz verdi...

Bu yazı toplam 1095 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar