1. YAZARLAR

  2. Marilena Evangelou

  3. Biz Kıbrıs’ız! / Εμείς είμαστε η Κύπρος!
Marilena Evangelou

Marilena Evangelou

Politis Newspaper
Yazarın Tüm Yazıları >

Biz Kıbrıs’ız! / Εμείς είμαστε η Κύπρος!

A+A-

Biz Kıbrıs’ız!

Hayır. Kimseye barışı unutma kıyağını çekmeyeceğim!
Yeniden birleşme mücadelesini bırakma kıyağını da kimseye çekmem.
Siyasi liderlik soğukkanlı olmayabilir, ben kendi soğukkanlılığımı kaybetmiyorum. Benim mantığım, hiçbir şeyin bitmediğini söylüyor. Kıbrıs sorunu gibi karmaşık ve uzun süreli bir sorunun müzakere sürecinde düz bir çizgide gidilemezdi elbet. Bunun kolay olacağını düşünenler ise, sadece saftılar. Mont Pelerin gitti bitti, bir toparlanın, önümüze bakalım. Zaman akıp gidiyor. Yakınız. Yazıktır…     
Farkındayım, bu filmi daha önce görmüştük. Birçok kez ramak kalan noktaya gelmiştik. Yine kapılarda barış ile uymuş, taksime uyanmıştık. Fakat kadercilik bir işe yaramaz. Başka bir seçeneğimiz yok. Başka seçeneğimiz olmadığını ne kadar çabuk anlarsak o kadar kolay ilerleriz. Çözümsüz bir Kıbrıs kimsenin çıkarına değildir. Perspektif ve umut açısından, gelecek barış içerisinde bir arada yaşamaktır.  

Kimin suçlu olduğuna ilişkin tek bir harf kullanmayacağım. Gelişmeler hepimiz için olumsuzdur. HEPİMİZ! Bu durumda oh çeken veya suçlu bulmak üzere sola sağa ok fırlatan bir kişinin aslında istediği tek şey otopsi yapmaktır. Ben otopsi yapmayı reddediyorum.

*  *  *
Maalesef bu yurdun insanlarının ara bölgedeki Çetinkaya Sahası’nda verdiği güçlü mesaj İsviçre’ye kadar gidemedi. Maalesef… 
İroniyi bir yana bırakırsak… Evet, o etkinlik birlikte, kitlesel yapılan bir etkinlikti. Bir Kıbrıslı Rum olarak, daha önce çözüm ve yeniden birleşme için yapılan hiçbir iki toplumlu etkinlikte geçtiğimiz Pazartesi günü gördüğüm kadar çok Kıbrıslı Rum görmedim. Kıbrıslı Türklerin canlılığı sonunda bizi de koltuklarımızdan kaldırmış ve oturarak yaptığımız Facebook kınamalarını sonlandırmıştı. Bunun, uyuşukluktan kurtulma olduğunu umut ediyorum.
O gece Kıbrıs konuştu. Biz Kıbrıs’ız. Kıbrıs’ın insanlarıyız. Kıbrıs sorunu satranç tahtasında halk iradesinin hem yeri hem rolü vardır. Bu irade güçlü ve kararlı bir şekilde tüm çabaya enjekte edilirse, müzakere masasındaki başrol oyuncularının bu iradeyi göz önünde bulundurmaktan başka şansı kalmaz.

*  *  *
    
Seviniyorum. Çünkü Mont Pelerin’deki gelişmelerin şokundan ilk çıkanlar Kıbrıs’ın insanları oldu. Hatta bir sonraki sabah toparlanmış durumda olduklarını söyleyebilirim. Kıbrıs’ın insanları şu hedefi yeniden ortaya koydular: Çözüm çabalarının sürdürülmesi. İki kat seviniyorum. Çünkü bir sonraki sabah barış ve yeniden birleşme platformları destekleyici etkinliklerini sürdüreceklerini açıkladılar. Seviniyorum. Çünkü bu yurdun insanları, Kıbrıslılar, bir kez daha siyasetten öndedirler. Siyasilerden öndedirler. 
Sesimiz var. Gücümüz var. Kararlılık ve cesaretimiz, gözü pekliğimiz ve gücümüz varsa umudu bırakmayalım, söndürmeyelim. Yürünecek yol, istediğimiz derecede kolay değildir. Ama kapanmadı, bitmedi. Kıbrıs'ta Barış Engellenemez. Evet, eğer istersek barış engellenemez.

----------------------
Yenidüzen Için hazırlanan özgün Yunanca metinden çeviri: Çağdaş Polili
---------------------

 

Εμείς είμαστε η Κύπρος!

Όχι. Δεν κάνω τη χάρη σε κανένα να ξεχάσω την ειρήνη! Δεν κάνω σε κανένα τη χάρη να σταματήσω να αγωνίζομαι για την επανένωση. Κι αν λείπει η ψυχραιμία από την πολιτική ηγεσία, τη δική μου δεν την χάνω. Η δική μου λογική λέει πως τίποτε δεν τελείωσε. Μια διαπραγματευτική διαδικασία για επίλυση ενός τόσο περίπλοκου και μακροχρόνιου προβλήματος όπως το Κυπριακό, δεν θα μπορούσε να κινείται σε ευθεία γραμμή. Κι όποιος το πίστεψε ότι θα ήταν εύκολο, ήταν απλά αφελής. Πάει, τελείωσε το Μοντ Πελεράν, ανασκουμπωθείτε να προχωράμε. Ο χρόνος κυλά. Είμαστε κοντά. Είναι κρίμα…

Ξέρω, το έργο το ‘χουμε ξαναδεί. Έχουμε φτάσει πολλές φορές στο παρά πέντε. Έχουμε κοιμηθεί ξανά με τη λύση προ των πυλών και ξυπνήσαμε με τη διχοτόμηση. Η μοιρολατρία όμως δεν βοηθά. Δεν έχουμε άλλη επιλογή. Όσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιήσουμε, τόσο πιο εύκολα θα συνεχίσουμε. Δεν συμφέρει σε κανένα Κύπριο η μη λύση. Η ειρηνική συμβίωση είναι το μέλλον για την  προοπτική και την ελπίδα.

Ούτε και μία γραμμή δεν πρόκειται να αφιερώσω για το ποιος φταίει. Οι εξελίξεις είναι αρνητικές για όλους μας. ΟΛΟΥΣ! Όποιος επιχαίρει ή όποιος απλά ρίχνει τα βέλη του δεξιά- αριστερά προσπαθώντας να βρει φταίχτες, θέλει μόνο να κάνει νεκροψία. Κι εγώ νεκροψία αρνούμαι να κάνω.

*  *  *

Δυστυχώς το δυνατό μήνυμα των ανθρώπων αυτού του τόπου από το γήπεδο της Çetinkaya στη νεκρή ζώνη, δεν έφτασε μέχρι την Ελβετία. Δυστυχώς…

Και παρά την ειρωνεία… ναι, ήταν μαζική εκείνη η εκδήλωση. Ως Ελληνοκύπρια σας διαβεβαιώνω ότι δεν έχω ξαναδεί τόσους πολλούς Ελληνοκύπριους σε δικοινοτική εκδήλωση  για την λύση και την επανένωση. Ο παλμός των Τουρκοκυπρίων επιτέλους σήκωσε κι εμάς από τις πολυθρόνες και τη διαμαρτυρία του Facebook. Κι αυτό, ελπίζω πως ήταν μόνο το ξεμούδιασμα.

Εκείνο το βράδυ μίλησε η Κύπρος. Εμείς είμαστε η Κύπρος. Οι άνθρωποί της. Στη σκακιέρα του Κυπριακού έχει χώρο και ρόλο η βούληση του κόσμου. Κι αν αυτή ενταχθεί δυνατά και με αποφασιστικότητα στην όλη προσπάθεια, τότε οι πρωταγωνιστές στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων, δεν θα ‘χουν άλλη επιλογή από το να την λάβουν υπόψη.

*  *  *
    
Χαίρομαι. Γιατί πρώτοι από όλους συνήλθαν από το σοκ των εξελίξεων του Μοντ Πελεράν οι άνθρωποι της Κύπρου. Από το επόμενο κιόλας πρωινό. Επανατοποθετώντας τον στόχο: Τη συνέχιση των προσπαθειών για λύση. Χαίρομαι διπλά. Γιατί από το επόμενο κιόλας πρωινό οι πλατφόρμες για την ειρήνη και την επανένωση διακήρυξαν τη συνέχιση των υποστηριχτικών τους δραστηριοτήτων. Χαίρομαι. Γιατί οι άνθρωποι αυτού του τόπου, οι Κύπριοι είναι για άλλη μια φορά μπροστά από την πολιτική. Μπροστά από τους πολιτικούς. 

Έχουμε φωνή. Έχουμε δύναμη. Αν έχουμε αποφασιστικότητα και τόλμη, αν έχουμε θάρρος και δύναμη, ας μην αφήσουμε την ελπίδα να σβήσει. Ο δρόμος δεν είναι όσο εύκολος θα θέλαμε να είναι. Δεν τελείωσε όμως.  Kıbrıs'ta Barış Engellenemez. Ναι, αν το θέλουμε, η ειρήνη δεν μπορεί να εμποδιστεί.

Bu yazı toplam 6666 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar