1. YAZARLAR

  2. Cenk Mutluyakalı

  3. Taçoy, kurultay, seçim!
Ünal Fındık

Ünal Fındık

Sen bu işi şimdiden bırak...

A+A-

Türkiye’den adamıza gelen “Gezici Araştırma” isimli bir şirket yine ortaya kafaları karıştırmak için bir anket sonucu attı. Dün Lefkoşa’da basına açıklanan verilerden sonra şirket direktörü Murat Gezici “aksi olursa bu işi bırakırım. KKTC’ye bir daha gelmem, Türkiye’de de bırakırım” ifadelerini kullandı.

Bana sorarsa bu işi şimdiden bıraksın. Çünkü bu iş bu kadar iddialı birinin işi olamaz. Üstelik başka bir ülkeden geldi. Bu ülkeyi, bu ülke insanını tanımıyor. Daha da ötesi seçime daha 15 günden fazla bir zaman var. Buna rağmen Gezici iddialı “aksi olursa bırakırım” diyor.

Bence şimdiden bırak. 15 gün daha beklemene gerek yok. Benim söylediğim sonuçla ilgili değil. Elbette Gezici’nin anketi sokağın nabzını yansıtmıyor. Bu onun bileceği iş.
Manüpilasyon mu yapıyor?
Bilmiyorum.

Ama manipülasyon yapmıyor da diyemem.
Bu konuda herhangi bir iddiada bulunmadan önce bazı verilere ihtiyacımız var. Gezici KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimine dönük 4 anket yaptığını söyledi.
Peki bu araştırmaları kimin için yaptı?
Parasını kim ödedi?

Bu işin maliyeti üç aşağıya, beş yukarı bellidir. Bu büyüklükte bir anket çalışması en az 50 bin Türk Lirası’dır. Yani 4 anket 200 bin TL eder. Yoksa Murat Gezici KKTC’yi ve Kıbrıslı Türkleri çok sevdiği için bu işi babasının hayrına mı yaptı?

Kuşkusuz bu da kendisini ilgilendirir. Ama bizi asıl ilgilendiren herhangi bir TC şirketinin hangi amaçla olursa olsun elini kolunu sallayarak bu ülkeye gelmesi, bu ülkede iş yapması, bu ülkeden veya Türkiye’de herhangi birinden para alması ve karşılığında bu ülkeye hiçbir şey kazandırmadan çekip gitmesidir.
Gelelim Gezici’nin iddialı anket sonuçlarına yine açıklamasında 3072 kişi ile 21,22 Mart tarihlerinde yüz yüze görüşme yöntemiyle yapıldığını söyledi.

Yani sonuçları açıkladığı tarihte 2 hafta önce anket tamamlanmıştı. Seçime de daha 2 hafta olduğuna göre toplam 1 ay vardı.
Ben anlamadım bir insan daha resmi seçim kampanyası bile başlamadan bulduğu sonuçları “aksi olursa bu işi bırakırım” diyecek kadar iddialı nasıl olabilir?

Seçim kampanyalarının, reklamların, broşürlerin, seçmenle yüz yüze temasın hiç mi önemi yok?
Gerçekten Murat Gezici’yi anlamam mümkün değil. Ha bu sonuç benim desteklediğim adayın lehine de olsaydı ben bu soruları yine sorardım.

Çünkü seçime daha 1 ay varken alınan bir sonucu seçim sonucu olarak ilan etmek ve aksi olursa bu işi bırakırım demek bizim anlayabileceğimiz bir şey değil.
Biz Kıbrıslı Türkler demokrat insanlarız. Herkese saygı ve sevgi gösteririz. Bu nedenle böylesi kabadayı üslubunu da sevmeyiz. Bu üslup bize uymaz. Biz daha mülayim insanlarız.

Bu bağlamda Gezici Araştırma’nın bulduğu sonuçları da kendi koşullarında değerlendirir, gerektiği yere koyarız. Ama bunu şimdiden seçim sonucu olarak almayız.
Ben bir yurttaş, bu ülkenin yurttaşı olarak Murat Gezici’ye alenen sormak istiyorum.
Bahsettiğiniz bu 4 anket kaç para tuttu?
Bu parayı kim ödedi?

Bulduğunuz anket sonuçlarını şeffaf biçimde açıkladığınız gibi bu soruyu da yanıtlarsanız değerlendirmemizi daha objektif yapmamıza yardımcı olursunuz.

Bu yazı toplam 2395 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar