Kıbrıslı Türk fotoğrafçı Gökhan Saymaz’dan önemli başarı: “A Car’s Dream” CNN’de

Kıbrıslı Türk fotoğrafçı Gökhan Saymaz’dan önemli başarı: “A Car’s Dream” CNN’de

Kıbrıslı Türk fotoğrafçı Gökhan Saymaz’dan önemli başarı: “A Car’s Dream” CNN’de

A+A-


Tanju Konuralp

Kıbrıslı Türk fotoğraf sanatçısı Gökhan Saymaz, “A Car’s Dream” isimli çalışması ile dünya çapında bir başarıya imza atarak, CNN’in resmi web sitesinde yer alan “The Art of Movement” sayfasında yayın hakkı kazandı. www.cnn.com adresinin “World” bölümünde yer alan “The Art of Movement” sayfasına, yüzlerce başvuru gerçekleşirken; Saymaz’ın fotoğrafı ilk sayfada yayınlanmaya layık görüldü. Prestij açısından oldukça önemli bir adım olarak kabul edilen bu başarı, ayrıca ülkenin tanıtımı açısından da dünyaya açılan bir kapı niteliği taşıdı…
Bu hafta ADRES KIBRIS, 2010 yılından beri kendisini fotoğrafçılığa adamış olan genç sanatçı Saymaz ile elde ettiği başarı hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi. Tamamen amatör bir şekilde başladığı fotoğrafçılık serüveninde Saymaz, kendi girişim ve araştırmaları ile bulunduğu noktaya ulaştığını dile getirirken; fotoğrafçılık konusunda uzman kişilerin de çalışmalarını yakinen takip ettiğini ve tüm bunları, hayalleri ile birleştirdiği zaman, henüz yeni başlayan başarı öyküleri ile harmanlandığını kaydetti.

“FOTOĞRAF ÇEKMEK BENİM İÇİN NEFES ALMAK GİBİ”

Fotoğrafçılık konusundaki duygularını anlatmasını talep ettiğimiz Saymaz, verdiği tek bir cevapla bizleri tatmin edecek cümleyi kuruyor. “Fotoğraf çekmek benim için nefes almak gibi…” Güne başladığı andan itibaren, “bugün hangi çalışmaları yapmalıyım” sorusu ile harekete geçtiğini sözlerine ekleyen Saymaz, aklına gelen ilk fikirle birlikte harekete geçtiğini ve saatler süren çalışmalarını başlattığını kaydediyor.

“ÜLKEDE FOTOĞRAFÇILIK TEKEL OLMA YOLUNDA İLERLİYOR”

Kuzey Kıbrıs’ta fotoğrafçılık konusunda birçok dernek bulunduğunu dile getiren Saymaz, bu derneklerin belirli isimler tarafından yönetildiğini ancak; bu isimler dışındaki kişilerin ise geri planda bırakıldığından yakınıyor. Dernek faaliyetleri arasında, fotoğrafçılığın her dalının işlenmesi ve ortaya çıkarılan emeğin yayılması gibi amaçların yer alması gerektiğinin altını çizen Saymaz, mevcut durumda derneklerin, yalnızca sosyal bir dernek görevi gördüğüne dikkat çekiyor.

“CNN’DE YAYINLANMAK AKLIMA BİLE GELMEZDİ”

CNN’de yayınlanan fotoğraf ile ilgili süreci sorduğumuz Saymaz fikrin, çok değer verdiği bir fotoğrafçı tarafından kendisine iletildiğini kaydetti. Israr üzerine fotoğrafını CNN’e gönderen Saymaz, normalde böyle bir adım atmak niyetinde olmadığını ve adımını attıktan sonra ise herhangi bir başarı elde etmeyi ummadığını sözlerine ekledi. Bu ısrarlar sayesinde, fotoğrafçılık konusunda yepyeni bir vizyon kapısının kendisi için açıldığına vurgu yapan Saymaz, artık çok daha geniş bir alanda, kendini geliştirmek ve hem fotoğrafçılığını, hem de Kıbrıs’ı dünyaya tanıtmak gibi bir hedefi olduğunun altını çizdi.

Bu haber toplam 1215 defa okunmuştur
Adres Kıbrıs 168. Sayısı

Adres Kıbrıs 168. Sayısı