1. YAZARLAR

  2. Eralp Adanır

  3. Yahudi Muhacirler-25
Eralp Adanır

Eralp Adanır

Yazarın Tüm Yazıları >

Yahudi Muhacirler-25

A+A-

Bazı Avrupa ülkelerinin basın camiasının dikkatini çeken konulardan biriydi, Mağusa'da yer alan Yahudi Muhacir Kampları. Daha önce bir Amerikan gazetecisinin, Yahudi Muhacirler arasına sızıp, kimliğini saklayarak orada yaşananları, basına aktardığı görülmüştür. Avrupalı gazeteciler de bu yolla kamplardaki durumu bizzat gözlemleyip haber yapmak adına, kimliklerini gizleyerek Yahudi Muhacirler'in arasına sızmayı başaranlar arasındadır. İki Fransız gazeteci'nin hedefinde ise, Yahudi Muhacirler için kurulan ikinci kamp, Ksilotimbo Kampı vardı. Yeni ve daha düzenli olduğunun bilgisi ve tanıtımı, kampın açılışından önce gazetecilere düzenlenen bir turda anlatılmış, bu bilgiler de Hür Söz gazetesinde yer almıştı. Ama buna rağmen "gerçek" peşinde koşan bazı gazetecilerin böylesi davranışlarını da görmekteyiz...

 

"13 Mayıs 1947-Hür Söz-s:1

Yahudi Kampında Gazeteci Salgını

Fransız gazetelerini temsil eden iki Fransız gazetecisi mülteci kılığına girerek Kıbrıs'a kadar gelmiş ve kamplardaki hayatı yakından takip etmiştir. Sonunda bunlar hüviyetlerini açığa vurmuşlar ve evvelki gün bir buçuk aydan beri içinde bulundukları Ksilotimbo kapmından serbest bırakılmışlardır.

Gazeteciler Providerce vapuru ile Fransa'ya hareket etmişlerdir. "

 

Alman Esirlerinden oluşan futbol takımının karşılaşma haberleri de artık "Yahudi Muacirler" konusunun ek bir bölümü olmuştur. Özellikle Yahudi Muhacierlere kamp yapımı için getirilen Alman esirlerinin nerede konuşlandığı ve sayıları hakkında da bilgiler gazete sütunlarına düşmeye başlamıştı. İşte Hür Söz gazetesinde çıkan, futbol ve Alman esirlerinin sayısı ile ödeneklri hakkında verilen bilgi...

 

"14 Mayıs 1947-Hür Söz-s:2

Lefkoşa Stadyumunda

Bugün Çarşamba saat 5'te çok mühim ve heyecanlı bir maç

ALMAN ESİRLERİ MUHTELİTİ VE APOEL

Duhuliye 1/1

(reklam)"

 

"17 Mayıs 1947-Hür Söz-s:2

İÇ HABERLER

Kıbrıstaki Alman Esirleri

Hali hazırda Dikelya'da bulunan Alman esirlerinin sayısı 1900'dür. Bunlardan 40 kişilik bir grup yakında yerlerine gönderilecektir. Gidecekler arasında 5 tane de zabit bulunmaktadır.

Bu esirler günde 4.5 kuruş almaktadırlar bu para ile istediklerini kamptaki kantinden tedarik etmektedirler. Esirler kamp hayatından memnun olmakla beraber vatanlarına dönmek istemektedirler."

 

Aslında ilk günlere göre "Yahudi Muhacirler" hakkındaki haberlerin Hür Söz gazetesinde gir gide gündemden düştüğünü görebilmekteyiz bu tarihler içerisinde. Yorum-araştırma-röportaj alanında bu konuların pek rağbet görmemeye başladığını, bu gazetemizin daha fazla,  dış haberler ile içteki Kıbrıs Türk toplumuyla ilgili haberlere yer verildiği görülebilmektedir. Elbette Yahudi Muhacirlerin geliş ve gidişleri ya da münferit olaylar, bir "haber" olarak yayınlanmaktan öteye gitmiyordu. İlerleyen günlerde gazetenin tekrardan bu konuyu manşetlerine çekip çekmediğiğini göreceğiz. Ve işte Yahudi Muhacirlerin geliş ve gidişleriyle ilgili iki haber...

 

"21 Mayıs 1947-Hür Söz-s:2

İÇ HABERLER

Yahudiler

Pazar günü mülteci Yahudi gemisi "Hatikvali" ile Mağusa limanına 1125 mülteci çıkarılarak bu mülteciler Karaoğlu ve Ksilotimbu kamplarına sevkedilmiştir.

Pazartesi gün ise Kıbrıs Kamplarında bulunan Yahudilerden 1125 mülteci Felestin'e hareket etmişlerdir."

 

"3 Haziran 1947-Hür Söz-s:2

Yeniden 387 Yahudi Geldi

Mağusa'ya, Pazar günü Ocean Vigour isimli vapurla 387 gayri kanuni muhacir Yahudi gelmiş ve Karaoğlu Kampına yerleştirilmiştir. Limana çıkarken kafile içerisinde rahatsızlık eden olmamıştır."

26-kasim-2017--026-schiff-exodus-juedische-passagiere-an-bord.jpg

 

Bu yazı toplam 1333 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar