1. YAZARLAR

  2. Eralp Adanır

  3. Yahudi Muacirler-14
Eralp Adanır

Eralp Adanır

Yazarın Tüm Yazıları >

Yahudi Muacirler-14

A+A-

 

19-3-2017--cyprus-november-1946-the--caraolo-camp.jpg

Ağustos 1946 tarihinden itibaren kafileler halinde Kıbrıs’ın Mağusa kentinde İngilizler tarafından oluşturulan Karağulos (Karaoğlu) Kampına getirilen Yahudi Muhacirler’in Filistin’e gitmelerine izin verilmemekteydi. Elbette bunun nedenlerinin başında, Filistin topraklarında pazarlık konusu yapılan yeni İsrail Devleti’nin kurulması için ihtiyaç duyulan toprağın ilgili milletlerce hâlâ tartışılır olmasıydı. Böyle olunca da Mağusa Karağulos Kampı’ndaki Yahudi Muhacirler’in sürekli olarak tepkileri, gösterileri yer almaktaydı. Kasım 1946’da basında yer alan bir habere göre ise, kamotan bazı Yauhudi Muhacirler’in Filistin’e sevkiyatının başlayacağı duyuruluyordu. 13 v2 14 Kasım 1946 tarihli Hür Söz gazetesinin bu iki haberini birlikte okuyalım...

13 Kasım 1946-Hür Söz-s:1
Yahudilerden Bazıları Filistin’e Gönderilecek

Yarın tafsilâtını vereceğimiz hususi şartlar tahtinde bir miktar Yahudi’nin Kıbrıs’tan Filistin’e gitmesine müsade edilecektir.

14 Kasım 1946-Hür Söz-s:1
Yahudiler Memnun Değil

Salı gün öğleden sonra çıkarılan ve Filistin Hükümeti’nin Kıbrıs’taki Yahudiler’den Filistin’e kabul edilecek muhacir adedini bildiren ve gazetemizin ikinci sayfasında aynen neşrolunan tebligat, Karaoğlu kampındaki Yahudi liderlerine bildirilmiştir. Bu bildiriğin görüşülmesinden sonra akşam üzeri yapılan bir toplantıda, liderler, kampta mevcut insan adedine göre kabul edileceklerin sayısının azlığından hâyâl sükûtuna uğradığını bildirmişlerdir. 

14 Kasım tarihli gazetenin 2. Sayfasında, Filistin’e gönderilecek Yahudi Muhacir sayısı belirtilmekle birlikte, gönderiliş tarihleri de açıklanmaktaydı. Bir diğer taraftan ise haber içerisinde daha önceden bir yolunu bulup Filistin’e gidip göz altına alınan (enterne) 843 Yahudi Muhacir’in olduğu da belirtilmekteydi. Filistin’e ilk etapta gönderilmesi plananlanan sayının, Filistin’de olan 843 Yahudi Muhacir’in de dahil edilerek hesaplanığı görülmektedir...

14 Kasım 1946-Hür Söz-s:2
Filistin’e Gidecek Yahudiler
Kıbrıs’tan Bir Miktar Yahudi’nin de Filistin’e Gitmesine Müsaade Edilecek

Filistin Hükümeti tarafından çıkarılan bir tebliğde Yüce Komiserin 15 Kasım 1946 tarihinden Ocak 14. 1947 tarihinde kadar Filistin’e ikişer defa olmak üzere 1500’er yüz Yahudi girmesine müsaade edeceği bildirilmektedir. Halihazırda Filistin’de enterne edilen 843 Yahudi bu karardan ilk istifade edecek olanlar arasındadır.

Yüce Komiser ilk 1500’e Kıbrıs’tan gelecek olan 300 Yahudi’yi de dahil etmiştir. Bu Yahudiler Kıbrıs’taki mülteciler arasından seçilecek ve onlara Filistin’e girme ruhsatı verilecektir. Diğer taraftan bu ayrılan 1500’er yüzün ikincisini teşkil eden 15 Aralık 1946 tarihinden, Ocak 1947 tarihine kadar olan müddet zarfında Kıbrıs’tan Filistin’e gitmesi için 750 mülteciye daha ruhsat verilecektir.

Elbette kamptaki her Yahudi Muhacirin arzusu, kendilerine yeni bir vatan kuracakları Filistin’e gitmekti. Fakat yapılan bu “seçme” uygulamasıyla kampatki Yahudi Muhacirler bir kez daha ayaklanıp, bu yöntemi ve uygulamayı protesto etmek için nümayiş(gösteri) düzenliyorlardı...

17 Kasım 1946-Hür Söz-s:2
Karaoğlu Kampında Toplantı Ve Nümayiş

Dün sabah Karaoğlu Kampı’nda Yahudi Mülteciler bir toplantı yapmış ve son zamanlarda Filistin’e girmesine müsaade edilecek Yahudi Mülteci’lerin adedinin az olmasını protesto etmişlerdir.

Toplantı ve nümayiş gayet sakin geçmiştir. Liderlerden biri nutketmiş ve bunu Yahudi Millî marşının çağrılması takip etmiştir. Bu toplantı neticesi bütün kamplar dün gece yarısından başlamak üzere 24 saatlık bir grev ilân etmiye karar vermişlerdir.

 

Bu yazı toplam 1437 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar