1. YAZARLAR

  2. Fatma Azgın

  3. Hasan Sertoğlu Şeytanın Bacağını Kıracak mı?
Fatma Azgın

Fatma Azgın

Yazarın Tüm Yazıları >

Hasan Sertoğlu Şeytanın Bacağını Kıracak mı?

A+A-

2013 Kasım ayında, KTFF yolu ile gençlerimizin dünya futbolu ile entegre olma girişimi toplumu  heyecanlandırmıştı.
Şu Kıbrıs sorunu çözülmeden bir parça çözümün tadına varacaktık.

Hatırlayacaksınız, Zürih’te FIFA başkanı Blatter ve UEFA başkanı Platini’nin huzurunda KOP (Kıbrıs Futbol federasyonu) ve KTFF (Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu) ortak bir açıklama yapmış ve KTFF’nin KOP’a üyeliği ile uluslararası maçlara katılabilecekleri ve FIFA ile UEFA kurallarının bölgemizde de geçerli olacağı belirtilmişti.
Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum federasyonları Kıbrıs’ta anlaşmayı hayata geçirmeye söz vermişlerdi.

Bu haber bizim tarafta çok gürültü kopardı. Sertoğlu kendi siyasi görüşündeki politikacılar ve insanlar tarafından neredeyse “vatan haini” ilan edildi. Belediye başkanlığı adaylığından çekildi.

Zürih’te yapılan anlaşma, iki tarafta da kulüplerin genel kurulunda onaylandıktan sonra yürürlüğe gireceğini öngörüyordu.
29 Kasım’da KTFF genel kurulunda bu anlaşma oybirliği ile geçti.
Bu sonuç oldukça şaşırtıcıydı. Demek ki  bıçak kemiğe dayanmıştı.

Sonra ne olduysa oldu. KTFF KOP’a üyelik için başvuramadı..Belli ki, Rum tarafında da bazı sıkıntılar olmuştu..
Hasan Sertoğlu ile yaptığımız görüşmede KOP’un görüşme isteklerine cevap vermediğini ve duraklamanın bundan kaynaklandığını söylemişti. Hatta bu durumu FIFA ve UEFA’ya (arabuluculara) şikayet etmişti.

Bu konuşmamızın ardından 4-5 ay geçti. Bir ilerleme olmadı.
Bu konu da Kıbrıs meselesi gibi tıkanıyordu. Anlaşmalar yapılıyor ama sonuç alınamıyordu. Taraflar, birbirini suçluyordu.
Bu arada, ilk kez bizim futbol takımına 2 Rum futbolcu transfer edildi. Bu konu da özellikle Rum tarafındaki bazı gruplar tarafından çok eleştirildi.

Sertoğlu, hükümetin spor kulüplerine yardımı kestiğinden şikayet ediyordu. Geçtiğimiz hafta devletten yardım için para ayrıldı.
Ancak parasızlık devam ediyordu..

KTFF anlaşmayı ve KOP’a üye olmayı bir an önce gerçekleştiremediği için, mevcut duruma başka bir sorun eklendi.
Bizim futbolcularımız, Türkiye’deki futbol takımlarına transfer olmaya başladı. Kulüplere hiç bir ücret verilmeden.
Şimdi bu konuda kıyamet kopuyor.
TFF kuzey Kıbrıs’ın tanınmış bir federasyon olmadığından hiç bir kuralın uygulanamayacağını söylüyor.

Hasan Sertoğlu çok sert çıktı ve TFF’ye 45 günlük mühlet tanıdı..Bu sürede Türkiye ile bu sorunlar halledilmez ise KOP üyeliğine başvuracaklarını duyurdu.
Bu “rest” bence yapılmamalıydı. Çünkü gerçekleşmeyecek. Ya da KTFF TFF’ye entegre edilecek ki hiç bir şansımız kalmayacak.

Türkiye burada dostluk maçı bile yapamazken KTFF’nin isteklerini yerine getirmesi imkansız görünüyor. “Bakarız-ederiz” demelerine kanmamalı. İşi sürüncemede bırakabilirler.

Bence bu işi uzatmaya gerek yoktur. Sertoğlu yine cesaret ve liderliğini göstersin ve KOP’a üyelik başvurusunda bulunsun. FIFA ve UEFA’yı da yanına alırsa bütün yollar açılacaktır.

Bu yazı toplam 2289 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar