1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Girne’de Hirondell civarında kazılara devam…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518
Yazarın Tüm Yazıları >

Girne’de Hirondell civarında kazılara devam…

A+A-

***  Dokuz yıl önce, 2008’de okurlarımız bu alanda bir toplu mezar olduğunu anlatmıştı…

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nden edindiğimiz bilgilere göre, Girne’de Hirondell civarında Avrasya otel arkasındaki bir alanda Kayıplar Komitesi kazı ekibi, kazılarını sürdürüyor.

Bu konuda bundan dokuz yıl önce, 7 Haziran 2008’de bir okurumuzun bize göndermiş olduğu bilgileri yayımlamıştık…

7 Haziran 2008’de bu sayfalarda okurumuzun mektubunu şöyle yayımlamıştık:

“***  Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor...

“Eski Avrasya Oteli’nin arkasında toplu mezar vardı...”

Bir okurumuz bize bir mektup yazarak eski Avrasya Oteli’nin arkasında bir toplu mezar bulunduğunu anlattı.

Okurumuzun mektubu şöyle:

s-17-23365236_10155445678123300_1349301039_n.jpg
7 Haziran 2008 YENİDÜZEN GAZETESİ

“Sayın Sevgül Uludağ,

YENİDÜZEN gazetesinde yayınlamakta olduğunuz “Anlatılmamış Öyküler” yazı dizisini severek ve merakla takip etmekteyim. Ayrıca “İncisini Kaybeden İstiridyeler” adlı kitabınızı da severek ve ilgiyle okudum. Bu “kayıplar” konusu başlı başına bir problem. Sanırım bunca yıldır kimse cesaret edip de bu sizin yaptığınız gibi bir çalışma yapmamıştır. Sizi gerçekten tebrik ederim.

İki yıl kadar önce vefat eden bir yakınım bana 1974 sonrası bir gün şiro ile çalışırken aldığı toprak içinde insan cesedi olduğunu gördüğünü, kazmaya devam edince 7-8 kişinin (Rum) cesedini bulduğunu (çocuk, büyük) anlatmıştı.

İş sahibi ise o cesetleri kendisine tekrar toprağa göm dediği için aynı şekilde gömdüğünü anlatmıştı.

Bana tarif edilen yer, eski AVRASYA HOTEL’in arka tarafıdır ancak kesin olarak bir yer söylememiştir. 1974 ve hemen sonrasında kamyonculuk veya şiroculuk yapan kişilerin böyle konularda size yardımcı olabileceği inancındayım.

Size daha fazla yardımcı olmak isterdim ancak bildiklerim sadece bu kadar. Siz biraz araştırma yaparsanız, daha fazla bilgi bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

Size çalışmalarınızda, tüm Kayıplar Komitesi üye ve çalışanlarına gösterdikleri yoğun girişim ve kazılarda başarılar dilerim.”

Konuyla ilgili olarak yaptığımız araştırmada, eski Avrasya Oteli’nin arkasında bir kısım arsaların açılmış olduğunu, okurumuzun vermiş olduğu bu bilginin o arsaların açıldığı döneme rastlayabileceğini öğrendik. Konuyla ilgili olarak Girne yöresinde 1974’ten bu yana faaliyet gösteren ve dozercilikle uğraş veren çeşitli şirketleri de arayarak bilgi istedik.

Konuyla ilgili olarak bilgi sahibi olan bir okurumuz bize şunları anlattı:

“O dönem Ciklos mevkiinde mücahitlik yapan bir arkadaşım bana Ciklos yöresinde “ateş” emri verildiğinde bir baba ve bir oğulu vurarak öldürdüğünü, önce çocuğu, sonra da babasını vurduğunu anlatmıştı. O günlerde yani 1974’teki savaşta Ciklos mevkii, Kıbrıslırumlar’ın ölüleri ile dolu idi. Eski Avrasya Oteli, bu mevkiden çok fazla uzakta değildir. Ciklos mevkiinde savaşta ölen insanların nereye gömüldüğünü bilen bir okurunuz belki de çıkabilir...”

Konuyla ilgili olarak bilgi sahibi olan okurlarımızdan isimli veya isimsiz olarak  0542 853 8436 numaralı telefondan beni veya 22-84590 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi yetkilisi Ahmet Erdengiz’i aramalarını rica ediyorum.

(YENİDÜZEN – Kıbrıs: Anlatılmamış Öyküler – Sevgül Uludağ - 7.6.2008)

Yine 13 Kasım 2008’de bir diğer okurumuz da bu bölgeyle ilgili şu bilgileri paylaşmıştı:

“Hirondell’in altında kemikler vardı...”

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini yazdı:

“Girne’de bir yer vardır. Burası eskiden Hirondell diye bilinen binadır. Girne’den Lefkoşa’ya giden yol üzerindeki çeberin yanında, köşedeki binadır. Bu binanın altından bir dere geçer. Bir arkadaşım seneler evvel çok haşarı bir çocuktu, bu dereye gittiğinde kemikler gördüğünü söylediydi. Bu kemikler konusunu araştırdığımda, bunların Yunan askerleri olabileceğini öğrendiydim. Çünkü 1974’teki çarpışmalarda görevli olan bir kişi o civara yakın bir yerde bir tank gördüklerini, tanktaki tüm askerlerin de öldürülmüş olduğunu gördüklerini anlatmıştı. Zaten 15 yıl öncesine kadar orası “Barikat” diye anılırdı. Hatta orada bir de mevzi vardı...”

23439435_10155445598268300_1704266675_n.jpg
13 Kasım 2008 YENİDÜZEN GAZETESİ

(YENİDÜZEN – Kıbrıs: Anlatılmamış Öyküler – Sevgül Uludağ – 13 Kasım 2008)

 

DİĞER KAZILAR

Kayıplar Komitesi’nin diğer kazıları ise Aşşa’da (Paşaköy) askeri bölge içerisinde telli bir alanda, Voni’de (Gökhan) askeri bölgede, Mia Milya’da (Haspolat) devam ediyor. Lapta’da ve Siskilip’te (Akçiçek) de kazılar sürdürülüyor. Kıbrıs’ın güneyinde ise Leymosun yakınlarında Alassa bölgesinde bir kazı yürütülüyor.

Kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara, “Çok kolay gelsin” diyoruz

DEVAM EDECEK


***  1963’ten beri “kayıp” olan ve Tekke Bahçesi’ndeki kazılarda kalıntıları bulunan Kaymaklılı Kemal Ahmet Hacıfehmi Goççino, Mehmet Ahmet Hacıfehmi Goççino ve Hüseyin Mustafa Vretçalı’nın defin tarihi belirlendi…

Kaymaklılı “kayıp”lar için 17 Kasım Cuma günü Tekke Bahçesi’nde defin töreni…

1963’ten beri “kayıp” olan ve Tekke Bahçesi’ndeki kazılarda kalıntıları bulunan Kaymaklılı Kemal Ahmet Hacıfehmi Goççino, Mehmet Ahmet Hacıfehmi Goççino ve Hüseyin Mustafa Vretçalı’nın defin tarihi belirlendi.

Buna göre Kaymaklılı bu üç “kayıp” için 17 Kasım 2017 Cuma günü sabah saat 10.00’da Tekke Bahçesi’nde defin töreni düzenlenecek.

Kaymaklılı üç “kayıp” Kıbrıslıtürk için için önce Küçük Kaymaklı Camii’nde saat 09.30’da cenaze namazı kılınacak. Ardından Tekke Bahçesi’nde askeri tören düzenlenerek burada toprağa verilecekler.

Bu yazı toplam 1155 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar