1. YAZARLAR

  2. Fatma Azgın

  3. Bundan Sonrası Tufan!
Fatma Azgın

Fatma Azgın

Yazarın Tüm Yazıları >

Bundan Sonrası Tufan!

A+A-

Kıbrıs çözüm görüşmeleri dışındaki KKTC haberleri toplumda “kaos” durumunun hüküm sürdüğünü gösteriyor. Cinayetler, hırsızlıklar, tecavüz olayları, uyuşturucu ticareti ve kullanımı, kumarhanelerin tıka basa dolu olması, yolsuzluklar, yasa dışılıklar, mahkemelerde yığılan dosyalar ve yönetimin acizliği, yolsuzluklar, toplumun tamamen çözüldüğünü işaret ediyor.

Devlet ya da hükümet ne derseniz deyin; onlar adına görev yapıp maaş alanların kötü, bilgisiz, beceriksiz, yasalardan bihaber, umursamaz  ve çıkarcı tavırları halkı itaatsizliğe itiyor.

Burada yurttaş olarak veya başka biçimde yerleşip yaşayanlar artık, devletin veya yerel yönetimlerin koyduğu vergileri, sigorta, ihtiyat sandığı primlerini kredi kartı ve diğer borçlarını, trafik cezalarını ödememek tutumuna girdi. “Böyle devlete bu yakışır” deniyor.

Hizmetlerin kalitesiz ve pahalı olması ayrıca devletin hiçbir şekilde hesap sormaması, böyle bir ortam hazırlıyor. Geçmişte ve günümüzde ödenmeyen vergi ve cezalara “af” getirilmesi nedeniyle,  ödeme alışkanlığı olanlar kötü örnekleri görerek, aptal konumuna düştüklerini düşünerek ödemeyenlerin kervanına katılıyorlar.

Şimdiye kadar, seyrüsefer ruhsatı, sigorta, ehliyet çıkarmadan, yenilemeden araç kullananların kaç kişisi yakalandı? Borcunu, kirasını, belediyeyi ödemeyenlerin başına ne geldi? Soran, denetleyen, dürüst ve adil davranan bir idare olmazsa, yurttaşların onlara karşı verecekleri en iyi cevap onlar gibi davranıp kendi sorumluluk ve görevlerini yerine getirmemektir.

Bravo yani, yöneticiler yönetecekleri insanların disiplinini, doğruluğunu, dürüstlüğünü bozuyor!

----------------------------------

Fransız Kralı XV Louis ülkesini kötü yönettiği zamanlar “Benden sonrası tufan” diyerek halkını ve ülkesini felakete sürüklemişti. Sonunda Fransız halkı ayaklanıp  Fransız İhtilalin’i gerçekleştirdi. .

Kıbrıs’ın kuzeyinde “ihtilal” yapmak imkansızdır. Tek kurtuluş, iki toplumun, Ocak ayında çözüm anlaşması yapıp düzgün, kaliteli, dürüst, iş bilen, denetime açık, şeffaf, refah ve adalet sağlayacak, AB üyesi yeni bir Kıbrıs’ın doğuşunu umut etmek ve dilemektir.

Bu yazı toplam 2317 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar