1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Adalı’nın giysileri, yazıları, kitapları ve fotoğraf makinesi basın müzesinde...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Adalı’nın giysileri, yazıları, kitapları ve fotoğraf makinesi basın müzesinde...

A+A-

 

Kıbrıs’ta hiçbir üniversitenin ya da basın kuruluşunun “aklına gelmeyen” şeyi, Türkiye’de İzmir Gazeteciler Cemiyeti yaptı ve 1996’da öldürülen gazetemiz yazarlarından Kutlu Adalı’ya ait eşyaları, kitapları, yazıları ve Adalı’nın fotoğraf makinesini Basın Müzesi’nde sergilemeye başladı.
1996 yılında evinin önünde kurşunlanarak öldürülen gazeteci-yazar Kutlu Adalı’nın yaşamıyla ilgili bilgileri ve ona ait eşyaları Basın Müzesi’nde sergilemek istediklerini Kutlu Adalı’nın eşi İlkay Adalı’ya ileten İzmir Gazeteciler Cemiyeti, böylece Kıbrıs’ta yapılmayanı gerçekleştirdi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin talebi üzerine Adalı’nın son dönem giymekte olduğu açık renk takım elbiseyi, taktığı atkı ve şapkayı, kendi elyazısıyla kaleme aldığı bazı yazıları, kitaplarını ve fotoğraflarını ve Adalı’nın yaşamı boyunca kullandığı fotoğraf makinesini İzmir’e gönderen İlkay Adalı, bu girişimden çok mutlu oldu. Adalı’ya ait bu eşyaların İzmir’e ulaştırılmasında posta masraflarını ise TELSİM üstlendi.
Geçtiğimiz günlerde İzmir’e giden Kutlu Adalı’nın kızı Kut Adalı, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’ni gezerek “Öldürülen gazeteciler” bölümünde sergilenmeye başlanan babasının özgeçmişi, babasına ait eşyalar ve kitapları yerinde gördü. Basın Müzesi’ni Kut Adalı’ya İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Attila Sertel gezdirdi. Attila Sertel aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanlığı’nı da yürütüyor. Kutlu Adalı’nın yanısıra “Öldürülen gazeteciler” bölümünde Abdi İpekçi, Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Hrant Dink gibi Türkiye’de öldürülmüş gazetecilerin eşyaları ve özgeçmişleri de sergileniyor.
Kut Adalı, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’nde duygulu anlar yaşadı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti yetkililerine bu anlamlı girişimleri nedeniyle teşekkür etti.

Bu yazı toplam 2323 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar