1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Türkiye-FETÖ-Kıbrıs
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye-FETÖ-Kıbrıs

A+A-

 

Türkiye’deki FETÖ fırtınasını dikkatle ve hatta endişe ile izledik uzun süre.  Soruşturmalar, tutuklamalar hala devam ediyor.  Daha devam edeceğe de benziyor.

Malum ya, hep söyleriz,  ‘Türkiye hapşurur biz zatürre oluruz’ diye. En fırtınalı günlerde heyecanla (!) bekledik, acaba fırtına Kuzey Kıbrıs’a da uğrar mı diye. Bir aralar, ufak ufak söylentiler dolaştı  ‘hareket’ başladı-başlıyor diye. Sonuçta,  ciddi sayılabilecek birşeyler olmadı buralarda.  Ama bunca zaman sonra, aniden, Polis Genel Müdürlüğü’nde soruşturmalar başladı haberi çıkıverdi.

Vardı da fırtınanın dinmesi mi bekleniyordu ?  Yoktu da yeni yeni bir keşfedildi ?  ‘Birileri’ “Olmaması imkansız” deyince mi harekete geçildi ?  Polis Genel Müdürlüğü’nden başlayıp başka yerlere de sıçrayacak mı soruşturmalar ?  Mesela  askere, öğretmenlere, öğrencilere v.s.

Sonuç ne olur ?

Bekliyoruz... Göreceğiz, duyacağız elbet.

***

Kıbrıs Türkü, -kökenlerinden mi ne-  hiçbir zaman aşırı ‘dinci’ olmadı.  Tekkelere, yobazlığa da hiç itibar etmedi. Bilinen en önemli Tarikat,  Şeyh Nazım’ınkiydi. Onların hareketleri bile ölçülüydü. Zaten, yerleri de biliniyordu, müridlerinin kimler oldukları da. Hatta ve hatta müridlerinin yerlilerden fazla yabancılar olduğu da...

Ne olduysa (!) 1974 Savaşı’ndan sonra oldu.  Ülkede, aşırı dinciler de boy göstermeye başladı, değişik değişik tarikatlar da. Kıbrıslı Türk  ne yaptı ?  Geleneksel duruşunu sergilemeye  devam etti. Genelde hepsinden uzak durmaya dikkat etti, hala da dikkat ediyor. Bu nedenle de zaman zaman ‘kötü Müslüman’, ‘İş ola Müslüman’, hatta ‘Dinsiz’ damgası bile yedi.

Sayısını bile bilmiyoruz ama diğer tarikatlar bir yana, bu sıralar en ünlüsü (!) FETÖ ve FETÖ’cüler. Var mı Kıbrıs’ta FETÖ’cü ? Varsa nerelerde ? Kimlerdirler ? Kıbrıslı Türk var mı aralarında ?

Bekliyoruz.. Göreceğiz, duyacağız elbet...


 

Seçme-Acaip (!) Sorular

•   Birileri çıkıp “Mars’ta beleş arsa ve ev vereceğiz” dese dünyadan  Mars’a göç eder       gider misiniz ?

•   Yeniden başlayan ‘Barış’ görüşmelerini baltalamak için ENOSİS benzeri bir TAKSİM  Kutlaması tartışmasını K.K.T.C. Meclisi’ne taşır mıydınız ?

  • K.K.T.C.’de de Türkiye’deki gibi bir  ‘Başkanlık Sistemi’ tartışması olsa ‘Evet’ mi derdiniz yoksa ‘Hayır’ mı ?
  • Bir ‘Ara Çözüm’ olsa, size, nereye isterseniz oraya yerleşebilirsiniz dense, Girne’de kalmayı mı devam ederdiniz, yoksa mesela Leymosun’daki, Baf’daki  evinize dönmeyi mi  ?

•    Rumlar, bizim yaptığımıza karşılık,  gelenekselleşen Güneydeki Hala Sultan ziyareti için ‘Yasak’ getirirse, tepkiniz ne olur ?

•    Rumlar “Madem çözüm yok, Türklere kimlik de pasaport da yok” derlerse ne yapacaksınız ?

 


 

Sokak Ağzı

“Eğer Rumların kilise ayini talebi ‘siyasi’ ise bizim Hala Sultan ziyaretimizin adı nedir ? Sn.Dışişleri Bakanımız bunun da adını koysa da öğrensek...”

***

“TV reklamlarında gördüm şaşırdım. Türkiye’de hamburger 9 TL bizde, 15 TL... Türkiye’de piza 8 TL bizde 30 TL... Türkiyede satılanlar sahte bizdekiler gerçek galiba ?”

***

“Nihayed biteceg Evet-Hayır gavgası. Ne olacaksa olsun da bitsin artıg. Usandıg. Zaten ben ne Evet’in hayırına ne de Hayır’ın hayırına inanmam.  Her halükarda ayvayı yeycek olan gene bizig burda.”

***

“2018’de Belediye Başkanlığı seçimleri varmış gene. Akıllarından şüphelenirim Lefkoşa’da Başkanlığa aday olmak isteyenlerin...”

***

“Politikacı dediğin kişinin, ağzından çıkanı kulağının duyması şart. Bizimkilerin çoğunun ağzı var ama kulağı yok.”

***

“Haftanın en güzel (!!!) ve en mutluluk verici  (!!!) haberi:  17 Mercedes’ten vazgeçtiler. Sadece ve sadece 3 Mercedescik alacaklar.....”

***

“KKTC’de 100 küsur bin seçmen varmış ama sadece 43 bini oy kullanmış... Yani,  Referandum, 60 bin’in umurunda bile olmamış. Ne çıkacak çok ama çok merak ediyorum.”

***

 

 

Bu yazı toplam 1528 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar