1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Mora kazısı tamamlandı, Angastina’da yeni kazılar…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518
Yazarın Tüm Yazıları >

Mora kazısı tamamlandı, Angastina’da yeni kazılar…

A+A-

KAZILARDA SON DURUM… KAZILARDA SON DURUM…

 

Kayıplar Komitesi’nin gerek 1963, gerekse 1974’te “kayıp” edilmiş olan Kıbrıslıtürkler’le Kıbrıslırumlar’ın gömü yerlerini aramakta ve kazmakta olduğu süreç devam ederken, Mora’da başlatılan ve iki “kayıp”tan geride kalanların bulunduğu kazı tamamlandı. Mora’daki bu bölgeyi bir okurumuzla birlikte Kayıplar Komitesi yetkililerine 2008 ve 2011 yıllarında göstermiştik ve okurumuz, bu konuda bildiklerini paylaşmıştı. Bu okurumuza “sonsuz teşekkürler” derken, Kayıplar Komitesi’ne de okurumuzun yıllar önce vermiş olduğu bilgileri değerlendirdikleri için “Çok teşekkürler” diyoruz.

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nden aldığımız bilgilere göre, Mora kazısı tamamlandıktan sonra şimdi de Angastina’da (Aslanköy) yeni bir kazı başlatıldı. Daha önce bazı “kayıplar”dan geride kalanların bulunduğu bir alanda yeni kazılarla genişleme yapılacak.

Kayıplar Komitesi’nin Arçoz’da (Yiğitler) başlatmış olduğu kazı devam ederken, Omorfo’da bir kilisenin mezarlığındaki kazılar da devam ediyor. Burada 24 şahıstan geride kalanlara ulaşıldı ancak bunlardan kaçının “kayıp”, kaçının normal gömü olduğu ancak laboratuar analizlerinde belli olacak.

Kayıplar Komitesi’nin Haspolat’ta (Mia Milya) yürüttüğü bir diğer kazının yanısıra Galatya’da da Galatya Gölü’ndeki kazıları sürüyor.

Bir okurumuzun göstermiş olduğu Girne Boğazı’ndaki askeri bölgedeki kazıya da devam ediliyor.

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıs’ın güneyinde ise Kutrafa’da ve Tseri’de kazıları sürüyor.

Kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz.

---------------------------------------

BASINDAN GÜNCEL

VOICE OF THE ISLAND

 Voice of the Island, Kayıplar Komitesi kazılarında çalışan arkeologlarla ve laboratuarda çalışan bilim insanlarıyla konuştu…

“Yaptığımız iş çok insancıldır…”

Buğçe Dalbay

“Voice of the Island”dan Buğçe Dalbay, Kayıplar Komitesi kazılarında çalışan arkeologlarla ve laboratuarda çalışan bilim insanlarıyla konuştu…

***  Kendinizi tanıtabilir misiniz?
Benim adım Yusra Eminoğlu, arkeoloğum. Kayıp Şahıslar Komitesi’nde altıncı senem bitecek, DAÜ mezunuyum. Altı yıldan beri hem buradaki ekiplerde hem de Rum tarafındaki ekiplerde arkeolog olarak çalışıyorum.

*** İşinizle alakalı bize biraz bilgi verebilir misiniz?
Tabii ki, komitenin toplamda dokuz tane ekibi vardır, yedi tanesi Kuzeyde iki tanesi de çoğunlukla Güneyde çalışan ekiplerdir. Bütün ekipler iki toplumludur, genelde dört arkeolog olur her ekipte ikisi Kıbrıslı Türk diğer ikisi de Kıbrıslı Rumdur, bir tanede operatör vardır. Bize gelen bilgiler ihbarlar doğrultusunda komitenin genel iki toplumlu asistanları ve koordinatörlerin aldığı ortak kararlar sonucunda yerler belirlenir, kazılacak yerler karar verilir ona göre de her ekip belirli yerlere gönderilir ve kazıya başlanılır.

***  Ne kadar sıklıkta ihbarlar alırsınız?
Bu sıklıkla alakalı değil de daha çok sürekli bir bilgi akışı vardır. Bizim araştırmacılarımız vardır artık araştırmacılar dışında bize gönüllü ihbarda bulunan şahitlerde olur, kulaktan duyma bilgiler olabilir yada bire bir olaya şahitlik etmiştir, bu şekilde gönüllü ihbarlarda olur sürekli bir bilgi akışı sağlanır. Biz hiçbir zaman oturup bilgi beklemeyiz kazıya gitmek için belirli planlar çerçevesinde kazılar hep devam eder, aynı zamanda araştırmacılarımız bilgi toplamaya devam eder bunlar değerlendirilir ve bilginin güçlüğü doğrultusuna göre kazılar listeye alınır. Kazılar altı aylık dokuz aylık bir yıllık gibi hep programlar hazırlanır. Şu an yaptığımız kazı bittikten sonra nereye gidileceğimiz hep bellidir. Ayrıca kazı yaptığımız yerlerde bize de gelen bilgiler olur çünkü genelde halk çekinebilir resmi olarak bilgi vermeye yada gidip konuşmaya. Bizim 181 ihbar hattımız var ama bazıları bizim kazı yaptığımız yerden geçerken görüp de kendi bildiği bilgileri bize de söylerler. Böylelikle çoğu zaman bizde bilgiler alırız.

***  Bazen ihbar etmekte çekinen insanlar olabilir siz buradan onlara birşeyler söylemek ister miydiniz?
Kesinlikle çekinilecek veya korkulacak bir şey yoktur. Biz zaten kişinin isminin ne olduğunu sormayız, söylenilse bile araştırmacılar tarafından gizli tutulur hatta bire bir konuşmak istemeyenler içinde 181 ihbar hattımız var o şekilde de ihbar yapabilirler. Dediğim gibi biz Kayıp Şahıslar Komitesi olarak kesinlikle bu olayların kimin yaptığını değil kayıpların nerede olduğuyla alakalıyız, tek amacımız kayıplara ulaşabilmek ve bir an önce zaman daha fazla geçmeden geri kalan kayıplara da ulaşmaya çalışmaktır.

***  Günde kaç saatlik bir iş yaparsınız?
Saatlerimiz sekiz buçuktan dört buçuğa kadar sürer. Sabah Lefkoşa’daki ofiste toplanılır ve herkes ekiplerine dağılır. Herkesin ekibi çoğunlukla sabittir. Herkesin ayrı arabası ve aletleri vardır o şekilde oradan dağılır ve herkes arazisine gider.

***  Her verilen ihbarda olumlu sonuçlara ulaştınız mı ?
Maalesef hayır, gün geçtikçe bu durum zorlaşır yıllar geçtikçe şahitler azalır ve zaman geçtikçe yerler değişir ve bu şekilde bilgilerde biraz zayıflama olur. Bir çok yerde kazılmıştır, 63 74 yılından sonra doğada çok değişim oldu, evler yapıldı, yollar yapıldı, ağaçlandırılma yapıldı bu yüzden bilgilere ulaşmak gün geçtikçe güçleşti. Mesela bir örnek vereyim on yeri kazarsınız belki de sadece o kadar yerden sadece bir tanesinde bulursunuz yani bu yalan ihbar olarak değil de doğal sebeplerden dolayı bir etkilenme yaşanır. Örneğin şu an kazdığımız alan 80’li yıllardan sonra ağaçlandırılmış ve bizim baktığımız gömü yeri bir toplu mezar 74 döneminden aradığımız bir toplu mezardır, tamamen değişmiş bir alandır. Göz şahidi olsa bile gelip o noktayı hatırlaması çok zordur.

***  Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?
Bizim komite olarak tek çağrımız bir bilgi duyan, gören herhangi bir şekilde aklında en ufak bir ipucu bile olan kişiler komiteye ulaşsın. Yüz yüze görüşmek istemeyen ihbar hattından bize ulaşsın çünkü yıllar geçtikçe git gide bu durum daha çok zorlaşıyor. Kayıpların geri kalanına ulaşmak ve hale daha ailelerin bazı kayıpları bulunamadı bu yüzden bu ailelere yardımcı olmak bizim en büyük görevimizdir.

DEVAM EDECEK

Bu yazı toplam 969 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar