1. YAZARLAR

  2. Derya Beyatlı

  3. Yan yana, omuz omuza
Derya Beyatlı

Derya Beyatlı

Yazarın Tüm Yazıları >

Yan yana, omuz omuza

A+A-

 

Her başarılı erkeğin ardında bir kadın varmış! Önce kim söyledi bilmiyorum ama bu cümleyi çok duydum. Her duyduğumda da kime daha fazla kızmam gerektiğini düşündüm. Cümleyi kurarken eşini övdüğü düşüncesinde olan adama mı, yoksa bunu bir iltifat kabul edip kasım kasım kasılan yanındaki kadına mı? Yok, bunu söyleyen bir kadınsa o zaman tepem iki misli attı. 

Bu mudur yani? Hem erkeğin, hem kadının algıladığı yaşamı paylaşma anlayışı, bu mudur? Erkek önden gidecek, kadının desteği ile sabrı, anlayışı, yürek ısıtan tavuk çorbası, incecik sardığı dolması sayesinde başarıdan başarıya koşacak. ‘Yok, ama o olmazsa ben bir hiçim aslında’ diyerek eşini yüceltecek. ‘Bizde yok öyle bir şey, kadınlarımızı el üstünde tutuyoruz biz’ diye de 8 Martlarda kadın çalışanlarına verdiği toplu yemekte, kırmızı gül dağıtacak. Öyle ya, el üstünde tutmak, ‘seni tatilde nereye götüreyim karıcığım, sen seç’  demekle oluyor çünkü.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Hillary Clinton ile Donald Trump arasında süregelen ve gün geçtikçe daha da çirkinleşen çekişme dünyadaki kadın-erkek rollerini bana bir kez daha sorgulatıyor. Bir yanda hiçbir görüşüne katılmadığım, ultra ırkçı ve tutucu bulduğum, son derece yalancı bir adam, kadınlara etmediği hakareti bırakmıyor. Midem artık kaldırmıyor Trump adını duymayı. Öte yanda ABD’nin ilk kadın adayı dimdik, ciddi, tecrübeli bir Devlet Kadını imajı çiziyor.

Devlet Kadını terimine şaşırdınız diye tahmin ediyorum. Türkçede böyle bir kelime yok çünkü ben uydurdum. Devlet’in adamı olur kadını olmaz zira. Kaç tane Devlet Kadını tanıyorsunuz, sayabilir misiniz isimlerini? Niye peki?

Arkalarında başarılı bir kadın yok diye mi?

Kadın daha az akıllı mı?

Daha duygusal mı?

Daha tembel mi?

Uluslararası toplantıların sonunda çekilen aile fotoğraflarında niye hep erkekler var?

ABD gibi bir ülkenin maalesef ki kazanma şansı bulunan bir adayı, kadınları bu kadar aşağılayıp yine onlardan nasıl oy talep edebiliyor?

Ve ABD’nin ilk kadın başkan adayı, umut ediyorum ki ilk kadın başkanı olacak, bu destek rolünü geçmişte, Bill’in ardında, çok iyi kıvırdığı için mi bugün buralarda? 

Dünyanın tüm sorunları olmasa da, birçok sorunu bu çarpık anlayıştan geliyor. Nüfusun bir yarısını alıp ötekinin arkasına diziyoruz çünkü. Avrupalı Asyalı’dan, erkek kadından, beyaz zenciden daha değerli sanıyoruz. Dümdüz insan olabilsek, ah olabilsek, şairin dediği gibi tek ‘insan’.

Durabilsek omuz omuza kadınlı erkekli yarın güzel olur bugünden. Çok daha güzel olur bu yıkık dünya, tüm renklerimizi yan yana koysak, alacalı bulacalı olsak hepimiz.

Bu yazı toplam 1855 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar