1. YAZARLAR

  2. Ferdi Sabit Soyer

  3. KOP, KTFF ve Altı da Üstü de Bir
Ferdi Sabit Soyer

Ferdi Sabit Soyer

Yazarın Tüm Yazıları >

KOP, KTFF ve Altı da Üstü de Bir

A+A-

 


CB Sayın Dr Derviş Eroğlu, seçim kampanyası kapsamında gittiği yerlerde güncel bazı gelişmelerle ilgili de konuşarak kampanyasını sürdürmektedir.
En son TFF Başkanı Sayın Demirören'in ziyareti ile ilgili konuştu.
Söylediklerine şaştım kaldım.
Bu konuda yapılan yorum ve eleştirilere  atıf yaparak, "solcular" bu işe karşı çıktı tanımlaması ile cevap vermeye çalıştı.
Ama bu konudaki gelişmeleri, bu ülkede yaşayanlar çok iyi bilmektedir.
Solcu, sağcı demeden, tüm aklı başında tüm insanlar, görüş ifade etmekte ve olanı biteni hem değerlendirmekte, hem de eleştirmektedir.
Sayın Eroğlu konuşmasında ayni zamanda " KTFF, KOP'un   altına girmez" de dedi.
Şimdi CB Sayın Eroğlu'na bazı noktaları sormak lazımdır.
Sayın Eroğlu, İstanbul'da Balkan salon atletizm yarışları yapılmaktadır.
Kıbrıs Cumhuriyeti atletizm takımı da bu yarışlara katılmaktadır.
Bayrağı da katılımcı ülkelerin bayrakları ile  birlikte salonda yer almaktadır.
Ama Kıbrıs Türk Atletizm Federasyonu bu şampiyonda yoktur. Kıbrıslı Türk sporcularda, herhalde Türkiye Milli Takımı içinde yer alır.
E, siz meşhur bir " sağcı" olarak, milliyetçi ruhunuza dayanarak bu işe ne dersiniz? Öyle tanınma, ayrı devlet söylemi yaparak, hadi, bir söz söyleyin de bu "solcuların" ağzının payını verin.

MİLLİ  MAÇTA NE YAPACAK EROĞLU?

Türkiye Ümit Milli Takımı,  Avrupa ( U - 21) Futbol Şampiyonası  için,  Kıbrıs Cumhuriyeti ile ayni grupta eşleşti.
Bakın bu kulüp maçı değil ha!
MİLLİ MAÇ...
Siz, meşhur bir "sağcı" olarak, Sayın Eroğlu,  bu maçı, en milliyetçi duygularla, Lefkoşa'da Gasibi de mi? Yoksa Türkiye de yapılacak olan maçta mı izleyeceksiniz?
Sayın Eroğlu, TFF Başkanı Sayın Demirören Kıbrıs'a geldi. Sarayda onu ağırladınız, görüştünüz....
Siz meşhur bir sağcı olarak, TFF Başkan'ının, KTFF binasına gitmemesini ve o toplantının bu binada gerçekleşmemesine  ne dersiniz?
Ama Türkiye Ümit Milli Takımı Güney gidecek.
Üstelik, Sayın Eroğlu, siz meşhur bir sağcı ve milliyetçi olarak, KOP Başkanı  ve heyetinin, KTFF binasında, Federasyon Başkanı Sayın Sertoğlu ve heyeti ile birlikte, hem de basın önünde toplantı yaptığı gerçeğini unutabilir misiniz?
Siz, o meşhur milliyetçi görüşleriniz kapsamında, hep eşitliğin göstergesi olarak " mütakabiliyet" meselesini ifade edersiniz.
Peki "mütakabiliyet"  bağlamında bu işe ne dersiniz?
KOP sıkıntılı olduğumuz bu konuda, KTFF binasında, Başkan Sertoğlu ile görüşecek. Ama sağcı, milliyetçi olduğunu söyleyen  ve Sayın Demirören'in Kıbrıs'a gelmesine ön ayak olduğunu ifade eden bir lider olarak, neden Sayın Demirören'in KTFF binasında, Sayın Sertoğlu ve Federasyon yönetimi ile görüşmesini sağlayamadınız?
Üstelik, Sayın Demirören FİFA kuralları ile bu iş ele alınacak da dedi.
Peki, FİFA desteğinde ve mandasında olmadı mı  KOP-  KTFF görüşmesi, hem KOP hem de KTFF binalarında ?
FİFA, o binadaki buluşmaya itiraz etmedi.
Aksine destekledi.
Hal böyle iken, neden TFF Başkanı, KTFF binasında bir kahve dahi içmedi?
Sayın Eroğlu, sizin gibi, "sağcı ve milliyetçi " bir liderin başkanlığında nasıl oluyor bu mütakabiliyet meselesi de böyle, "Türk, Türk'e" olununca tek kanatlı bir kuş oluyor, bir  anlatır mısınız?
Üstelikte, "KOP'un altına girilemez " derken, KTFF binasına dahi gidilmekten korkulan bir ortamda, bu nasıl iş, Sayın Eroğlu?
Ayrıca da bizi altına alacağından korkuttuğunuz KOP' ta ,KTFF binasına geldi toplantı yaptı ve ne alta düşen, ne üste çıkan oldu?
Unutmayın ki Sayın Sertoğlu ve ekibi, tüm spor kulüplerimizin desteğinde bir süreç başlattı.
Sizin bu süreci, " sağcı - solcu"  diye tanımlayıp, kategorize ve sabote etmeye hakkınız yoktur.
Çünkü spor kulüpleri, onların başkan ve yöneticileri ile KTFF asla böyle bir tanımlama ile hareket etmezler.
Onların kimisi solcu, kimisi sağcıdır. Ama spora, politika karıştırmama noktasında ayni duruştadırlar.
Seçim var diye sizden farklı düşünenleri sağcı-  solcu diye ayırımcılık yapmanız ve olmayan işleri de olmuş gibi yansıtıp, "KOP 'un altına giremezler" diye tanımlamanız doğru değildir.
Sayın Eroğlu bu ülkenin sol ve sağ görüşe sahip insanları, elbette ki kendi değerlerine bağlıdır.
Ama solcusunda, sağcısının da bir an önce, çözümle, evrensel hukuk ve demokratik ilişkilere girmek konusunda toplumsal ortak duyarlılığı vardır.
Bu çok önemli bir değerdir.
Federal temelde, çözüm sentezinde, ortak umudu ve hedefi taşımak toplumsal bir zenginliktir.
Sizin bir CB olarak, bu toplumsal zenginliği, sağcı solcu kategorizasyonu ile bozmaya çalışmanız bir kayıptır. Her şeyi, çatışmacı bir kültürle cepheleştirerek, oy kapsamlı olaya indekslemeniz doğru değildir.
Toplumsal ortak paydayı sırf, statüko sürsün diye bu şekli ile bozmaya çalışmanız topluma huzur getirmez. Bunca tecrübeye karşın her halde bunu hala görmediniz.
Üstelik, Sayın Eroğlu, KTFF'nunun, FİFA indinde, KOP'la imzaladığı o belgede de altına girmek diye bir şey yoktur.
Sayın Eroğlu, KOP Başkan, FİFA indinde yaptığı görüşmede, iki toplum ve Federasyon gerçeğini benimsedi.
Sormak gerekir.
Dünyanın  neresinde bir Federasyona, kendine üye olan 48 kulüp bulunan bir başka Federasyon, kendi tüzel kişiliği ile üye olur? Üstelikte kendine bağlı kulüplerin  lig ve diğer düzenlemelerini de kendisi yapar kuralı ile......
Siz nasıl olurda, böylesi bir gelişmeyi desteklemez, üstelikte, KOP'un hala uzattığı görüşmeler gerçeği karşısında, daha sağcı - solcu diye insanlar arasında ayrım yaparak, halka,  KOP'un altına girilemez diye yanlış ve çatışmacı mesajlar  vermeye çalışırsınız?
Evet, Cumhurbaşkanı Sayın Dr Derviş Eroğlu; Türkiye Ümit Milli Takımının, Avrupa Şampiyonasında, Kıbrıs Cumhuriyeti milli takımı ile yapacağı maçı, Lefkoşa'da Gasibi de mi, yoksa Türkiye'de mi izleyeceksiniz?
Bu maçta bir yanınıza TFF Başkanını,  öte yanınıza da KOP ve KTFF Başkanlarını alın ve "sağcı ve milliyetçi"  lider olarak, "solculara " seslenin , "altı da bir, üstü de bir "  deyin ve o maçı seyredin, olanca statükocu tavrınızla.

Bu yazı toplam 2018 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar