1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kadın Futbolu’nun vizyonu ve Akdeniz
Kadın Futbolu’nun vizyonu ve Akdeniz

Kadın Futbolu’nun vizyonu ve Akdeniz

Futbolun evrensel büyüsünün dünyayı sarmasının ardından bir erkek futbolu olarak bilinmesi tabusu yıkılınca, kadınlar da bu işe el attı. Erkek egemen toplumların bu özelliğini de yıkan kadınlar çok da uzak olmayan bir geçmişte ülke bazında futbola el atm

A+A-

 

 

 

Futbolun evrensel büyüsünün dünyayı sarmasının ardından bir erkek futbolu olarak bilinmesi tabusu yıkılınca, kadınlar da bu işe el attı.

Erkek egemen toplumların bu özelliğini de yıkan kadınlar çok da uzak olmayan bir geçmişte ülke bazında futbola el atmasıyle, dünyada futbolun patronu olan FIFA’da olaya daha çok uzak kalamadı.

Bu bağlamda, kadın futbolunu teşvik etmeye başlayan FIFA, diğer futbol konfedarsyonları (UEFA) da olayın içerisine çekmesiyle önce kulüp, sonra milli takım düzeyinde maçlar oynanmaya başladı.

Olayın boyutu büyüyünce, erkek futbolunda da başı çeken Brezilya, Almanya, İngiltere, Fransa gibi ülkelere Kanada, Nijerya ve en önemlisi dünya devi Amerika Birleşik Devletler kadın futboluna büyük yatırımlar yapmaya başladılar.

 

LONDRA OLİMPİYATLARI’NDA KADIN FUTBOLU

Bu konudaki en çarpıcı örnek, 2012 Londra Olimpiyatlarında kadın futbolunun geldiği son noktayı irdelemek açısından incelmeye değer. Tribünlerin hınça hınç dolu olduğu bu turnuvada finali oynayan Kanada ile Brezilya’nın ortaya koyduğu müthiş futbol, erkek finalini aratmayacak düzeydeydi.

 

TÜRKİYE’DE KADIN FUTBOLUNUN GELİŞİMİ

İşte, bu vizyonu takip etmeye çalışan Türkiye Futbol Federasyonu da, kadın futboluna yatırım yapmaya başladı. Yıllar önce, bu işin öncüsü olan ve 1994 yılında  İstanbul Zeytinburnu’nda kurulan Dostluk Spor ile başlayan kadın futbolu bugün Türkiye sathına yayılmış ve oluşturulan Kadın Ulusal Takımı Avrupa ve Dünya kuplarını zorlamaya başladı.

Bugün, Türkiye’de  10 takımlı Birinci Lig varken, Kuzey Kıbrıs’tan Akdeniz Spor Birliği’nin de yer aldığı dört gruptan oluşan  48 takımlı İkinci Lig bulunuyor. Türkiye Kadınlar Birinci Ligi’nde yer alan 10 takım arasında Gazi Üniversitesi yıllarca şampiyon olurken, büyük yatırımlar yapan İstanbul Ata Şehir Belediyesi takımı son üç yıldır Gazi Üniversitesi’nden şampiyonlukları devraldı.

Türkiye Kadın Ulusal takımları 15-17-19 yaş grupları ile A Milli takımdan oluşurken, Türkiye Kadın A Milli takımı Dünya Kupası elemelerinde henüz bir varlık gösteremedi.

 Kuzey Kıbrıs’ta kadın futbolu

Kuzey Kıbrıs’ta  kendisini bu gelişmelerden soyutlayamadı kuşkusuz. Bu bağlamda, çok değerli hoca Serhat Deniz başkanlığında oluşturulan Akdeniz Spor Birliği kadın takımı Kuzey Kıbrıs’ta kadın futbolunun öncüsü oldu.

Serhat Deniz’in ve zamanın futbol Federasyonu’nun teşvikyle oluşturulan diğer takımlarla birlikte  KKTC Kadınlar Ligi harekete geçirildi.  Ancak, en iyi oluşturulan ve hazır olan takım Akdeniz Spor Birliği olduğu için yıllarca şampiyonluklara ambargo koydu adeta.

İlk olarak, 2007 yılında Niyazi Okutan başkanlığındaki Futbol Federasyonu ile yedi takımla start alan Kadın Futbolunda bir sonraki yıl patlama olurken  Akdeniz Spor Birliği, Yılmazköy, Değirmenlik, Düzova, Metehan, MAGEM, BÜY, Yeni Erenköy ve Yeni Boğaziçi ile altın devrini yaşadı.

 

SERTOĞLU FEDERASYONU’NUN KADIN FUTBOLUNA BAKIŞI

Ne yazık ki, daha sonra gerek Futbol Federasyonu, gerekse kulüp yöneticilerinin ilgisizliği hata bir süre önce kadın futbolcuların sahalardaki amansız ve erkekleri aratmayan kavgaları kadın futbol takımlarının dörde ve bugün üçe düşmesine neden oldu.

Geçtiğimiz yıl da,  Akdeniz Spor Birliği takımının Türkiye Kadınlar İkinci Ligi’nde yer alması nedeniyle Futbol Federasyonu tarafından liglere alınmamasıyle kadın futbol takımı sayısı üçe düştü.

 

KAMALI “İNŞALLAH ELENİRSİNİZ”

Bugün, Kadınlar Liginde  MAGEM, Ortaköy ile Düzova takımları bulunuyor.  Zaten, Kadın futboluna sıcak bakmayan Futbol Federasyonu bu konudaki görüşünü Dış İlişkiler Sorumlusu Orçun Kamalı ile Akdeniz Spor Birliği yönetcilerine Ercan Havaalanındaki özel bir görüşmede  Türkiye’de katıldıkları lig maçları ile ilgili olarak “İnşallah elenirsiniz, biz de bir angaryadan kurtuluruz” temennisinde bulunmuştu.

Ancak, geçtiğimiz günlerde, Golden Tulip Otel’de düzenlnen Telsim Yılın başarılıları ödül töreninde bir konuşma yapan Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu yaptığı konuşmada , Kadın futbolunun bu duruma düşmesi ve adeta yok olmasının sorumlularından biri değilmiş gibi “her şeyi başardık kadın futbolu hariç” mealinde bir konuşma yapması hayret vericiydi.

Ehh, inşallah bundan sonra, bu işe de el atar ve başardığı iler hanesine kadın  futbolununu da ekler.

 

KARABÜK OVACIK SPOR

Kadın futbolu konusund Kıbrıs’ta bu gelişmeler olurken, geçtiğiimz günlerde Türkiye Kadınlar İkinci Ligi’nde yer alan ve Birinci Lige göz kırpan Karabük Ovacık Spor Kamp çalışmaları için, Akdeniz Spor Birliği’nİn davetlisi olarak, Kuzey Kıbrıs’a geldi.

Akdeniz Spor Birliği ile karşılıklı maçlar yapan Karabük Ovacık Spor Spor yöneticileriyle yaptığımız görüşmede bu takımın Karabük Ovacık Spor Lisesi’nde yatılı olarak okuyan öğrencilerden oluştuğnu öğrendik. Ancak, bu liseye girmenin kolay olmadığını ve bir yetenek testinden geçirildiklerini dile getiren yöneticiler, önmüzdeki yıllarda Türkiye Kadınlar Futbol  ligine yükseleceklerini iddia ettiler.   

 

ALKIŞLAR AKDENİZ, ALKIŞLAR ZEKİ ZİYA

Tabii, Akdeniz Spor Birliği’nin bu gelişmesinde, Pegasus Kıbrıs Müdür ve X/P Travel Direktörü Zeki Ziya’nın sponsor olması en büyük etken oldu. Bu katkının devam etmesiyle, Kıbrıs Kadın Futbolu liginden atılmasına rağmen, halen Türkiye İkinci Kadınlar Liginde mücadele eden Akdeniz Spor Birliği kesinlikle Türkiye Birinci Ligine yükseleceğine inanıyorum. Alkışlar Akdeniz, alkışlar Zeki Ziya.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 776 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler