1. YAZARLAR

  2. Hasan Ecer

  3. Futbol adına her şey kötüydü
Hasan Ecer

Hasan Ecer

Yazarın Tüm Yazıları >

Futbol adına her şey kötüydü

A+A-

Her iki takım açısından önemli bir maçtı. Mormenekşe için dönüm noktası niteliği taşıyan bir maçtı. Kazanılacak üç puan hem takım, hem teknik adam hem de camia açısından önemliydi. Sahada oyun yoktu ama erken gelen golün arkasına sığınma ve onu korumak için mücadele etme kararlılığı vardı.

       Yenicami ise, üst sıralardan kopmamak için mutlak galibiyet düşünerek maçtan galip ayrılmayı hedefliyordu. O da rakibinin kötü gidişini kendi leyhlerine döndürmek düşüncesindeydi. Önemli eksikleri olmasına rağmen, (Adil, Ünal ve Halil Turan) üst sıralardan kopmamayı planlıyordu.
       Ne var ki evdeki hesap çarşıya uymadı ve kötü bir oyun sonunda mağlup olmaktan kurtulamadı.
         Rüzgarı arkasına alarak oyuna başlayan Mormenekşe, maçın onuncu dakikası dolarken Cemil'in yaklaşık 35 metreden kaleye gönderdigi şut gol olunca ilk yarı da böyle sonuçlanmış oldu.
       Mormenekşe golün dışında pek varlık gösteremedi. Gol Yenicami’yi hareketlendirse de, gol noktalarında etkili olamadı. Özellikle Cenker ve Hüseyin Sadıklar’ın yüzde yüzlük yani kaleci ile karşı karşıya kaldıkları pozsiyonlarda topu ağlarla kucaklaştıramaması, ilk yarıda soyunma odasına mağlup gitmelerine neden oldu.
        İkinci yarıda bu kez rüzgarı arkasına alan taraf Yenicami’ydi. Bu avantajı iyi kullanıp rakibine baskı yapacağına, maalesef rakibine uyum sağlayıp, oyunu birlikte uyuttular. Mormenekşe 1-0’ın vermiş olduğu avantajını korumak için elinden geldiği kadar oyunu soğutarak, durdurarak, her faul pozisyonunda yerden kalkmayarak istedikleri gibi maçı ve hakemi idare ettiler. Sonuçta da başarılı oldular.
        Tabi bütün bunlara maçın hakemi de ortak oldu. İkinci devre sahada futbol adına hiç bir şey izleyemedik. Gerçekten futbol adına işkence yaşadığım maçlardan biriydi. İkinci yarıda topun oynama süresi, yani oyunda kalma süresini abartısız olarak söylüyorum, 20 dakikadan fazla değildi. Özellikle Mormenekşeli futbolcular yere düştüler mi, yerden kalkmayıp oyunu istedikleri gibi oyaladılar.
         Futbol oyunu içerisinde bunlar yok mu diyeceksiniz. Bence futbolu çirkinleştiren hiçbir şey futbolun içerisinde olamaz, olmamalıdır ve buna hakemler de müsade etmemelidir. Dünkü kötü maçı kusura bakmasın ama hakemin de kötü yönetimi daha da kötüleştirdi. Her pozisyonda oyunu kesti. Futbolun oynamasına müsade etmedi.
       Her iki takım da çok kötü bir oyun oynadı. Futbolu güzelleştiren, görsel olarak izleyiciye keyif veren hareketlerden yoksun bir maçtı. Resmen her iki takım da acemiler mangasını andıran bir oyun oynadı. Mormenekşe attığı golün avantajını korumak uğruna oyunu çirkinleştirirken, Yenicami takımında da, futbolu bilmeyen adamlardan oluşan bir takım görüntüsü vardı.
        Futbol, futbolu iyi bilen adamlar tarafından oynandığı takdirde keyif verir. Ayrıca futbol iyi hakemler tarafından yönetilirse anlamlı ve kaliteli bir oyun ortaya çıkar.
       Dün gerçekten çok kötü bir futbol izledim. Bu kötü futbolda, puana daha çok ihtiyacı olan taraf Mormenekşe’ydi. Sonuç olarak üç puanı hanesine yazdıran taraf da o oldu.
        Yenicami iki haftada kaybettiği beş puanla ligin zirvesinden uzaklaşmış oldu.

Bu yazı toplam 1312 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar