1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. KAPTAN'IN SEYİR DEFTERİ
Sami Özuslu

Sami Özuslu

Tahsin Ertuğruloğlu - Ömer Elmas

A+A-

 

2012'de çok tartışmalı bir süreçte Ercan Devlet Havaalanı '13. Maaşlar hatırına' özele devredildi. Ondan sonra Ercan'da kavga hiç bitmedi. Sözüm ona 'ihale'yi alan firmaların ne devletle kavgası bitti, ne de kendi aralarındaki... Sürekli bir sürtüşme, devamlı belirsizlik, artırılan ücretlerle pahalılaşan havaalanı hizmetleri...

Şimdi Ercan'da bir başka büyük patırtı kopuyor. En az 2012'deki kadar kötü kokular geliyor 'denetim'le ilgili karar hakkında...

Tahsin Ertuğruloğlu konu gündeme geldiği andan itibaren günde neredeyse 3-4 kez açıklama yapıyor ama sokaktaki bir tek kişiyi bile ikna etmeyi henüz başaramadı!

Zaten ikna olunabilecek bir durum yok ortada... Ayda 225 bin dolarlık (şimdiki kurla 675 bin TL) bir 'denetim hacmi' olmadığını herkes biliyor. Hiçbir ekonomik akıl, hiçbir muhasebe mantığı böyle bir harcamayı KKTC ölçeğinde makul gösteremez. Bu para iddia edildiği gibi 'devlet kasasından çıkmayacak' olsa bile!..

Ombudsperson Emine Dizdarlı'nın 'araştırma' yapmadan açıklama yoluna gitmesi eleştirilebilinir. Ama konuya 'kamu yararı' açısından bakmak lazım: Her şeyin olup bitmesini bekleseydi, sonra da 'Bakın suç işleniyor' deseydi ve bunu kapalı kapılar ardında (resmi yazışmalarla sınırlı biçimde) yapsaydı daha mı yararlı olacaktı?

Yoksa denetim bakımından 'erken uyarı sistemi'nden yoksun ülkemizde 'önceden' ve 'alenen' şüphelerini dile getirmesi devleti ve  toplumu herhangi bir 'zarar'a mı uğrattı?

***

Konunun özüne dönecek olursak, orta yerde akıllara durgunluk veren çok ciddi gelişmeler ve yanıt bekleyen sorular var.

Bir kere, toplamda 11 milyon 250 bin dolarlık bir 'iş'in 'karara bağlama' şekli faulden öteye, direkt kırmızı kartlıktır! Hiçbir 'şeffaf yönetim böylesine astronomik bir para için ihalesiz, 'elden teklif'le karar vermez.

Kamuoyu ne böyle bir ihaleden haberdar edilmiştir ne de teklif veren diğer firmalar bugüne kadar kamuoyuna açıklanmıştır.

Gariptir, Ulaştırma Bakanlığı adına geçen gün yapılan açıklamanın bir yerinde denetimle ilgili teklifler konusunda şöyle bir cümle kurulmuştur: "(...) Hayatın olağan akışı içerisinde davet edilmiş firma yetkilileri Bakanlığımıza gelip ilgili işe yönelik tekliflerini Bakanlığımıza iletmişlerdir. İşe, ülkemize ve Bakanlığımıza duyulan saygı gereği davetli şirket yetkilileri Bakanlığımıza teklifleri bizzat elden iletmişlerdir. Yapılan tekliflerden Bakanlığımızca en uygun bulunan teklif bir iş ortaklığı olarak teklifte bulunmuştur..."

O kadar 'saygı' duyuyormuş ki teklif sahipleri, bizzat gelmişler, teklifleri bakanlığa vermişler!

Peki ama kimmiş ya diğer iki teklif sahibi firma? Onların sahipleri kimlermiş? Hangi teklifi sunmuşlar? İşin verildiği 'ortaklık' diğerlerine göre hangi konularda avantajlı öneriler sunmuş?

Ve en önemlisi, bakanlıkta hangi 'uzman ekip' vermiş kararı?

Havaalanı pisti, apronu, taksi yolu ve daha bir yığın teknik konuda kendini 'yetkin' sayan 'karar mercii'nin tek tek isim ve sıfatlarını bilmek kamuoyunun hakkıdır!

Bu köşeden bu isimleri talep ediyorum.

***

Ulaştırma Bakanlığı'nın ve Bakan Tahsin Ertuğruloğlu'nun bütün açıklamalarında yanıtsız kalan tek soru bu değildir.

Mesela şu sorular hala münhaldir:

1) Söz konusu denetim için TC Lefkoşa Elçiliği'ne yazılan ve para talep edilem yazıya gelen cevap yazısında "Böyle bir kaynağımız yoktur ve zaten söz konusu denetim TC Hava Meydanları İşletmeleri, Sivil Havacılık ve Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından ücretsiz de sağlanabilir" denildi mi?

2) Türkiye'de henüz bir yıl önce kurulmuş bir firmanın hangi deneyimine güvenerek ve kimden referans alarak Ercan'ı denetleme işi verilmiştir? Bir çözümle birlikte uluslararası uçuşlara açılma ihtimali olan Ercan'da, 50 aylık süreyle denetim yapacak bu deneyimsiz şirketin verilerinin 'geçersiz' sayılma ihtimali var mıdır, yok mudur?

3) Ekim ayında Bakanlar Kurulu'na getirilen ve 'devletin kasasından para çıkmadan' yapılacağı söylenen işle ilgili önergede, T&T ortaklarının bu konuda da ayrı düştükleri ve konunun (şimdi ortaya çıktığı gibi) mahkemelik olacağı gerçeği gizlenmiş ve bir anlamda kabine yanlış mı yönlendirilmiştir?

4) Ve belki de en kritik soru: Türkiye'de son 10 yıldır ismi sürekli gündemde olan, Vakıfbank'tan 'sahte askerlik belgesi' nedeniyle atılmış, Bilal Erdoğan'a yakınlığı ile anılan ve TBMM'de hakkında soru önergesi verilen Ömer Elmas bu işe nasıl girmiştir? Elmas'ı KKTC'ye kim, neden getirmiştir?
Bu soruların yanıtı Tahsin Ertuğruloğlu'nda olmalıdır.

'Ombudsperson' olmadığıma göre, bunları 'sorma hakkım' da vardır, değil mi?

Bu yazı toplam 4547 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar