Şafak Operasyonu sürüyor

'Şafak Operasyonu' sürüyor

Lefkoşa ve Girne’de meydana gelen büyük hırsızlık olayı ile ilgili polis düzenlediği “Şafak Operasyonu” sonucu bir kişiyi daha tutukladı

A+A-

 

 

Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği ekiplerinin geçtiğimiz gün başlattığı ve geniş çapta sürdürdüğü Şafak Operasyonu ile ilgili önceki gün Murat İncekalan adlı bir kişi daha tutuklandı.  Mehmet Mustafa Aygörmez adlı zanlının Lefkoşa ve Girne bölgelerinde birçok eve girerek 30 bin nakit para, 28 bin 120 TL değerinde mücevher ve 50 adet Cumhuriyet Altını sirkat ettiği iddiasıyla ortaya çıkan hırsızlık ve dolandırıcılık meselesi ile ilgili soruşturma sürüyor.

 

BİRBİRLERİNİ DOLANDIRDILAR

Gönyeli’de sakin Mustafa Altınbaş’ın kızı Güler Kireşçi’nin evine girerek hırsızlık yaptığı iddia edilen Mehmet Mustafa Aysönmez, çalınan altınların içinden bir kısmını alan ve çalıntı altınları satarak paraları zimmetlerine geçirdikleri ileri sürülen İsmet Aysönmez ve Rıdvan Sözer, çalıntı parayı hediye olarak aldığını ileri süren Osman Aygörmez ve Çağla Ormanlı, çalıntı altınları bozan ve bozduran Mehmet Abay ile Hasan Kırdar, dün yeniden yargı huzuruna çıkarıldı. Ayrıca polisin önceki gün söz konusu altınlardan bir kısmını zanlı Hasan Kırdar ile birlikte başka yerden bozmaya çalıştığı iddia edilen zanlı Murat İncekalan da yargı önüne çıkarıldı.

 

YENİDEN YARGI HUZURUNDA

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Fügen Ulutekin, huzurunda görülen tahkikat duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Cemaliye Özçınar ve savunma avukatları mahkemede hazır bulundu. Savcı, meselenin tahkikat memuru Caner Atamert’i mahkemeye tanık olarak dinletti. Atamert, meseleyle ilgili mahkemede yeminli şahadet vererek olayla ilgili olguları aktardı.

 

YENİ TUTUKLU

Caner Atamert, 29 Temmuz 2011 tarihinde saat 02.30 sıralarında meydana gelen “sirkat ve ev açma” suçlarıyla ilgili olarak önceki gün mahkemede verdiği yeminli şahadetini, dünkü duruşmada da yeniledi. Atamert, zanlı Hasan Kırdar’ın 34 adet altından sadece 11 tanesini bozduğunu, zanlı Murat İncekalan’ın da kendisinin tanığı olduğunu iddia etmesi üzerine, zanlı Murat İncekalan’ın sorgulandığını, bunun üzerine de zanlı İncekalan’ın olayla bağlantısı olduğu gerekçesiyle tutuklandığını söyledi. Zanlı Kırdar ile zanlı İncekalan’ın tanesi 580 TL’den 5 adet altını Lefkoşa’daki Pırlant Kuyumcu’ya sattıklarının tespit edildiğini söyleyen Atamert, olayla ilgili olarak zanlı Murat İncekalan’ın da tutuklandığını belirtti.

 

ARANAN BİR KİŞİ VAR

Meseleyle ilgili tahkikatın devam ettiğini, zanlılar ile ilgili telefon dökümlerinin incelenmesi gerektiğini söyleyen Atamert, kayıp 30 tane altının ve 20 bin TL nakit paranın olduğunu ve aranan bir kişinin daha olduğunu, dolayısıyla zanlı Murat İncekalan’ın 3 gün diğer zanlıların da 7’şer gün tutuklu kalmalarını talep etti.

 

7 GÜNE İTİRAZ

Mahkeme, polis memurunun talebi üzerine, zanlılara ve avukatlarına söz hakkı verdi. Zanlı Mehmet Aygörmez, “Gönüllü ifade verdim. Cezam neyse çekmeye hazırım” dedi. Zanlı İsmet Aygörmez ve Rıdvan Sözer de olayla ilgili bağlantıları aktardı. Zanlı Osman Aygörmez ise “paraların böyle olduğunu bilmiyordum. Zaten aldığımız parayı bankadan çekip polise verdik” dedi. Diğer zanlıların avukatları polis memurunun talebinin uzun bir süre olduğunu, daha uygun bir zaman verilmesini talep etti.

 

KAMU MENFAATİ ÖNEMLİ

Avukatların ve zanlıların savunmalarını dinleyen Kıdemli Yargıç Fügen Ulutekin, cürümlerin ortaya çıkarılmasında kamu menfaatinin önemli olduğunu belirterek kişi özgürlüğünün de önemine dikkat çekti. Her iki olguyu da dikkate alan Yargıç, polise bir fırsat daha vermeyi uygun görerek zanlı Murat İncekalan’ın 3 gün, diğer zanlıların da 5’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1393 defa okunmuştur