1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. MAĞUSA'DA 3 GAZETECİYE SALDIRI!
MAĞUSA'DA 3 GAZETECİYE SALDIRI!

MAĞUSA'DA 3 GAZETECİYE SALDIRI!

Gazeteciler Gamze Pir Baykur, Nadire Bahadi ve Sedef Boşnak'a saldıran bir uyuşturucu zanlısının yakınları olay çıkardı.

A+A-

Mağusa Kaza Mahkemesi’nde görevini yapmaya çalışan 3 basın mensubu saldırıya uğradı. Uyuşturucu madde ithali ve tasarrufu suçundan dolayı Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan zanlı Deniz Doğan’ın, mahkeme çıkışında fotoğrafını çekmek için bekleyen Kıbrıs Gazetesi muhabiri Sedef Boşnak, Kıbrıs Postası muhabiri Nadire Bahadi ve serbest gazeteci Gamze Pir Baykur, zanlı Doğan’ın erkek kardeşi Hüseyin Acar tarafından saldırıya uğradı. Daha önce “Kasti hasar”, “Kundaklama”, “Soygun”, “Adam kaçırma”, “Zorla alıkoyma” ve “Darp” gibi suçları işlediği gerekçesiyle tutuklanarak mahkemeye çıkarılan Hüseyin Acar, bu kez de uyuşturucu suçundan dolayı tutuklanan kız kardeşi yüzünden görev başında olan 3 basın mensubuna tahditler savurarak saldırdı ve Kıbrıs Gazetesi Muhabiri Sedef Boşnak’ı belinden sararak mahkemenin cam kapısına vurdu.

“Neyi çekecen lan? Makineni kırarım”

Dün sabah uyuşturucu suçundan dolayı Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak aleyhinde 2 günlük tutukluluk süresi temin edilen zanlı Deniz Doğan’ın saldırgan kardeşi Hüseyin Acar, zanlı mahkemeden çıkarılmadan büyük bir öfke ile mahkemede dışında bekleyen basın mensublarına doğru gelerek “Neyi çekecen lan? Makineni kırarım” diye tehdit savurup basın mensublarının üzerine yürüdü ve ardından ise basına saldırdı. Mahkeme önünde yaşanan saldırı sırasında ise zanlı Deniz Doğan mahkemeden çıkarılarak Mağusa Polis Müdürlüğü’ne götürüldü. Saldırgan Hüseyin Acar’ı güçlükle zapt eden Mağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi ekipleri makul güç kullanarak Acar’ı tutukladı.

Acar hakkkında şikayetçi olundu...

Mahkeme önünde Hüseyin Acar tarafından saldırıya uğrayan ve darp edilen basın mensupları Mağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’ye giderek ifade verip Acar hakkında şikayetçi olurken, Kıbrıs Gazetesi Muhabiri Sedef Boşnak ise darp raporu aldı. Tutuklanan saldırgan Hüseyin Acar aleyhinde “Uygunsuz tavır ve hareket”, “Darp” ve “Rahatsızlık” suçlarıyla ilgili yasal işlem başlatıldı. (Gamze PİR BAYKUR)

s1-017.jpg

 

s3-008.jpg

s2-013.jpg

Başbakan Tufan Erhürman  saldırıya uğrayan basın emekçilerini arayarak geçmiş olsun dileklerini ilettiğinı kendi sosyal medya hesabından paylaştı. Erhürman, gazetecilerle görüştüğünü ve durumlarının iyi olduğunu; polisin de gerekli müdahaleyi yaptığını memnuniyetle öğrendiğini kaydetti.

Yapılan paylaşım şöyle;

"Kıbrıs Postası muhabiri Nadire Bahadi, Kıbrıs Medya Grubu muhabiri Sedef Boşnak ve serbest çalışan gazeteci Gamze Pir Baykur'a bir zanlı yakını tarafından yapılan saldırıyı esefle kınıyorum. Gazeteci arkadaşlarla yaptığım görüşmede durumlarının iyi olduğunu ve polis memurlarının gerekli müdahaleyi ve işlemleri yaptıklarını memnuniyetle öğrendim. Üç gazetecimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum."

KTGB: POLİS GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ ARTIRMALI

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB), gazetecilere yapılan saldırıyı yazılı açıklama ile  protesto etti 

Birlikten yapılan açıklama şöyle;

"Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği olarak, gazeteciler Sedef Boşnak, Nadire Bahadi ve Gamze Pir Baykur’un Mağusa Kaza Mahkemesi’nde görev başında iken bir zanlı yakını tarafından saldırıya uğramasını şiddetle protesto ediyoruz.

Halkın haber alma hakkına yönelik yapılan saldırıların ilk olmadığı gerçeğinden hareketle muhtelif defalar belirttiğimiz gibi polisin güvenlik önlemlerini artırması kaçınılmaz bir gerekliliktir.

Suç oranlarının artması ülkede artık ciddiyetle üzerinde düşünülmesi ve durulması gereken bir konudur. Adli olayları takip eden gazetecilerin habere ulaşma hakkının darp yoluyla engellenmeye çalışılması kabul edilebilir değildir.

Saldırıya maruz kalan gazeteci dostlarımıza geçmiş olsun derken, basın özgürlüğüne yapılan bu saldırının cezasız kalmaması için KTGB olarak üzerimize düşeni yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın."

 

BASIN SEN: ÜLKEMİZDE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN ULAŞTIĞI DÜZEY

Basın Emekçileri Sendikası ( Basın-Sen), Mağusa Kaza Mahkemesi girişinde, haber takibi yapan 3 muhabirin bu sabah bir zanlı yakını tarafından saldırıya uğradığını açıkladı. 

Buna göre, Kıbrıs Gazetesi muhabiri Sedef Boşnak, Kıbrıs Postası muhabiri Nadire Bahadi ve serbest çalışan gazeteci Gamze Pir Baykur, bir zanlının mahkemeye getirilmesi sırasında mahkeme önünde fotoğraf çekmeye çalışırken zanlı yakını H. A. tarafından saldırıya uğradı.

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) yazılı açıklama ile olayı duyurarak, saldırıya uğrayan muhabirlere geçmiş olsun dileğinde bulundu, saldırganın cezalandırılmasını talep etti.

Basın-Sen açıklamasına göre, olayda Kıbrıs Gazetesi muhabiri Sedef Boşnak hafif şekilde yaralandı ve ileri tetkik için hastaneye kaldırıldı. Saldırgan polis tarafından tutuklandı.

Basın-Sen Genel Sekreteri Serkan Soyalan, “Meslektaşlarımızın, mahkemede görev sırasında zanlı yakınları tarafından saldırıya uğramaları, ülkemizdeki ‘basın özgürlüğünün’ ulaştığı düzeyi bir kez daha ortaya koymuştur. Halkın haber alma hakkını, halk adına kullanan basın emekçilerinin, habere ulaşmalarının darp yoluyla engellenmesi hesapsız kalmamalıdır”dedi.

Soyalan,” Ülkede yaşayan tüm vatandaşların hakkını korumak, dahası görev başındaki basın mensubunu korumakla yükümlü olan polis güçlerinin başarısızlığının üzerinde durulması gereken bir konu” olduğunu belirtti.

Polis güçlerinin, basın emekçilerine karşı yapılan saldırılara son verilmesi için gereken önlemleri almasını talep eden Soyalan, saldırıya uğrayan basın emekçilerinin polise şikayette bulunduğunu açıkladı.

Soyalan, “Saldırıya maruz kalan meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletir, saldırgan H. A.’nın yasaların emrettiği şekilde cezalandırılması gerektiğini ve sürecin takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna duyururuz” dedi.

Bu haber toplam 6527 defa okunmuştur
Etiketler : , ,
İlgili Haberler