1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. UBP Genel Sekreterini belirleyecek
Asımoğlu: Mezarıma çiçek bırakacaklardı

Asımoğlu: Mezarıma çiçek bırakacaklardı

Girne’de yaşanan darp olayında ciddi darbeler alan Zeki Asımoğlu tanık kürsüsüne çıktı ilk kez konuştu.

A+A-

Devrim DEMİR

Girne’de Ocak ayında bir restoranda iş insanı Bulut Akacan ve iki korumasının karıştığı ‘darp’ davasında ciddi şekilde yaralanan Zeki Asımoğlu ilk kez konuştu.

 “ÜÇÜNDEN DE ŞİKAYETÇİYİM”… Hafıza durumunun düzelmeye başladığını, ancak geçirmiş olduğu travma nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşadığını belirten Zeki Asımoğlu, “Üçünden de şikayetçiyim ama özellikle Bulut Akacan’dan” dedi.

 “GÖZLERİ KAYMIŞ, MORARMIŞTI...” İddia makamının tanıkları ile devam eden dünkü duruşmada, Zeki Asımoğlu’na olay yerinde müdahale eden doktor konuştu: “Nabzını tuttum, nabız giderek kayboluyordu. Şuuru yavaş yavaş gitmeye başlamış, gözleri kaymış, morarmıştı. Darbelerden dolayı şoka giren Asımoğlu ambulans gelene kadar benim gözetimimde tutuldu” dedi.

Devrim DEMİR

Girne’de Ocak ayında bir restoranda iş insanı Bulut Akacan ve iki korumasının karıştığı ‘darp’ davasında ciddi şekilde yaralanan Zeki Asımoğlu ilk kez konuştu.

Savcılığın tanığı olarak mahkemeye gelen Asımoğlu, gelişen olayları ve yaşadığı sağlık sorunlarını anlattı.

Duruşmaya, Füsun Cemaller Başkanlığında, Kıdemli Yargıç Rauf Kürşad ve Yargıç Mine Ozankaya’dan oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyeti huzurunda görüşülmeye dün yeni tanıklarla devam edildi.

İddia makamı dün mahkemeye 5 tanık daha dinletti.

İddia makamının sürpriz tanığı kavgada ciddi şekilde yaralanan Zeki Asımoğlu olurken, kavga anında Asımoğlu’na ilk müdahaleyi yapan doktorda heyet huzurundaydı.

Uzun saatler süren duruşmada, tanıklar, sanık avukatları tarafından saatlerce sorgulandı.

Tülin Çeliker: “Her gün böyle şeyler yaşanmadığı için şoka girdik”

İddia Makamı dün dokuzuncu tanığı avukat Tülin Çeliker’i tanık kürsüsüne çağırdı.

Olayın yaşandığı restoran yanında eczanede çıkan kavgaya şahit olanlardan biri olan Çeliker, yaşananları mahkemeye aktardı.

“Annemin eczanesinde otururken, Bulut Akacan’ın restorana girdiğini gördüm. Beş dakika sonra, bağırma sesleri yükseldi, ne oluyor diye dışarı koştuk ismini sonradan öğrendiğim Erhan Başay’ı kollarından iki kişinin tuttuğunu gördüm. Akacan’ın yüksek sesle bir şeyler söylediğini duydum. İki kişi tarafından cam kenarına sıkıştırılan Başay’a Akacan tekme atmaya çalışırken, yere düştü. Başka biri ise hareketsiz yerde yatıyordu. Babam doktor ve hemen yerde yatanın yanına koştu, bende polis ve ambulansı aradım. Arbede yaşandığı için ne olduğunu anlamaya çabalıyordum, her gün böyle şeyler olmadığı için şoka girdik” dedi.

Doktor Erkan Çeliker: “Dili arkaya kaçmıştı, morarmış, gözleri kaymıştı”

Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün devam eden duruşmada, onuncu tanık olarak mahkemeye çıkan Doktor Erkan Çeliker, Zeki Asımoğlu’na yaptığı müdahaleyi ve kavga anında gördüklerini mahkemeye aktardı.

Kavganın yaşandığı gün eczanede olduğunu ve bağrışma sesleri ile dışarı çıktıklarını kaydeden Çeliker, “Dışarıya çıktığımızda arbede yaşanıyordu. Kişiler arasında itişme yaşanırken, yerde yatan birini vardı hareketsiz. Biraz dağılma olunca hemen yerde yatanın yanına koştum. Nabzını tuttum, nabız giderek kayboluyordu. Morarma başlamıştı ve solunum yolunu açık tutmak için ismini sonradan öğrendiğim, Zeki Asımoğlu’nun komaya girmemesi için dilini elimle tuttum. Kendisi ile iletişim kurmaya çalıştım, ambulans gelene kadar konuştum bu gibi durumlarda ilk 4 dakika çok önemli, beyin oksijensizliğe çok dayanamaz. Şuuru yavaş yavaş gitmeye başlamış, gözleri kaymış, morarmıştı. Darbelerden dolayı şoka giren Asımoğlu ambulans gelene kadar benim gözetimimde tutuldu” dedi.

Asımoğlu: “Akacan Başay’a küfür etti”

İş insanı Bulut Akacan’ın korumalarından biri olan V.K, tarafından ciddi şekilde darp edilen ve ağır yaralanan Zeki Asımoğlu dün tanık kürsüsünde olayı anlattı.

Aldığı darbeler sonucu hafıza kaybı ve odaklanma sorunu yaşadığını ifade eden Asımoğlu, olayların çıkma sebebinin masaya sinirli bir şekilde gelen Bulut Akacan’ın olduğunu söyledi.

Sanıklar Akacan dışında iki korumasını tanımadığını Akacan ile ilgili de bir sıkıntısı olmadığını dile getiren Asımoğlu, kavganın yaşandığı gün Erhan Başay’ı görmek için restorana gittiğini, dışarıda kahve içerken olayların bir anda patlak verdiğini anlattı.

Asımoğlu, “Erhan Başay’la restoranın dış kısmında kahve içmek için oturduk. Önce O.Ö, restorana geldi ve ‘Erhan ağa’ diye seslendi. Sanık O.Ö, geri çıktıktan  bir müddet sonra Bulut Akacan ve V.K’de restorana geldi.

Akacan oturduğumuz masaya çok sinirli gelerek, sandalyeyi çektikten sonra elini masaya vurup Başay’a küfür etti. Erhan Başay küfür konusunda Akacan’ı uyarmak için masadan kalktığı sırada, korumaları Erhan Başay’ı cam kenarına sıkıştırdı.

“Müdahale etmek için araya girdim, restoran önüne sürüklendik”

Bir anda arbede çıktığını ifade eden Asımoğlu, kavganın yatışması için araya girdiğini restoran önüne kadar sürüklendiklerini kaydetti.

“Bir an için yüzümde şiddetli bir ağrı hissettim ve sanırım bayıldım çünkü hiçbir şey hatırlamıyorum.”

“Uzun süre sıvı beslendim, dişlerim kırıldı, yürümekte zorlandım”

Ciddi bir travma yaşadığını ifade eden Asımoğlu, kendini hastanede hatırladığını ve bir çok sağlık problemi ile karşı karşıya kaldığını anlattı.

Darp edildiğini, dişlerinin kırıldığını kaydeden Zeki Asımoğlu, “Bu yaşadığım talihsiz olaydan ötürü başımda, ense bölgemde açılan 10 cm’lik yara nedeniyle zımba ve teller takıldı. Beynimde kanama, boynum ve kulağımda ezilmeler oldu. Boynumu uzun süre rahat hareket ettiremedim, alt dudağımda dikişler ve dişlerimde kırıklar nedeniyle şekil değiştirdi. Bu olay nedeniyle, uzun süre sıvı beslendim dişlerimi kullanamadım. Aldığım darbeler nedeniyle, hafızamda gitmeler ve gelmeler oldu. Baş ağrılarım meydana geldi, kulağımdaki kristaller yerinden oynadığı için yürümekte güçlük yaşadım” dedi.

Psikolojik sorunlar yaşadığını öne sürdü

Zeki Asımoğlu, ilk kez böyle bir kavgada yer aldığını eve taburcu edildikten sonra uzun süre araba kullanamadığını, dışarıya çıkmak istemediğini ve psikolojik sorunlar yaşadığını anlattı. Sol el ve ayağında dönem dönem soğukluk hissettiğini de ifade eden Asımoğlu, olayı anlatınca hala moralinin bozulduğunu ve günlük yaşama odaklanma sorunu yaşadığını dile getirdi.

“Üçünden de şikâyetçiyim, özellikle Akacan’dan”

Kavga günü yüzüne aldığı yumruk darbeleri sonucu, dişlerinde kırılmanın yanı sıra eğrilme meydana geldiğini ifade eden Asımoğlu, hafıza durumunda ciddi sıkıntılar yaşadığını, ağzında sürekli bir farklı tatla yaşamak zorunda olduğunu söyledi.

Hafıza durumunun düzelmeye başladığını, ancak geçirmiş olduğu travma nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşadığını belirten Asımoğlu, “Üçünden de şikayetçiyim ama özellikle Bulut Akacan’dan” dedi.

Sertbay: “Özür dileriz”

Asımoğlu'na olay gününe dair soru soran V.K’nin avukatı İlker Sertbay öncelikle Zeki Asımoğlu’nun yaşadığı olaydan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirip müvekkili adına özür diledi.

Sertbay, olay gününe dair Asımoğlu’na soru yöneltti. Zeki Asımoğlu’nun verdiği ifadesinde söylediği gibi ciddi bir hafıza kaybı yaşamadığını iddia eden Sertbay, “Eğer ciddi bir sağlık sorunu yaşamışsa Asımoğlu nasıl olaydan kısa bir süre sonra birçok kez Kıbrıs’ın güneyine geçti ayrıca 21 Şubat tarihinde yurt dışına çıktı.” dedi.

“Yalan söylüyorsunuz, bana iftira attılar”

Asımoğlu, Sertbay’ın iddialarının doğru olmadığını savunurken iş için başka birinin aracı ile Kıbrıs’ın güneyine geçtiğini, yurt dışına da olaydan 6 ay sonra çıktığını ifade etti.

Asımoğlu, Ukrayna’ya sanal bet için gittiği yönünde Akacan’ın işletmeciliğinde bulunan bir gazetede hakkında yalan haber yayımladığını belirterek, “Doktor bana olay günü müdahale etmeseydi, bugün herkes mezarıma çiçek bırakacaktı. Ben canımla cebelleştim, çektiğimi bir ben bilirim” dedi.

Duruşma Pazartesi devam edecek  

İddia makamının 13’üncü tanığının da doktor raporlarını vermesi ile duruşma dün saat 16.00 sıralarında sona erdi. Mahkeme başkanı Füsun Cemaller, yeni tanıkların dinlenmesi için davayı 7 Ekim tarihine erteleyerek oturumu kapattı.

 

 

 

 

Bu haber toplam 7106 defa okunmuştur
İlgili Haberler