1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ZORLUKLAR SONBAHARDA'
ZORLUKLAR SONBAHARDA

'ZORLUKLAR SONBAHARDA'

DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, Cenevre üçlü görüşmesinin ardından Rum tarafının Kıbrıs sorununda ciddi ikilemlerle karşılaşacağı görüşünü ortaya koyarak, “zorluklar sonbaharda” uyarısında bulundu. Anastasiadis, Politis’e verdiği mülak

A+A-

“ZORLUKLAR SONBAHARDA”

 

DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, Cenevre üçlü görüşmesinin ardından Rum tarafının Kıbrıs sorununda ciddi ikilemlerle karşılaşacağı görüşünü ortaya koyarak, “zorluklar sonbaharda” uyarısında bulundu.

Anastasiadis, Politis’e verdiği mülakatta, “Keşke Cenevre görüşmesinden; olası çıkmaz saptaması ve BM Genel Sekreteri’nin, iki liderin karşı karşıya kalacağı ikilem önerilerinden daha fazlasını beklediğimizi söyleyebilsem. Beklenmekte olan müzakerelerin yoğunlaştırılmasıdır, elbette bazı denetim takvimleriyle…” dedi.

Sözünü ettiği ikilemlerle, zor kararlarla karşı karşıya kalınacak olan Eylül veya Ekim civarlarında karşılaşacaklarını kaydeden Anastasiadis, “Ya köprü kurucu önerilerle BM’nin rolünün artırılması önerilecek veya liderlere zaman verildiğinden, çok taraflı bir konferans çağrılacak” dedi, şunları ekledi:

“Liderleri izleyip BM temsilcilerinden işittiklerimi değerlendirdiğimde; nereye gittiğimiz konusundaki belirleyici tarih 2012 Haziran’ı değil, muhtemelen 2012 Nisan’ıdır. Olanaklar daralıyor, asla istemediğimiz dar takvimler ihtimallerden biri oluyor görünüyor. Sahip olduğumuz tezlerle - ki inisiyatif alma öngörümüz olmadığından bunların doğru tezler olduğu görüşündeyim - iki lider için bir sonraki muhtemel ikilem; Genel Sekreter’in ‘ilerleme yok, köprü kurucu önerileri veya çok taraflı konferansı kabul etmediğinize göre görevi iade edeceğim’ demesidir. Böyle bir durumda, anlayacağınız gibi Genel Sekreter’in raporu takip edecek ve bu raporda retçi tarafın hangisi olduğu belirtilecek ve muhtemelen sorumluluklar da ona yüklenecek.

Bu olmazsa; karşılaşabileceğimiz diğer bir olasılık; ya işgal bölgelerini Tayvan statüsüne yükseltecek Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün yeniden gündeme getirilmesi veya Türkiye tarafından, işgal bölgelerinin tanınması yönünde inisiyatif alınmasıdır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1016 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler