1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Zor ama imkansız değildir
Zor ama imkansız değildir

Zor ama imkansız değildir

Fifa eski Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Jerome Champagne’nin futbol federasyonu toplantı salonunda yaptığı basın toplantısında ülke futbolunun dışa açılımı konusunda önemli açıklamalar yaptı. Futbolumuzu, FIFA konusunda ileriye taşımanın zor ama

A+A-

 

 

Fifa eski Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Jerome Champagne’nin futbol federasyonu toplantı salonunda yaptığı basın toplantısında ülke futbolunun dışa açılımı konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Futbolumuzu, FIFA konusunda ileriye taşımanın zor ama imkansız olmadığını dile getiren Champagne, bugün dünden daha umutlu olduğunu ve yarın bu umudunun daha da olumlu sonuçlar doğuracağını söyledi.

Çeşitli kurum ve kişilerle yaptığı temaslar sonucunda, ülkemizdeki futbolun, üyelik isteyen birçok ülke federasyonlarına göre, daha kurumsal yapıya sahip olduğunu söyledi.

Örneğin, Cebelitarık, Filistin, Kosova gibi ülkelerden daha iyi durumda olduğumuz bir gerçek. Yani organizasyonlar, takım sayısı, hakemlik müessesesi, antrenörler ve spor basınının futbola gerekli ilgiyi gösterdiğini söyledi. Sportif açısında her hangi bir sorunumuzun olmadığını dile getirdi.

Esas sorunun siyasi ve politik açıdan olduğunu biliyoruz. Bunun aşılmasının da Kıbrıs sorununun çözümü ile sağlanabileceği de bir gerçek.

Bilindiği gibi FIFA’ya üye olmak için, mutlaka, Birleşmiş Milletler’e üye olunması  gerekiyor. Yani ülkenin uluslararası tanınmışlığı olması şarttır.

FIFA’nın internet sitesinde, KKTC’nin siyasi sorunlu ülkeler listesinin başında olduğunu görebilirsiniz. O zaman siyasi sorun çözülmediği sürece, KTFF’nunun FIFA’ya üye olamayacağı kesindir.

Bu durumda “O halde neden uğraşıyorsunuz?” diyebilirsiniz. Bence sonuna kadar uğraşmamız ve her yolu denememiz gerekiyor. Champagne gibi değerli bir kişinin bu konuda yardımına şiddetle ihtiyacımız vardır. Deneyim ve tecrübesi ile mutlaka bir açılım bulacaktır. Yıllarca Fifa’da görev yapmış bir kişinin elbette deneyim ve tecrübelerinden yararlanmamız gerekiyor. Bize en doğru ve en akılcı yolu Champagne sağlayabilir.

Futbol Federasyonu yetkililerini ve özellikle Orçun Kamalı’yı bu konuda tebrik ediyorum. Müthiş bir olanak buldular ve akıllıca konuyu götürüyorlar. Umarım başarı ile noktalarlar.

Bir çıkış yolu bulunacağına İnanıyorum. Üyelik konusunda olmasa bile, dış temaslar konusunda FIFA veya UEFA’dan izin almak kaydı ile yabancı ülkelerle karşılaşmalar yapmamızı kolaylaştıracaktır.

Belki de komşumuzla, karşılıklı futbol karşılaşmaları yapmamız sağlanacaktır. Bunu başarmak bile futbolumuzun önünün açılması konusunda önemli bir adım olacaktır.

Şenez Erzik’in bile, ülkemize yapmadığı yardımı, Champagne’nin yapması  düşünülmesi gereken bir konudur.

Dünkü toplantıdan ortaya çıkan sonuç, umutlu olmamız gerektiğidir. Gerçekleri bilerek hareket eder ve ne istediğimizi bilirsek, dış temaslar konusunda bir kapı ayarlayabiliriz.

Sertoğlu’na vereceği raporda nelerin olabileceğini tahmin edebiliyorum. Sportif ve kurumsallaşma konusunda pek sorunumuz olmasa da, siyasi ve politik açıdan çok çaba harcanması gerekiyor. O nedenle sayın Sertoğlu’nun siyasileri ikna etme konusunda çizmeleri giymesi gerekecek.

Kolay gelsin diyorum…

 

 

 

 

Bu haber toplam 899 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler