1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ZİYA RIZKI FOTOĞRAF SERGİSİ' AÇILIYOR
ZİYA RIZKI FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILIYOR

'ZİYA RIZKI FOTOĞRAF SERGİSİ' AÇILIYOR

Ziya Rızkı’yı yeni nesillere tanıtmak amacıyla Girne bölgesi okullarında “Ziya Rızkı Fotoğraf Sergisi” açıyor

A+A-

 

 

 

 

Ziya Rızkı Vakfı, merhum liderlerden Ziya Rızkı’yı yeni nesillere tanıtmak amacıyla Girne bölgesi okullarında “Ziya Rızkı Fotoğraf Sergisi” açıyor.

Vakıftan verilen bilgiye göre, sergilerin ilki, 22 Kasım Salı günü Girne Anafartalar Lisesi’nde açılacak ve iki gün sürecek. Açılışı saat 10.00’da yapılacak olan sergi, okul mesai saatlerinde gezilebilecek.

Sergiyi, Girne bölgesinden Oğuz Veli Ortaokulu ve 23 Nisan İlkokulu öğrencileri de ziyaret edecek.

Sergi, Ziya Rızkı’nın hayatını ve mücadelesini anlatan fotoğraflardan oluşurken, sergiyi gezecek öğrenciler, merhum lider Ziya Rızkı’nın hayatıyla birlikte Kıbrıs Türk halkının mücadele tarihinden kesitler de izlemiş olacak.

Ziya Rızkı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Ceyhun Birinci konuyla ilgili yaptığı açıklamada, amaçlarının; Ziya Rızkı’yı unutturmamak, genç nesillere anlatmak ve Kıbrıs Türkü’nün tarihindeki yerini anımsatmak olduğunu belirtti.

Sergi sırasında ziyaretçi öğrencilere Ziya Rızkı’nın hayatını anlatan broşürler dağıtılacağını ifade eden Birinci, öğrencilerin, özellikle Limasol ve Girne ile ilgili tarihi önemi bulunan olayların fotoğraflarını izleme imkanı bulacağını kaydetti.

1919 yılında Limasol’da doğan merhum lider Ziya Rızkı, Kıbrıs Türkü’ne; yönetici, spor ve kültür adamı, mücadele yıllarında Serdar, Belediye Başkanı ve Milletvekili olarak hizmetlerde bulunmuş, 1994 yılında hayatını kaybetmişti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1376 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler