1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ZİYA RIZKI ANILDI
ZİYA RIZKI ANILDI

ZİYA RIZKI ANILDI

Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde; serdar, milletvekili ve belediye başkanı olarak hizmetler veren bir dönemin önde gelen isimlerinden Ziya Rızkı, ölümünün 18’inci yıldönümünde anıldı.

A+A- 
Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde; serdar, milletvekili ve belediye başkanı olarak hizmetler veren bir dönemin önde gelen isimlerinden Ziya Rızkı, ölümünün 18’inci yıldönümünde Girne’de düzenlenen iki ayrı törenle anıldı.
İlk tören, Girne 20 Temmuz Stadyumu kavşağında bulunan Ziya Rızkı’nın büstünde gerçekleştirilirken, ikinci tören Ziya Rızkı’nın Girne Karaoğlanoğlu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlendi.
Törene, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, bazı milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri ve Ziya Rızkı’nın ailesiyle sevenleri katıldı.
Anma töreninde konuşan Ziya Rızkı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ceyhun Birinci, Ziya Rızkı’nın Kıbrıs Türk halkına serdar, milletvekili ve belediye başkanı olarak hizmet verdiğini anımsatarak, Rızkı’nın, adalet ve hukuku savunan, halkıyla bütünleşmiş, dürüst, ilkeli bir toplum lideri olduğunu vurguladı.
TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, dürüstlüğü, halka hizmet anlayışı, özverili çalışmalarıyla topluma mal olmuş bir lider olan Merhum Ziya Rızkı gibi bir lidere sahip olmaktan onur ve gurur duyduklarını dile getirdi.
Eski Toplumcu Kurtuluş Partisi ile Barış ve Demokrasi Hareketi Genel Başkanlarından Mustafa Akıncı da, üstün meziyetleri ile Kıbrıs Türk halkına önemli hizmetler veren Merhum Ziya Rızkı’nın en önemli özelliğinin kişi çıkarı değil, toplum çıkarı düşünerek hizmet vermesi olduğunu ifade etti ve “Keşke bu özellik şimdi ki devlet adamlarımızda da olsaydı” dedi.
Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın da, Kıbrıs Türk halkına önemli hizmetler veren Ziya Rızkı gibi değerlerin gelecek kuşaklara anlatılması gerektiğini ifade ederek, Girne Belediye’sinin bu yönde bir proje hazırladığını söyledi.
Aygın, bu projenin hedefinin; toplumların ve şehirlerin kimliğini oluşturan değerleri bir yerde toplamak, sergilemek ve gelecek nesillere anlatmak olduğunu belirterek, Girne’ye Belediye Başkanı olarak uzun yıllar hizmet veren merhum Ziya Rızkı’nın da bu proje içerisinde yer alacağını belirtti.
Bu haber toplam 495 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler