1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Zivaniya’ya coğrafi tescil
Zivaniya’ya coğrafi tescil

Zivaniya’ya coğrafi tescil

Belgenin, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği’nde geçerliliği yok ancak, TC Türk Patent Enistitüsü’ne başvuru ve AB’de girişim başlatılması için bir adım sayılıyor.

A+A-

Venedik döneminden beri Kıbrıs’ta üretilen zivania/zivaniya Kuzey Kıbrıs makamları tarafından Coğrafi İşaret ve Geleneksel Özellikli Ürün olarak tescil edildi. Zivaniya’ya ilişkin Coğrafi İşaret ve Geleneksel Özellikli Ürün Adları Tescil Belgesi, Resmi Kabz Memurluğu ve Mukayyitliği Dairesi Müdürü Ahmet Nergiz tarafından Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Ali Çıralı’ya, KTSO’da düzenlenen tanıtım etkinliğinde takdim edildi.

Belgenin, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği’nde geçerliliği yok ancak, TC Türk Patent Enistitüsü’ne başvuru ve AB’de girişim başlatılması için bir adım sayılıyor.

Coğrafi İşaret Belgesi ile birlikte zivaniya içkisine standart getirilecek bunun yanında Güney Kıbrıs’tan ithalat için ise Sanayi Odası bünyesinde oluşturulacak Zivaniya Denetleme Kurulu’ndan izin alınması gerekecek.

KTSO’da düzenlenen törende yaptığı konuşmada Ali Çıralı, zivaniyanın, hellim ve viskiden sonra Kuzey Kıbrıs makamları tarafından coğrafi tescil verilen üçüncü ürün olduğunu belirtti.

Coğrafi işaret tescilin “yöresel kalınmanın anahtarı” konumuna geldiğini ifade eden Çıralı, “Zivaniya belki de çok kısa bir süreçte, dünya piyasalarında aranan ve ekonomik değeri yüksek olan bir ürün haline gelecektir” dedi.

Coğrafi tescil çalışmalarının Türkiye tarafından sağlanan hibe programlarından da alınan destekle sürdürülmekte olduğunu belirten Çıralı, çakıstez, şeftali kebabı, harup pekmezi üzerinde coğrafi tescil çalışmalarının sürdürüldüğü söyledi.

Ali Çıralı, herhangi bir yöreye ait ürünlere tescil süreçlerinin başlatılması için KTSO’ya başvuru yapabileceğini de belirtti. TAK

 

Bu haber toplam 923 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler