1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ZİRVEYE DOĞRU
ZİRVEYE DOĞRU

ZİRVEYE DOĞRU

Eroğlu, New-York’ta pazar günü başlayacak 3 günlük Kıbrıs zirvesi için bu akşam adadan ayrılıyor. Hristofyas zirveye katılmak için New york'a hareket etti

A+A-

 

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, New-York’ta pazar günü başlayacak 3 günlük Kıbrıs zirvesi için bu akşam eşi Meral Eroğlu ile birlikte bu akşam saat 19.00’da KKTC’den ayrılacak.

Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçağıyla İstanbul’a gidecek olan Eroğlu, yarın saat 10.50’de buradan New York’a uçacak.

Heyet üyelerinden Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Kudret Özersay, ön hazırlıklar için bu sabah adadan ayrılırken, müzakere heyetinin diğer üyeleri yarın sabah adadan ayrılacak ve İstanbul’dan itibaren Eroğlu’na eşlik edecek.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’na New York ziyaretinde Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, Mülkiyet Uzmanı Serden Hoca, Oğuzhan Hasipoğlu ve Güneş Onar eşlik edecek.

HRİSTOFYAS YOLA ÇIKTI

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, 22 - 24 Ocak tarihlerinde Greentree'de yapılacak zirveye katılmak için New York’a hareket etti.

Rum radyosu, Hristofyas'ın, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la New York Greentree’de gerçekleştirilecek üçlü görüşmeye katılmak üzere bu sabah Ada’dan ayrıldığını duyurdu.

Dimitris Hristofyas’ın üçlü görüşmede, içerisinde hareket edeceği çerçeve Rum Ulusal Konseyi’nin son toplantısında belitlenmişti. Hristofyas’ın hareket çerçevesi hakemliğin, takvimlerin ve Kıbrıs sorununun iç yönlerinin ana konularında anlaşma sağlanmadan uluslararası konferansın kabul edilmemesini öngörüyor.

Habere göre Hristofyas, New York’a hareketi öncesinde Avrupa Parlamentosu’nun (AP) yeni başkanı Martin Schulz’la telefon görüşmesi yaptı. AP Başkanlığı’na seçilmesinden dolayı kutladığı Schulz ile Güney Kıbrıs’ın 2012’nin ikinci yarısında devralacağı AB dönem başkanlığı ve AP işbirliği konularında görüş alışverişinde bulundu.

 

 

 

Bu haber toplam 565 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler